سه‌شنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۵:۴۸
انتشار «باستان‌شناسی جنوب شرقی فلات ایران»/ ناشناخته ماندن تمدن‌های باشکوه

کتاب «باستان‌شناسی جنوب شرقی فلات ایران» قرار است ما را به دنیای کمتر شناخته‌شده‌ باستان‌شناسی جنوب شرق ایران و محوطه‌های تمدنی همسایه‌اش ببرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، کتاب «باستان‌شناسی جنوب شرقی فلات ایران» نوشته سیدمنصور سیدسجادی از باستان‌شناسان پیشکسوت ایران از سوی انتشارات دادکین منتشر شد.

این کتاب قرار است ما را به دنیای کمتر شناخته‌شده باستان‌شناسی جنوب شرق ایران و محوطه‌های تمدنی همسایه‌اش ببرد. این کتاب نقبی است به تمدن ناشناخته جنوب شرق فلات ایران که همواره از دید پژوهشگران نهان بوده است.

برخی بر این باورند که حدود پنج‌هزار سال پیش در آسیای غربی تنها دو مرکز تمدنی عظیم کشاورزی و یکجانشینی قابل‌توجه یعنی میان‌رودان در یک سو و دشت‌سند در سوی دیگر وجود داشته، و به همین سبب نخستین شهرهای بزرگ و سازمان‌یافته در این مناطق گسترش یافته و پایه‌گذاران شیوه زندگی امروزین شده‌اند.

این دیدگاه اما دارای ایرادهای بنیادین است؛ مهم‌ترین آن ناشناخته ماندن تمدن‌های باشکوه و بزرگ پهنه جنوب شرقی ایران است چراکه کمتر و بسیار دیرتر از محوطه‌های باستانی بین‌النهرین ایران کاوش شده‌اند. این کتاب بر آن است تا محوطه‌های کلیدی جنوب شرق ایران و همسایگانش را معرفی و از آثار نادیده‌اش بگوید، به این امید که روزی گوهر نهان این تمدن‌ها شناخته شود.

سیدمنصور سیدسجادی زاده ۱۳۲۷ در کرج است. او کارشناسی باستان‌شناسی و تاریخ هنر را از دانشکده‌ی ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران دریافت کرده و دکترای ایران‌شناسی زیرشاخه باستان‌شناسی را از دانشگاه شرق‌شناسی ناپل در ایتالیا گرفته است. سیدسجادی عضو بسیاری از گروه‌های باستان‌شناسی داخل و خارج از کشور بوده، و گروه‌های باستان‌شناسی تپه‌بمپور، تپه‌طالب‌خان، کوه خواجه و دهانه‌ی غلامان را سرپرستی کرده است. او همچنین از سال ۱۳۷۶ تاکنون سرپرست گروه باستان‌شناسی شهرسوخته بوده، و بیش از ۳۵۰ مقاله، پژوهش، تألیف و ترجمه در زمینه‌های ایرانشناسی و باستان‌شناسی به چندین زبان از جمله ایتالیایی و روسی دارد.

کتاب «باستان‌شناسی جنوب شرقی فلات ایران» نوشته سیدمنصور سیدسجادی در ۵۰۹ صفحه و در قطع رحلی با عکس‌های رنگی و جلد شومیز به انتشار رسیده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها