دوشنبه ۱۳ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۹:۰۴
مستند «پنجمین استاد»؛ جلال‌الدین همایی روی آنتن شبکه مستند می‌رود

مستند«پنجمین استاد»؛ فیلمی درباره زندگی و سلوک علمی و فرهنگی جلال الدین همایی، استاد ممتاز دانشگاه تهران، ادیب، ریاضیدان و شاعر برجسته ایران است که با کارگردانی فاطمه رسول‌زاده، ۱۳ فروردین ماه ساعت۲۱ از شبکه مستند سیما پخش می‌شود.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) این فیلم از مجموعه مستندهای «چونان سرو» است که در پاسداشت مفاخر ایران ساخته شده و از شبکه مستند سیما پخش می‌شود.

فاطمه رسول‌زاده، کارگردان این فیلم با اشاره به شخصیت ممتاز جلال الدین همایی گفت: جلال الدین همایی در سال ۱۲۷۸ در محله پاقلعه اصفهان متولد شد و نوه همای شیرازی بود. در کودکی خانواده او را با آثار ادب فارسی و قرآن‌کریم آشنا کردند. بعد از فراگیری مقدمات ریاضی و علوم صرف و نحو عربی در مدرسه‌ی قدسیه، بیست سال برای طلبگی در حضور افرادی چون سیدمحمدکاظم کرونی اصفهانی، سیدمهدی درچه‌ای و شیخ علی یزدی در مدرسه نیم‌آورد اقامت کرد و فقیهی صاحب اجازه شد. بعد از آن تا پایان عمر به تدریس و تألیف و پژوهش در مراتب و حوزه‌های فقه و فلسفه و ادبیات مشغول بود.

وی تأکید کرد: همایی، عاشق فرهنگ، تاریخ، تمدن، هنر، ادبیات و علوم ایرانی بود؛ آثار او از نظر تعداد و تنوع، قابل‌توجه و از نظر دقت و نکته‌یابی، ممتاز است. معمولاً بر متن هایی که تصحیح کرده مقدمه‌های محققانه و عالمانه نوشته و جوانب گوناگون تاریخی و ادبی و زبانی و محتوایی آن‌ها را بررسی کرده است.

کارگردان فیلم «پنجمین استاد» عنوان کرد: مرحوم سید جلال‌الدین آشتیانی مقام «همایی» را در علوم ادبی، کمال ثانی او دانسته و بر مقام و دانش او در منطق و ریاضیات و علوم نقلی تاکید کرده است. این در حالی است که آشتیانی هرگز اهل تعارف و مجامله نبود. از سوی دیگر، بدیع‌الزمان فروزانفر هم به گفته شاگردانش، در مقابل هیچ کسی به اندازه همایی تواضع علمی نداشته است.

رسول‌زاده در پایان با اشاره به استادان و چهره‌هایی که در این فیلم به روایت شخصیت و سلوک علمی و فرهنگی استاد همایی پرداخته‌اند، گفت: استادان حسن انوری، مهدی نوریان و ناصر سرافرازی چهره‌های برجسته زبان و ادبیات فارسی و ادب‌پژوهی اند که در این فیلم از دانش ادبی و تاریخی آنان برای بررسی شخصیت و حیات علمی استاد جلال الدین همایی بهره برده‌ایم. عوامل این فیلم شامل کارگردان فاطمه رسول‌زاده، کارگردان، رضا خوشدل راد، نویسنده، صدرا رحیمی، تصویربردار، مصطفی بهمنی، صدابردار، مصطفی رزاق کریمی، مشاور هنری، صدرا صدوقی، مشاور رسانه‌ای، صدرا رحیمی، تدوینگر، نازی کیهانی فر، گوینده، مهسا علی‌پور، اصلاح نور و رنگ، فاطمه رسول‌زاده، صداگذار، می‌ثم کفیل، مدیر تولید،: حسین طالبی البرز، تدارکات،: بهروز آریان، مدیر اجرایی و ارتباطات، عاطفه زارع آرندی، امور مالی اداری، مرتضی حیدری، پشتیبانی فنی و با همراهی علیرضا حسینی، محمود ابراهیم‌زاد، روح الله نورموسوی، حسن قریبی، محمد نوبختی، آرش ابراهیمی و شایان رسول‌زاده هستند.

بر اساس این گزارش مجموعه ۲۵ قسمتی «چونان سرو» دربردارنده فیلم‌های مستندی درباره مفاخر فرهنگی ایران است که به تهیه کنندگی محمد سعید وزیری و با کارگردانی فیلمسازانی چون مسعود طاهری، عطیه زارع، حنیف شهپرراد، کتایون جهانگیری، محمد حسین محمدی، محسن عسکری‌زاده و فاطمه رسول‌زاده از شبکه مستند پخش می‌شود.

مشاور هنری این مجموعه تلویزیونی، مصطفی رزاق کریمی است که از چهره‌های برجسته سینمای مستند ایران به شمار می‌رود. وی سال گذشته با فیلم بلند «احمد» پرتره احمد خمینی یادگار امام خمینی «ره» در جشنواره سینما حقیقت حضور داشت و موفق به اخذ تندیس نقره‌ای شهید آوینی از این جشنواره ملی و بین‌المللی شد.

حضور رزاق کریمی در سلسله مستندهای «چونان سرو» در مقام مشاور هنری، این مجموعه را به لحاظ فرم و محتوا در ردیف مستندهای تأثیرگذار تلویزیونی قرار داده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها