چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ - ۱۴:۳۹
برگزاری برنامه‌های گفتگومحور تا طراحی بازی با محوریت کتاب

معاون توسعه کتابخانه‌ها و ترویج کتابخوانی با اشاره به توجه ویژه نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور به حوزه کودک و نوجوان در سال‌های اخیر به تشریح برنامه‌های نهاد در هفته ملی کودک پرداخت.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، یکی از کارویژه‌های کتابخانه‌های عمومی، پرداختن به موضوع کودک است. بر این اساس، نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، برنامه‌ها و خدمات تازه‌ای را برای اعضای کودک کتابخانه‌های سراسر کشور تدارک دیده است.
 
محمدرضا هراتی، معاون توسعه کتابخانه‌ها و ترویج کتابخوانی نهاد با اشاره به این که عادت به خواندن و انس با کتاب در دوران کودکی منجر به تداوم مطالعه در دوران بزرگسالی می‌شود، گفت: خدمات به اعضای کودک و تشویق کودکان به کتابخوانی، در رأس برنامه‌های فرهنگی-ترویجی در نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور است.
 
دبیر هفته کتاب نهاد کتابخانه­ های عمومی کشور با اشاره به شعار «بچه ­ها به سمت قله»، که شعار امسال هفته کودک شورای فرهنگ عمومی است، گفت: نهاد در سالیان اخیر توجه ویژه و خاصی به حوزه کودک در سطح رسانه داشته است و دست به تولید برنامه‌های شاخصی با محوریت کتاب زده است که از آن جمله می‌­توان به ساخت و پخش برنامه‌های تلویزیونی «هدهد سفید» و «نقاشی­ نقاشی» اشاره کرد.
 
هراتی ادامه داد: در کتابخانه‌های سراسر کشور، بخش ویژه‌ای به عنوان بخش کودک وجود دارد که هدف از تأسیس آن، ارائه خدمات به کودکان است.
 
وی افزود: در حال حاضر ۱۳ باب کتابخانه ویژه کودک در استان‌های خراسان جنوبی، تهران، فارس، گلستان، گیلان، همدان و البرز وجود دارد که ان‌شاءالله با مساعدت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و کمک مسئولین به زودی ۹ باب دیگر نیز در استان‌ها به بهره‌برداری خواهد رسید. این کتابخانه‌ها با عنوان «کتابخانه هدهد سفید» در سراسر کشور فعالیت دارند. «هدهد سفید» نمادی است که برای اعضای کودک و نوجوان کتابخانه‌ها ایجاد شده است و کارویژه آن مختص این گروه سنی است.
 
هراتی ادامه داد: بیش از ۸ میلیون نسخه کتاب ویژه گروه سنی کودک و نوجوان در کتابخانه‌های سراسر کشور وجود دارد. تمام تلاش همکاران ما این است که با ارائه خدمات و تخصیص منابع ویژه برای کودکان، در کتاب‌خوان‌تر شدن این گروه سنی ایفای نقش کنیم.
 
معاون توسعه کتابخانه‌ها و ترویج کتابخوانی نهاد با بیان این که نیمی از اعضای کتابخانه‌ها را کودکان و نوجوانان تشکیل می‌دهند،اظهار کرد: خوشبختانه با توجه به خدماتی که در کتابخانه‌ها برای این گروه سنی وجود دارد، شاهد افزایش عضویت این گروه در کتابخانه‌ها هستیم.
 
وی یادآور شد: عضویت کودکان کمتر از ۷ سال در کتابخانه‌ها رایگان، و حق عضویت اعضای کمتر از ۱۲ سال نیم‌بها است.
 
هراتی گفت: مهمترین مسئولیت در برقراری ارتباط با کودکان در کتابخانه‌ها بر عهده کتابداران توانمند و همکاران خوب ماست. این عزیزان به عنوان یک مربی حرفه‌ای، نقش بسیار مهمی در ترغیب کودکان به کتابخوانی و انجام فعالیت‌های فرهنگی مرتبط با کتاب دارند.
 
دبیر هفته کتاب نهاد با اشاره به در پیش بودن هفته ملی کودک گفت: در هفته ملی کودک، کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور برنامه‌های ویژه‌ای خواهند داشت؛ برگزاری جشن با حضور اعضای کودک در کتابخانه‌ها با همکاری سازمان‌های دست‌اندرکار (مدارس، انجمن‌های کودک و...)، دعوت از نویسندگان و شاعران حوزه کودک، تصویرگران و ناشران این حوزه برای حضور در جمع مخاطبان، برگزاری برنامه‌های گفتگو محور و... بخشی از این برنامه‌ها است.
 
هراتی افزود: البته نهاد در نظر دارد تا به طور غیرمستقیم نیز به ترویج کتابخوانی برای کودک و نوجوان کمک کند. نشست با نخبگان و فعالان حوزه کودک و نوجوان، برگزاری نشست‌های تخصصی با  فعالان بومی حوزه کتاب کودک با موضوع افزایش بهره­ وری مطالعه در کودکان، برگزاری نشست‌های مشورتی در موضوعات «سواد انیمیشن و رسانه»، «نحوه انتخاب کتاب مناسب برای این گروه سنی»، «آموزش به والدین» و... بخشی از این فعالیت‌ها است.
 
وی گفت: طراحی بازی با محوریت کتاب، اجرای سرود، برگزاری تئاتر، نمایشنامه­ خوانی، اجرای رویدادهای مختلف هنری از جمله کاریکاتور، نقاشی، رنگ­ آمیزی و... از دیگر برنامه ­هایی­ است که کتابخانه‌های عمومی در هفته ملی کودک به اجرای آن خواهد پرداخت.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها