سه‌شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۶:۵۹
دوازدهمین دوره جشنواره ملی کتابخوانی رضوی در خراسان‌رضوی به‌کار خود پایان داد

خراسان‌رضوی - آیین اختتامیه دوازدهمین دوره جشنواره ملی کتابخوانی رضوی با هدف تقدیر از برگزیدگان به همت اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در مشهد، آیین اختتامیه دوازدهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی با هدف تقدیر از برگزیدگان به همت اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی در کتابخانه مرکزی امام خمینی (ره) مشهد برگزار شد. در ابتدا حسین نوربخش، سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی گفت: مایه مباهات است که بسیاری از شرکت کنندگان در این جشنواره را قشر کودک و نوجوان تشکیل داده است. نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در برگزاری دوره‌های مختلف این جشنواره تغییراتی داشته است و قطعاً این مهم به واسطه حضور موثرتر و مفیدتر مردم و اقشار مختلف جامعه در جشنواره رخ داده است.

توجه مردم به کتاب از اهداف این جشنواره‌هاست

نوربخش با بیان اینکه بخشهای شعر و قصه گویی از جمله بخش‌های اضافه شده به این جشنواره است، تصریح کرد: بخش‌های اضافه شده بدون شک به پویایی این جشنواره کمک شایانی خواهد کرد. افتخار این را داریم که در جوار امام رضا (ع) زندگی می‌کنیم و این بدون شک مسئولیت ما را خطیرتر خواهد کرد. نگاه ما باید در مسائل مختلف با محوریت زندگی و شخصیت امام رضا (ع) باشد. یک از اهداف برگزاری این قبیل جشنواره‌ها جلب توجه مردم به حوزه کتاب و کتابخوانی و ورود آنان به فضای کتابخانه‌ها است و بدون شک این مسئلهِ ارزشمندی است که مردم از طریق جشنواره کتابخوانی رضوی و کتابخانه‌های عمومی گام در این حوزه نهاده‌اند.

وی با تاکید بر اینکه کتابخانه امروز به فعالیت در حوزه امانت کتاب و سالن مطالعه بسنده نکرده است، اظهار کرد: امروز کتابخانه‌های عمومی سرمنشا رویدادهای مهم برای خلق اتفاقات موثر فرهنگی هستند.

سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی با اشاره به اینکه جشنواره ملی کتابخوانی رضوی زیرسازی مناسب در حوزه ترویج فرهنگ رضوی است، گفت: حضور بیشتر افراد در این قبیل جشنواره باعث ایجاد انگیزه‌ای برای خلق آثار با کیفیت‌تر به ناشرین و نویسندگان می‌شود.

وی بیان کرد: یکی از اصلی ترین اهداف ما در این جشنواره طبق روایت امام رضا (ع)، شناساندن زیبایی کلام امامان و پیامبران به مردم و در نتیجه پیروی از آنان است.

سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی خطاب به کودکان و نوجوانان حاضر در این آئین گفت: بدون شک همه شما آرزوها و خواسته‌های فراوانی برای آینده خود دارید؛ بدانید که آرزو سند حقانیت شما است. فارغ از بخش کوشش و تلاش شما برای رسیدن به آرزوهایتان، تلاش ما بر این است تا در نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور بخش فرهنگی و دانایی آن را تحقق بخشیم.

مشارکت بیش از یک سوم اعضای کتابخانه های عمومی استان

در ادامه سیدجمال حقیرالسادات، معاون امور کتابخانه‌ها و همکاری‌های اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی گفت: مشارکت بیش از یک سوم اعضای کتابخانه‌های عمومی استان در جشنواره کتابخوانی رضوی نشان دهنده ارتبط موثر و مفید کتابخانه ها با جامعه هدف خود و مردم است.

وی اعلام کرد: در راستای تمرکززدایی مشابه این برنامه در شهرستانها و با حضور مسئولان محلی و استانی نیز برگزار خواهد شد.

حقیرالسادات در خصوص ماهیت برگزاری جشنواره ملی کتابخوانی رضوی، اظهار کرد: این جشنواره با مشارکت گروه‌های سنی مختلف و اقشار مختلف جامعه برگزار می‌شود و این به معنای دغدغه‌مندی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور برای مشارکت همه افراد جامعه در همه گروه های سنی و اقشار مختلف در این جشنواره است.

معاون امور کتابخانه‌ها و همکاریهای اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی تاکید کرد: در تعریف علمی کتابخانه به عنوان فرهنگسراهای اجتماعی، افرادی که وارد کتابخانه می‌شوند، عضوی از سازمان ما محسوب می‌شوند. این بدین معناست که اعضاء بخشی از بدنه کتابخانه هستند، بخشی که به کتابخانه معنا و مفهوم می بخشد از این رو برای بهبود کیفیت خدمات می‌بایست به سازمان خود کمک کنید.

به گزارش ایبنا؛ این رویداد با حضور حسین نوربخش، سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی؛ سیدجمال حقیرالسادات، معاون امور کتابخانه‌ها و همکاری‌ها؛ سیدمهدی رضوی، فرمانده حوزه مقاومت بسیج ادارات کل و جمعی از علاقمندان همراه بود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها