سه‌شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۵:۰۶
آیین بزرگداشت استاد مصطفی کمال پورتراب

آیین بزرگداشت استاد «مصطفی کمال پورتراب» پژوهشگر، مولف و استاد فرهیخته موسیقی به همت انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در تالار اجتماعات شهید مطهری (ره) انجمن برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)؛ آیین بزرگداشت استاد «مصطفی کمال پورتراب» پژوهشگر، مولف و استاد فرهیخته موسیقی به همت انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در تالار اجتماعات شهید مطهری (ره) انجمن برگزار می‌شود.

در این نشست که چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ساعت ۱۶:۰۰ برگزار خواهد شد، جمعی از پژوهشگران و استادان برجسته موسیقی کشور درباره جایگاه و اهمیت این استاد فقید در سپهر هنری و موسیقایی ایران به ایراد سخن خواهند پرداخت.

گفتنی است مرحوم استاد مصطفی کمال پورتراب سال ۱۳۰۳ در تهران به دنیا آمد. پس از آموختن مقدمات موسیقی درسال ۱۳۱۸ وارد دوره شش ساله متوسطه هنرستان عالی موسیقی شد.

وی بعدها و در سال ۱۳۴۶ به منظور تحقیقاتی در زمینه موسیقی، راهی فرانسه شد. پس از چند ماه به ایران بازگشت و حدود چهار سال از تجربیات «کریستین داوید» در آهنگسازی استفاده کرد.

پورتراب عضو شورای عالی خانه موسیقی بود و در تدوین نخستین کتاب درسی با تئوری موسیقی ایرانی که هم اینک در هنرستان‌های ایران تدریس می‌شود، سهمی جدی داشت.
از آثار مکتوب او می‌توان به آثاری چون تئوری موسیقی، مبانی آهنگسازی، تجزیه تحلیل موسیقی برای جوانان (ترجمه اثر لئونارد برناشتاین از انگلیسی)، حل‌المسائل تئوری (ترجمه اثر پرتسولی از ایتالیائی)، هارمونی مدرن (ترجمه اثر ایگل فیلد هال از انگلیسی) و… اشاره کرد.

انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در خیابان ولیعصر (عج)، پایین‌تر از میدان منیریه، خیابان سرلشکر بشیری، پلاک ۷۱ واقع است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها