سه‌شنبه ۱۶ آبان ۱۴۰۲ - ۱۲:۳۸
تصحیح جعفر مدرس صادقی از «سوانح» منتشر شد

کتاب «سوانح» اثر احمد غزالی با ویرایش جعفر مدرس صادقی راهی بازار نشر شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، این کتاب یکی از عناوین مجموعه «بازخوانی متون» است که نسخه‌های تصحیح‌شده متون کهن ادبیات فارسی را با ویرایش مدرس صادقی در بر می‌گیرد و پیش از این، کتاب‌های «ترجمه تفسیر طبری»، «مقالات مولانا (فیه ما فیه)»، «مقالات شمس»، «تاریخ سیستان»، «سیرت رسول‌الله»، «عجایب‌نامه»، «قصه‌های شیخ اشراق»، «تاریخ بیهقی»، «سیاست‌نامه» و «سفرنامه ناصرخسرو» در قالب آن منتشر شده‌اند.

سوانح، یکی از متون عرفانی ادبیات کلاسیک فارسی است که احمد غزالی در آن مفاهیم پیچیده را با زبان ساده مطرح کرده است. عین‌القضات همدانی دیگر عارف ایرانی هم با پیروی از غزالی در «سوانح»، متنی با عنوان «مکتوبات» نوشت که در این کتاب به‌عنوان پیوست آورده شده است.

جعفر مدرس صادقی ویراستار کتاب معتقد است یکی از علل قهربودن خواننده روزگار ما با متون کهن، جدایی و جنبه آموزشی و پژوهشی تحمیل‌شده به این‌متون باشد. او می‌گوید وقتی فقط علما و محققین با متون کهن سر و کار داشته باشند و همان‌ها این متون را در دانشگاه‌ها و مدارس تدریس کنند و برگزیده‌هایی از این‌متون را به چاپ برسانند، هیچ خواننده آزاد و فارغ‌البالی تصور درست و روشنی از این متون نخواهد داشت.

احمد غزالی از عارفان قرن پنجم هجری و برادر کوچک‌تر امام محمد غزالی دیگر چهره تصوف ایرانی اسلامی است.

سوانحی که توسط مدرس صادقی ویرایش شده، دو بخش اصلی دارد که به‌ترتیب «سوانح» غزالی و «مکتوبات» عین‌القضات همدانی هستند. پس از این دو بخش هم «فهرست‌ها» درج شده که واژه‌نامه «سوانح»،‌ واژه‌نامه «مکتوبات»، نامنامه، آیات و روایات در آن قرار دارند.

در قسمتی از این کتاب می‌خوانیم: «بدان ای برادر که این عالم که تو بینی و بسی عالم‌های دیگر که نمی‌بینی و در قدرت هیچکس نیست که آن را ببیند همه آفریده است و آفریدگار همه یکی‌ست و از آنچه آفریده است هیچ نیست که به او ماند البته و همه به غایت غایت از او دور است در هر معنی که خواهی.»

نشر مرکز این کتاب را در ۱۶۰ صفحه، شمارگان هزار نسخه و قیمت ۱۶۵ هزار تومان منتشر کرده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها