شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۴:۲۸
مستند «نغمه‌های لرزاده» از شبکه مستند سیما پخش می‌شود

مستند «نغمه های لرزاده» پرتره ای درباره حسین لرزاده، معمار و هنرمند برجسته ایرانی، یکشنبه ۲۶ فروردین ماه ساعت ۲۱:۰۰ از قاب شبکه مستند سیما پخش می‌شود.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)؛ این فیلم از مجموعه مستندهای «چونان سرو» است که در پاسداشت مفاخر ایران ساخته شده و از شبکه مستند سیما پخش می شود.

کتایون جهانگیری کارگردان این فیلم با اشاره به گوشه ای از زندگی نامه استاد لرزاده گفت: حسین لرزاده در سال ۱۲۸۵ در تهران به دنیا آمد. پدرش، استاد محمد لرزاده از معماران نامی دوره قاجار و همکار حاج‌حسن صنیع‌الدیوان بود. در سن هفت سالگی به مکتبخانه «میرزا حسن» در نزدیکی چهارراه حاج‌رضا (خیابان بلورسازی) رفت و بعد از آن برای مدتی در مدرسه دیگری (مقابل منزل محتشم‌السلطنه) فرستاده شد و استعدادهای هنری خود را از همان زمان بروز داد. در محضر درس پدر از بهترین‌ها بود، در حالی که دیگر هنرآموزان از سختی کار در رنج بودند.

او اضافه کرد: حسین لرزاده پس از طی دوره ابتدایی به دبیرستان سلطانی واقع در پل امیربهادر رفت و بعد از آن مدتی در مدرسه کمال‌الملک و اندکی پس از آن در محضر سیدمحمدتقی نقاش‌باشی شاگردی کرد. لرزاده در تمام دوران نوجوانی، علاوه بر تحصیل، نزد پدر به فراگیری معماری مشغول بود و عشق و استعداد فراوانش نسبت به این هنر، از او یک هنرمند تمام‌عیار معماری ساخت.

جهانگیری افزود: لرزاده در دوران عمر خود موفق به کسب افتخارات بسیاری در عرصه هنر معماری شد، که از آن جمله می‌توان به مدال فردوسی در سال ۱۳۱۳ (به مناسبت هزاره حکیم فردوسی و به منظور طراحی و ساخت ساختمان مقبره حکیم توس) اشاره کرد. همچنین نشان درجه یک فرهنگ و هنر در بزرگداشت نام‌آوران علم و ادب و هنر در سال ۱۳۸۱ نیز به او تعلق گرفت.

کارگردان فیلم «نغمه های لرزاده» تأکید کرد: در این فیلم با بهره گیری پژوهش های تخصصی و با استفاده از روایت های دسته اول تنی چند از شاگردان، نزدیکان و بستگان استاد لرزاده، اندیشه و سلوک فرهنگی و هنری این چهره تأثیرگذار عرصه معماری ایران – اسلامی به تصویر کشیده شده است.

جهانگیری در پایان گفت: حبیب الله عطار از شاگردان لرزاده، تأکید می کند که او دارای شخصیت چندگانه بود تا جایی که می توان وی را به القابی همچون عارف، شاعر، هنرمند و مهمتر از
همه، معمار ستود. با آنکه لرزاده تحصیلات آکادمیک نداشت، تمام محاسباتش براساس اصول هندسی و معماری انجام شده است.

عوامل این فیلم عبارتند از: کارگردان: کتایون جهانگیری، تهیه کننده: سعید وزیری، مشاور هنری: مصطفی رزاق کریمی، مشاور رسانه ای: صدرا صدوقی، مدیر اجرایی و ارتباطات: بهروز آریان، امور مالی و اداری: عاطفه زارع آرندی، تصویربردار: مهدی شاه حسینی، تدوینگر: درسا جهانگیری، نریتور: رهبر قنبری، صدابردار استودیویی: عرفان یزدی، صداگذار: سیاوش حیدری، اصلاح رنگ و نور: ایمان صالحی، دستیار تصویر: سیاوش عیدانی.

مجموعه ۲۵ قسمتی «چونان سرو» دربردارنده فیلم های مستندی درباره مفاخر فرهنگی ایران است که به تهیه کنندگی محمد سعید وزیری و با کارگردانی فیلمسازانی چون مسعود طاهری، عطیه زارع، حنیف شهپرراد، کتایون جهانگیری، محمد حسین محمدی، محسن عسکری زاده و فاطمه رسول زاده از شبکه مستند پخش می شود.

گفتنی است مشاور هنری این مجموعه تلویزیونی، مصطفی رزاق کریمی است که از چهره های برجسته سینمای مستند ایران به شمار می رود. وی سال گذشته با فیلم بلند «احمد» پرتره احمد خمینی یادگار امام خمینی «ره» در جشنواره سینما حقیقت حضور داشت و موفق به اخذ تندیس نقره‌ای شهید آوینی از این جشنواره ملی و بین المللی شد.حضور رزاق کریمی در این پروژه در مقام مشاور هنری، این مجموعه را به لحاظ فرم و محتوا در ردیف مستندهای تأثیرگذار تلویزیونی قرار داده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها