یکشنبه ۵ آذر ۱۴۰۲ - ۰۹:۴۱
تازه‌های انتشارات مرکز فقهی ائمه اطهار (ع) روانه بازار کتاب شد

قم - مدیر دفتر انتشارات مرکز فقهی ائمه اطهار (ع) از چاپ ۳ اثر جدید از سوی این مرکز خبر داد.

حجت الاسلام محسن اکبری شاهرودی، در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در قم، در حاشیه مراسم رونمایی از تازه‌های نشر این مرکز، مجتمع آموزشی پژوهشی ائمه اطهار (ع) را از موفق‌ترین مراکز علمی تخصصی حوزه‌های علمیه عنوان کرده و گفت: در بخش‌های مختلف مورد نیاز در نهادها و سازمان‌های پژوهش‌بنیان، در عرصه‌هایی مانند فقه پزشکی، فقه سیاسی، فقه رسانه و …، این مرکز و پژوهشگران آن توانسته‌اند آثار و تحقیقات ارزشمندی را تقدیم مراکز علمی و اساتید و پژوهشگران کنند.

وی در ادامه، اوّلین اثر منتشر شده آبان‌ماه دفتر انتشارات را کتاب «واکاوی فقهی غرباگری» معرفی کرد و افزود: غربالگری در دوره جنینی، آزمایش‌هایی است که در راستای تشخیص وضعیت جنین صورت می‌گیرد، تا با کشف بیماری‌های مختلف از تولد کودکان ناقص‌الخلقة پیشگیری کند؛ اما این مسئله از آن روی که در زمره رفتار اختیاری والدین و پزشکان جای می گیرد، از منظر فقه، دارای بایدها و نبایدهایی است که مؤلف محترم حجت‌الاسلام محمدعلی قاسمی، در این کتاب کوشیده است با تبیین موضوع‌شناسی غربالگری، پیامدها، وظایف تکلیفی و وضعی آن را با روش اجتهادی از منابع اصیل فقهی استنباط کند.

اکبری شاهرودی، اضافه کرد: از مسائل نوپدید فقهی مسئله تغییر جنسیت است که در نتیجه آن، جنسیت فرد از مرد به زن یا بر عکس تغییر می‌یابد. چنانچه تغییر جنسیت‌دهندگان زوجین یا یکی از آن دو باشند، این امر تأثیرات زیادی به لحاظ فقهی ایجاد می‌کند، تأثیراتی از قبیل انحلال ازدواج که با به وقوع‌پیوستن آن، پرسش‌هایی از قبیل چگونگی روابط زوجین با خودشان و فرزندانشان در صورت داشتن فرزند، چگونگی وضعیت مهریه، نفقه، عده، تغییر پذیری عناوین خانوادگی و… پیش می‌آید. از طرفی نیز پویایی فقه شیعه و پاسخگوبودن آن به تمام نیازهای مکلّفان می‌طلبد که مسائل نوپدید جامعه از نظر فقهی مورد بررسی قرار گرفته و دیدگاه فقها در این زمینه برای رفع مشکلات و تعیین‌نمودن تکلیف مکلّفان بیان شود. کتاب «واکاوی فقهی روابط زوجین پس از تغییر جنسیت» بررسی وضعیت ازدواج زوجین پس از تغییر جنسیت به پرسش‌های بالا پاسخ داده و ابعاد مسئله را روشن کرده است.

مدیر دفتر انتشارات مرکز فقهی ائمه اطهار (ع) درباره سومین اثر تازه منتشره این مرکز گفت: اثر بعدی، «درسنامه اندیشه سیاسی اسلام در عصر غیبت و ولایت فقیه» که خواننده را با تبیینی دقیق از اندیشه سیاسی اسلام و مدل حکومتی آن در عصر غیبت آشنا می‌سازد. مؤلف محترم حجت‌الاسلام دکتر حبیبی‌تبار با بیان مسائل مهمی، مانند مبانی نظریه حکومت دینی با تأکید بر نظریه ولایت فقیه برای اداره جامعه در عصر غیبت، شواهد عقلی و نقلی و پشتوانه فقهی این الگوی حکومتی، اختیارات ولی فقیه، امتیازات نظام ولایت فقیه در ایران، و… تلاش کرده است تا یک نگاه منطقی و علمی از این بحث را بازگو کند و در ادامه به شبهات پیرامون ولایت فقیه پاسخ داده و کتاب را با مروری بر دیدگاه‌های امام خمینی قدس سره در این باب خاتمه دهد.

وی، کتاب «مکاسب محرمه» را به عنوان کتابی که به خاطر استقبال مخاطبان و طلاب عزیز، تجدید چاپ شده است، بیان کرد: این اثر ارزشمند دو جلدی که مجموعه درس‌های خارج فقه آیت‌الله محمدجواد فاضل لنکرانی است بحمدالله مورد استقبال و استفاده بسیاری از اساتید و طلاب و پژوهشگران واقع شده و طبع‌های مختلفی شده است که امسال هم بنابر استقبال علاقمندان، چاپ مجدد شد.

این فعال حوزه چاپ و نشر، در پایان گفت: اساتید، محققان و پژوهشگران محترم می‌توانند آثار جدید را از فروشگاه‌های این انتشارات در قم و مشهد و نیز فروشگاه‌های بوستان کتاب و انتشارات دلیل ما تهیه کنند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها