چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ - ۱۱:۱۱
جیحون‌لیب یک پلتفرم تخصصی در حوزه‌ روانشناسی، توسعه‌فردی و کسب و کار است/ استفاده از هوش مصنوعی برای کتابخوانان

آرش صحرانورد مدیر اجرایی پلتفرم «جیحون‌لیب» می‌گوید: جیحون‌لیب یک پلتفرم تخصصی در حوزه‌ روانشناسی، توسعه‌فردی و کسب و کار است که می‌تواند امکانات متعددی را در اختیار کتابخوانان حوزه روان شناسی قرار دهد.

آرش صحرانورد مدیر اجرایی پلتفرم «جیحون‌لیب» در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) درباره این پلتفرم توضیح داد: جیحون‌لیب یک پلتفرم تخصصی برای شنیدن، خواندن و دیدن محتواست. یکی از مشکلاتی که همیشه وجود دارد، این است که ناشر تعدادی کتاب چاپ کرده اما علاقه‌مند است که تمامی آن کتاب‌ها در اختیار مخاطب قرار دهد اما موفق نمی‌شود به دلیل مسائل متفاوتی مانند: هزینه‌یزیاد بابت چاپ کتاب، آپلود نشدن محتوای الکترونیک و صوتی در فضا‌های دیجیتال و .. . از آن طرف مخاطب علاقه‌مند است که تمامی عناوین ناشر را ببند و از بین آن‌ها برای خرید تصمیم بگیرد. در نتیجه در این بخش یک نیازی حس می‌شود آن هم این است که ناشر دوست دارد تمامی عناوینش را مخاطب ببیند و مخاطب دوست دارد تمامی عناوین ناشر را ببیند. این نیاز باعث شد که انتشارات جیحون با مشورت گرفتن از داوود کیانی‌زاده، جیحون‌لیب را که یک پلتفرم تخصصی در حوزه‌ی روانشناسی، توسعه‌فردی و کسب و کار است، بسازند.

او در پاسخ به این سوال که در جیحون‌لیب از چه هوش مصنوعی استفاده شده است؟ بیان کرد: در جیحون‌لیب از دو هوش مصنوعی استفاده شده؛ TTS و Recommender. TTS هوش مصنوعی برای تبدیل متن به صوت است (Text to speach) و شما با استفاده از آن می‌توانید محتوا‌ی هر کتاب متنی را به صورت صوت بشنوید. این هوش مصنوعی جایگزین کتاب صوتی نیست بلکه یک راهکاری است برای مواقعی که مخاطب مشتاق به شنیدن یک کتاب متنی است ولی نسخه‌ی صوتی آن یا در دسترس نیست و یا تولید نشده است.

به گفته صحرانورد، Recommender نیز سیستم پیشنهاد‌دهنده‌ جیحون‌لیب، با توجه به برخورد‌هایی که مخاطب به کتاب‌های متفاوت نشان می‌دهد (مانند افزودن به علاقه‌مندی، خرید، کامنت و …)، به او عناوینی پیشنهاد می‌دهد و هرچه استفاده مخاطب از جیحون‌لیب بیشتر شود، این پیشنهاد دقیق تر خواهد شد.

او درباره اینکه جیحون‌لیب چه امکاناتی دارد؟ عنوان کرد: جیحون‌لیب علاوه بر دو هوش‌مصنوعی به کار رفته در آن، امکانات بسیار زیادی دارد که به دو مورد آن اشاره خواهیم کرد؛ دسته‌بندی دقیق: دسته‌بندی که در جیحون‌لیب برای کتاب‌ها قرار گرفته برگرفته از وب‌سایت آمازون است که کامل‌ترین دسته‌بندی کتاب دنیا را دارد. این به آن معناست که مخاطب هر موضوعی را بخواهد با سرچ به آن میرسد و می‌تواند کتاب‌هایی که در آن موضوع یا دسته‌بندی قرار دارند را در یک صفحه‌ی فرود ببینند.

او افزود: سرچ پیشرفته: سرچ جیحون‌لیب برگرفته از سرچ گوگل است یعنی شما اگر با غلط املایی موضوعی را سرچ بکنید پاسخ درست به شما داده خواهد شد و هم چنین اگر کلمه‌ای را اشتباه به کار ببرید مثلا به جای سفر بنویسید مسافرت، جیحون‌لیب تشخیص میدهد که منظور شما چه بوده و کتاب صحیح را به شما نمایش می‌دهد. به عنوان مثال اگر کتاب سفر فیل را بخواهید ولی اسم مسافرت فیل را سرچ کنید، به شما سفر فیل نمایش داده خواهدشد.

صحرانورد در پایان به برخی دیگر از این امکانات اشاره کرد و گفت:  ارائه‌ مسیر مطالعه‌ برای موضوعات متفاوت مانند عصبانیت و .. (با نظرات روانشناسان و صاحب نظران)؛ ایجاد کردن بستری مناسب برای کوچینگ و مشاوره روانشناسی با بهرهگیری از هوش مصنوعی؛ اضافه‌ کردن محتوا‌های دانشگاهی به صورت اپیاب در اپلیکیشن و بهره‌مندی آن از ویژگی‌های جیحون‌لیب و ایجاد بستری که اگر کتاب فیزیکی را خریداری کردید فایل متنی و صوتی آن کتاب هم در اختیارتان به صورت رایگان و یا با تخفیف بسیار زیاد قرار بگیرد از جمله این امکانات است.

او یادآور شد: جیحون‌لیب ناشر دیجیتالی است و به همین ترتیب می‌تواند کمک بسیار زیادی برای چاپ دیجیتال کتب بکند. استفاده از STT برای تبدیل صوت به متن و OCR برای تبدیل عکس و یا اسکن به محتوای دیجیتالی؛  همکاری TTS و OCR و ارائه‌ راهکار‌های عملیاتی برای مسائل متفاوت مانند چک لیست‌ها از دیگر امکانات این پلتفرم است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها