چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ - ۱۶:۳۲
روایت داستانی زندگی مادر شهید افغانستانی در «مسکوی کوچک افغانستان»

معصومه حلیمی در تازه‌ترین اثر خود با عنوان «مسکوی کوچک افغانستان» به سراغ زندگی مادر شهید مدافع حرم افغانستانی رفته است.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، «مسکوی کوچک افغانستان» بر اساس زندگی نجیبه اصغری، مادر احمد شکیب احمدی از شهدای لشکر فاطمیون است که به قلم معصومه حلیمی در انتشارات سوره‌مهر به چاپ رسید.

این کتاب شرح زندگی و مشقت‌های بانویی است که به دلیل وضعیت متلاطم زندگی در زادگاهش، دایم در میان کشورهای افغانستان و پاکستان و ایران در سفر است و ابتدا اعضای خانواده‌اش را در جنگ‌های افغانستان از دست می‌دهد و در ادامه، احمد تنها پسرش را هم در راه دفاع از حرم حضرت زینب (س) فدا می‌کند.

داستان از خانه کودکی نجیبه در کابل آغاز می‌شود و در ادامه به نسل‌کشی قوم هزاره و شهادت خانواده نجیبه می‌رسد و تا آنجا ادامه پیدا می‌کند که احمد تنها امید و انگیزه زندگی نجیبه تصمیم می‌گیرد برای حضور در جبهه سوریه درس و دانشگاه را در کابل رها کند و به ایران بیاید. در نهایت شهید شکیب احمدی در سال ۱۳۹۵ به سوریه اعزام می‌شود و دو سال بعد به شهادت می‌رسد.

کتاب سراسر واگویه‌های مادرانه است که نگرانی و عشق یک مادر به تنها فرزندش را به تصویر می‌کشد.

در بخشی از کتاب می‌خوانیم: «سعی کردم چشم‌هایم را ببندم و بخوابم. اما هرچه به پلک‌هایم فشار آوردم خواب به چشمانم نیامد. کمی که از دردم کاسته شد، چشم گشودم. احمدم غرق کتاب بود. صدایش زدم احمد جان چه می‌خوانی؟ نمی‌خوای بخوابی؟ کتاب را بست و لبخند روی لبش آمد.- زندگانی حضرت زینب (س). از جایش بلند شد و به تختم نزدیک شد.- مادر یک چیز جالب! - چی مادرجان؟ - شما مثل حضرت زینب هم دختر شهید هستید، هم خواهر شهید.کمی مکث کرد.- ان شاالله مادر شهید هم می‌شوی. دوباره درد به سرم چنگ انداخت. خشم تمام وجودم را پر کرد.- احمد همین فردا با من بر می‌گردی! برو وسایلت را جمع کن.خنده‌ی چاپلوسانه روی صورتش آورد و به من نزدیک شد. دست‌هایم را گرفت و بوسه‌باران کرد.- مامان شوخی کردم. کو تا شهادت!!! شهادت لیاقت می‌خواد که ما نداریم. فردای آن روز برگشتم، اما دلم را هم در حرم بانوی دمشق جاگذاشتم.»

انتشارات سوره مهر «مسکوی کوچک افغانستان» را در ۴۵ فصل، ۲۳۲ صفحه و با قیمت ۱۴۵ هزار تومان عرضه کرده است.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 8
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 4
 • سید غضنفر حسینی IR ۰۱:۱۶ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۶
  بسیار عالی انشاالله که ازاین اثر ها بازهم باشدشهدای فاطمییون بسیار مظلوم هست
 • حسین IR ۰۶:۴۸ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۶
  سلام ازشهیدان افغانستانی زیادبگید درتلویزیون ایران بیشتربپردازید هیچ صدایی ازفاطمیون درتلویزیون ایران ندیدم .
 • شجاعی IR ۰۷:۳۱ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۶
  سلام علیکم چی فایده هرچی که باشد بیچاره بازم افغانی است ارزشی ندارد اگر می‌داشت این همه مورد توهین تعغیر قرار نمیگریفت این موارد بکشور خودشان کوبیده میشون به اینجا هم درحق شأن بی احترامی میشود انشااللهٔ که امام عصر ع ضهور کند خوب ازبعد جداشود
 • طاهری IR ۱۴:۵۳ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۶
  خوشا بحالش بابهترین انتخاب
 • مرضیه امیری IR ۲۳:۱۷ - ۱۴۰۲/۰۹/۲۰
  انشالله روح این شهید شاد باشه
 • حسینی IR ۱۷:۴۴ - ۱۴۰۲/۰۹/۲۱
  مرسی که ازفاطمیه یون گفتی شیدزیلداده
 • صبرالله یعقوبی IR ۱۹:۱۹ - ۱۴۰۲/۰۹/۲۱
  ازشهدای فاطمیون مستند پخش کنید که مردم بهترآشنا بشن
 • محمدحسین IR ۰۸:۲۵ - ۱۴۰۲/۰۹/۲۲
  روح این شهید عزیز شاد باشه. ان‌شاءالله خدا به مادرشون صبر بده. 🙏🌱

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها