سه‌شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ - ۱۴:۰۶
ضرورت وجود باغ دانش در زیست شهری/ ساخت دومین کتابخانۀ عمومی در شهر جم مایۀ برکت دانش است

بوشهر – امام جمعه شهرستان جم با اشاره به لزوم توسعۀ کتابخانه‌ها در فضای شهری، تأکید کرد: در زیست شهری، وجود کتابخانه به‌مثابۀ باغ دانش ضروری است، از این‌رو ساخت دومین کتابخانۀ عمومی در جم مایه خیر و برکت دانش در این شهر خواهد بود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در جم، حجت الاسلام محمد محمدی ظهر سه‌شنبه در آیین کلنگ‌زنی دومین کتابخانۀ عمومی جم، با قدردانی از شهرداری و شورای اسلامی جم که رسالت ساخت این کتابخانه را عهده‌دار شده، گفت: ساخت و توسعه کتابخانه در فضای شهری امری ضروری است؛ چون در زیست شهری، باید باغ دانش وجود داشته باشد.

وی با اشاره به حدیثی از امام صادق (ع) دربارۀ کتاب، ادامه داد: خوشبختانه شهردار جم فردی اهل مطالعه و دانش است که این موضوع را به‌طور جدی پیگیری کرد و با همکاری فرمانداری شهرستان و مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان بوشهر امروز ساخت این کتابخانه را بر زمین زدند.

وی یادآور شد: ما قدردان مسئولان و افرادی هستیم که اهتمام ویژه‌ای به توسعۀ فرهنگ کتاب و ساخت کتابخانه در نقاط شهری و روستایی دارند، هستیم. امیدواریم این کتابخانه هم مایه خیر و برکت دانش برای اهالی شهر جم باشد.

جم بعد از ۳۰ صاحب کتابخانۀ عمومی دوم می‌شود

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان بوشهر نیز در بخش بعدی این آیین گفت: کلنگ ساخت دومین کتابخانۀ عمومی شهر جم در حالی زده می‌شود که بیش از سال از تأسیس اولین کتابخانۀ عمومی این شهر می‌گذرد. در این ۳۰ سال، با توجه به افزایش مهاجرپذیری و افزایش جمعیت این شهر صنعتی که شهرک‌های مسکونی صنایع نفت و گاز را نیز در خود جای داده، پیگیری‌های زیادی برای توسعۀ ساختار کتابخانه‌ای این شهرستان صورت گرفت تا اینکه شهردار و شورای اسلامی شهر جم در این دوره با نگاه خوبی که به حوزه فرهنگ به‌ویژه کتاب دارند، پای کار آمدند و ساخت کتابخانۀ دوم این شهر را متقبل شدند.

حیدر راهب ادامه داد: شهردار و شورای اسلامی این شهر که پیش از این زمین این کتابخانه را داده بودند، امروز وارد عمل شدند و عملیات ساخت آن را با نشاندن کلنگ بر زمین، آغاز می‌کنند. تشکر می‌کنیم از شورا و شهرداری که در مصوبات خود چنین نگاه بلندنظرانه‌ای را به طرح‌های فرهنگی دارند.

وی افزود: بی‌شک بازخورد فعالیت این مرکز کتابخوانی را پس از افتتاح به‌‎وضوح با توسعه فرهنگی این شهر خواهیم دید. جم شهری است با وجه‌ای فرهنگی که نوجوانان فرهیخته‌ای را در بطن خود پرورش داده‌است و این شهر به‌شدت نیاز به کتابخانۀ دوم داشت تا بتواند به نیازهای کتابخانه‌ای شهروندان خود به شکل مطلوب‌تری پاسخ بگوید.

ساخت کتابخانۀ دوم، مطالبۀ دیرینۀ مردم جم بود

فرماندار شهرستان جم هم در بخش بعدی آیین کلنگ‌زنی دومین کتابخانۀ عمومی جم گفت: خرسندیم که امروز در این آیین شاهد هم‌افزایی دستگاه‌های دولتی برای توسعه زیرساخت‌های کتابخوانی و پیشرفت فضای فرهنگی جم هستیم.

سیدمحمد احمدپور یادآور شد: ساخت این کتابخانه یکی از مطالبات دیرینه مردم جم بود که این مطالبه انصافاً با نگاه توسعه‌طلبانه و مثبت شهردار و شورای اسلامی کنونی شهر جم عملی شد. از نظر من، ساخت این کتابخانه، مهم‌ترین پروژه فرهنگی شهرستان است.

ساخت دومین کتابخانۀ عمومی جم با اعتباری بیش از ۱۰ میلیارد تومان

شهردار جم هم پیش از کلنگ‌زنی این پروژه بزرگ گفت: دومین کتابخانۀ عمومی شهر جم با اعتباری برابر با ۱۰ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان در زمینی با مساحت ۶۲۰ متر مربع در دو طبقه با مساحت ۸۴۰ مترمربع از سوی شهرداری در مدت ۱۳ ماه ساخته خواهد شد.

سیدخلیل حسین‌زاده تأکید کرد: ساخت این کتابخانه با هدف توسعۀ زیرساخت‌های کتابخانه‌ای و مرتفع‌کردن نیاز کتابخوانی شهروندان جمی صورت می‌گیرد. امروز توسعۀ جوامع از مسیر توسعه فرهنگی می‌گذرد بنابراین ما تلاش کردیم تا خلأهایی ساختاری فرهنگی که در فضای شهری جم وجود دارد، شناسایی و برطرف کنیم.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها