شنبه ۱۵ مهر ۱۴۰۲ - ۱۲:۴۴
سفری کوتاه به اردوگاه‌های رمادی

رماد یعنی خاکستر، «سفری کوتاه به اردوگاه‌های رمادی» به شناسی اجمالی آزادگان و اردوگاه‌های محل نگهداری آنان، اطلاعات آماری تأیید شده، کتاب‌شناسی تفکیک شده هر ادروگاه می‌پردازد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)؛ کتاب «سفری کوتاه به اردوگاه‌های رمادی» نوشته فرزانه قلعه‌قوند به شناسی اجمالی آزادگان و اردوگاه‌های محل نگهداری آنان می‌پردازد.

به گفته نویسنده این کتاب حاصل ماه‌ها جست‌وجو در آرشیو اسناد و اطلاعات موسسه پیام آزادگان، مطالعه بیش ابز ۳۵۰ عایل مصاحبه و ۵۰ جلد کتاب و همچنین گفت‌گوی تلفنی یا حضوری با حدود ۵۰ آزاده است.
کتاب در هفت بخش به اردوگاه رمادی ۶، اردوگاه رمادی ۷، اردوگاه عنبر یا الانبار، اردوگاه رمادی ۹، اردوگاه رمادی ۱۰، اردوگاه رمادی ۱۳و روزشمار اسارات می‌پردازد.
 
به طورکلی اردوگاه‌های آزادگان جنگ تحمیلی از چندین منظر قابل بررسی است:
وضعیت ظاهری، اقلیمی، امکانات، چینش آزادگان در هر اردوگاه، رهبری و مدیریت، حوادث و رویدادهای مهم، بهداشت و درمان و پزشکی، تغذیه و آشپزی، پوشاک، دین و معنویت، مشکلات روحی و روانی، فرهنگ و هنر، آموزش، ابتکار و خلاقیت، برگزاری مراسم و مناسبت‌ها، زندگی و شهادت، ورزش، زندان انفرادی، شکنجه، خدمات اردوگاهی، شیوه‌های ارتباط گیری و کسب اخبار، فعالیت منافقین در اردوگاه، صلیب سرخ، مقاومت، آزادی ...

رماد به معنی خاکستر است. سرزمین رمادی نیز مانند کویر ایران خشک است. اردوگاه‌های رمادی در شهر رطبه واقع در استان الانبار به مرکزیت شهر الرومادی در مرز اردن و سوریه واقع شده بود. هوای گرم و خشک در تابستان و هوای سرد و خشک در زمستان از ویژگی‌های این منطقه است. وزش باد در طول سال تقریباً همیشگی است. در پاییز و بهار گردبادهایی حاوی خاک زرد و سرخ و گاه سیاه مرتب در حال وزش هستند. این بادهای خطرناک ناقل انواع بیماری‌های میکروبی و ویروسی هستند که تأثیرات مستقیمی بر اسرای منطقه داشتند. در دوردست‌ها تپه‌هایی بود که به رنگ قرمز، زرد یا خاکستری دیده می‌شد، البته از فاصله دورتر به خصوص به سمت جنوب كاملا قرمز دیده می‌شد. 

کتاب  «سفری کوتاه به اردوگاه‌های رمادی» نوشته فرزانه قلعه‌قوند در ۲۰۷ صفحه و شمارگان ۱۰۰۰ نسخه از سوی انتشارات پیام آزگان در سال ۱۴۰۲ منتشر شده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها