شنبه ۱۵ مهر ۱۴۰۲ - ۱۳:۵۵
اهالی کتاب خواستار حمایت از کتابشهر تبریز شدند

آذربایجان شرقی- کتابشهر تبریز اخیرا دچار مشکلاتی نظیر اجاره‌‎بهای بالای فضای کتابفروشی و... شده و اهالی فرهنگ و کتاب این شهر خواستار حمایت از کتابشهر و ازسرگیری فعالیت‌های این مجموعه شده‌اند.

سرویس استان‌های خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا): بعد از ظهور فناوری‌های جدیدی مانند موبایل و اینترنت، جایگاه کتاب و کتاب‌خوانی در یک سیر تدریجی به چالش کشیده شد و طبعا کتاب‌فروشی‌ها هم در این قاعده تحت الشعاع قرار گرفتند.
 
اما در سال‌هایی نه‌چندان دور، ایده ایجاد کتابشهرها که با در نظر گرفتن برخی امتیازات از جمله ایجاد حلقه‌وصلی میان ناشران و فروشندگان و دیگر اقدامات مشابه، باعث شد تا خونی نسبتا تازه‌ به رگ‌های کتاب‌فروشی‌ها زده شود؛ هر چند که کافی نبود اما می‌توانست از ممات این سرمایه و صنف مهم که عهده‌دار بخشی از فرهنگ یک شهر است، پیشگیری کند.

کتابشهر تبریز نیز از پیشتازان ایجاد این کسب‌وکار مهم بود که علی‌رغم مشکلات حوزه سرمایه و امکانات با همتی مثال‌زدنی در خیابان امام خمینی(ره) تبریز آغاز به کار کرد.

این مجموعه از اولین روزهای تاسیس محل آمد و شد جوانان دغدغه‌مند و کتابخوان تبریزی بود که هرزگاهی نیز با گعده‌های صمیمی جشن امضا یا معرفی کتاب، رویدادهای خوب فرهنگی را رقم می‌زدند.

اما از مدت‌ها پیش، بالا رفتن میزان اجاره باعث شده بود تا فضای ادامه فعالیت دچار مشکل شود؛ چنانکه به گفته حمیدرضا عابدینی، مدیر و موسس کتاب‌شهر تبریز اجاره این مغازه تا ۶۵میلیون تومان افزایش پیدا کرده است که دیگر توان پرداخت آن نیست.

اما اخیرا عابدینی با انتشار متنی در حساب کاربری خود از توقف فعالیت از کتابشهر خبر داد.

برخی از کاربران فضای مجازی نسبت به این اتفاق واکنش نشان دادند و خواستار کمک متولیان و اهالی فرهنگ برای ادامه فعالیت شدند.


حال باید منتظر ماند و دید که اقدام مسئولان شهر تبریز چه خواهد بود؟

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها