سه‌شنبه ۳۰ آبان ۱۴۰۲ - ۲۰:۲۱
رونمایی از کتب خطی و دست نوشته‌های مرتبط با فلسطین در حرم رضوی

خراسان‌رضوی - همزمان با سی و یکمین دوره هفته «کتاب، کتابخوانی و کتابدار» در یکصد و هشتاد و نهمین برنامه سه شنبه‌های علمی و فرهنگ آستان قدس رضوی، مجموعه کتب خطی و دست نوشته مرتبط با فلسطین موجود در مرکز نسخ خطی کتابخانه مرکزی رضوی رونمایی شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در مشهد، محمدوفادار مرادی پژوهشگر و محقق کتب خطی در این مراسم که عصر سه‌شنبه در تالار قدس کتابخانه مرکزی رضوی برگزار شد، امام رضا (ع) را آغازگر ردیه نوشتن بر قوم یهود خواند و ردیه و مناظره آن حضرت با راس الجالوت دانشمند مطرح یهود را یکی از مهم ترین این ردیه ها عنوان کرد که بنا به گواه منابع تاریخی به مسلمان شدن این دانشمند انجامید.

این پژوهشگر، به دو دلیل بر ردیه نوشتن در تاریخ اشاره کرد و گفت: برخی همچون ابوالبرکات در قرن ۶ هجری برای تقرب به سلاطین کتاب المعتبر را در خصوص دین اسلام و رد تحریفات یهود نوشت و برخی نیز با تحقیق به این نتیجه رسیدند که دین اسلام، منجی است و محققانه به این کار اقدام کردند.

وفادار مرادی، احتجاج شیخ طبرسی را آیین نامه ردیه نویسی بیان کرد.

رونمایی از کتب خطی و دست نوشته‌های مرتبط با فلسطین در حرم رضوی

طاهره عظیم زاده استاد دانشگاه آزاد مشهد دیگر سخنران این مراسم به پیشینه ردیه نویسی در تاریخ اشاره کرد و گفت: از قرون نخستین کتاب هایی داشتیم که در رد برخی کتابهای علما نوشته می شد که این ردیه ها را علمای مسلمان و سیاستمداران و یا تازه مسلمانان می نوشتند.

وی تصریح کرد: از اواخر حکومت صفویه بیشتر ردیه ها از غرب و تمدن غرب بود زیرا غرب در کنار کسب دانش، روحیه استعماری نیز داشت و میسیونرها و فراماسون ها دو بازوی این استعمار زمان ورود به کشورهای مسلمان و یا جهان سوم کتاب هایی را با خود می آوردند و به ترجمه و توزیع آن اقدام می کردند که این امر باعث شد علمای مسلمان و نیز جدیدالاسلام‌ها کتاب‌های زیادی بر ضد آنها بنویسند، چنان‌که ادبیات گسترده‌ای در این‌زمینه به وجود آمد.

عظیم زاده افزود: از قرن ۵۷۰ قمری کتابهایی داریم که یهودیان مسلمان شده نوشتند که از آن جمله می توان به سموئل بن یحیی مغربی اشاره کرد که در آن به مطالب تحریف شده و نادرست وارد شده در تورات پرداخته است.

این استاد دانشگاه ضمن بیان تاریخچه از ظهور و گسترش قوم یهود گفت: کتاب «باستان شناسی کتاب مقدس نگاهی نو به تاریخ قوم یهود و منشاء کتاب های مقدس آن» اثر پروفسور ایسرائل فینکلشتاین استاد باستان شناسی بر اساس اسناد و مدارک باستان شناسی و تحقیقات وسیع به این نتیجه رسیده است که کتاب مقدس نه متنی اصیل و وحیانی، بلکه تلفیقی از چند متن اولیه عبری با مجموعه ای از افسانه ها، پیشگویی ها و باورهای ملل باستان است و براین اساس آنچه صهیونیسم برای خود مطرح می کند با واقعیت اسناد نمی خواند.

رونمایی از کتب خطی و دست نوشته‌های مرتبط با فلسطین در حرم رضوی

به گزارش ایبنا فلسطین یا ارض مقدس سرزمینی در انتهای جنوب شرقی دریای مدیترانه درمنطقه خاورمیانه است که نام آن از واژه فلسطیا نام قومی قدیمی گرفته شده است. این سرزمین سه قاره آسیا، افریقا و اروپا را به هم متصل میکند و حلقه اتصالی بین شرق و غرب است. چنین موقعیت مهمی این کشور را به یکی از مناطق استراتژیک جهان مبدل کرده است.

شهر بیت المقدس، مرکز فلسطین یکی از قدیمی ترین شهرهای مذهبی جهان به شمار می آید که در دو بخش قدیم و جدید مسجد الاقصی و مسجد قُبه الصخره در جنوب شرقی بخش قدیم قرار گرفته است.

در کتابخانه آستان قدس رضوی به عنوان یکی از بزرگترین کتابخانه های ایران و جهان اسلام نسخه های خطی و دستنوشتهای مختلفی پیرامون فلسطین و لبنان، و رد یهود به زبانهای عربی و فارسی نگهداری می شود

تورات طوماری، جواب مسائل علمای یهود، ۸(۲) تاریخچه یهود از عباسعلی صائبی تربتی، قصه اصحاب کهف و محاربه حضرت علی (ع) با یهود از این جمله هستند.

یکی از کتب خطی نفیس این کتابخانه سروده های سیدمجتبی حسینی شیرازی درباره فلسطین است که این نسخه ۱۵ برگی به خط نسخ در سال ۱۳۶۰ توسط شاعر آن به کتابخانه آستان قدس رضوی اهداء شده است.

رونمایی از کتب خطی و دست نوشته‌های مرتبط با فلسطین در حرم رضوی

از دیگر نفایس این کتابخانه نسخه خطی هدایه الضالین و تقویه المومنین تألیف علی قلی جدید الاسلام است که این نسخه متشکل از مقدمه و دو باب است که باب اول در رد اصول نصارا مشتمل بر چهارده فصل و باب دوم در ثبوت اصول دین مُبین محمدی است.

نسخه مذکور به خط نستعلیق شکسته ۱۵ سطری کتابت شده و توسط جلال الدین تهرانی در ۱۳۶۱ هجری شمسی به کتابخانه آستان قدس رضوی اهداء شده است.

دیگر نسخه خطی نفیس ما کتاب محضر الشهود فی الرد علی الیهود تألیف حاج بابا بن محمداسماعیل قزوینی به خط نسخ ۱۴ سطری در ۱۷۰ برگ است که همه آن دلایل و شواهد در رد بر یهود و اعتقادات آنها به زبان فارسی می باشد و کتابت شده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها