سه‌شنبه ۴ مهر ۱۴۰۲ - ۱۰:۳۹
کتابخوانی در فرهنگسراهای شهرداری زاهدان با هدف ترویج کتابخوانی

سیستان و بلوچستان - رئیس سازمان فرهنگی، هنری و اجتماعی شهرداری زاهدان از اجرای برنامه کتابخوانی در فرهنگسراهای شهرداری این شهر با هدف ترویج کتابخوانی خبرداد.

حمیدرضا عابدی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری کتاب(ایبنا) در زاهدان، یکی از راه‌های ارتقا و توسعه فرهنگ در زاهدان و خصوصا در مناطق حاشیه شهر را ترویج فرهنگ کتابخوانی دانست.

وی با تاکید بر نیاز جامعه شهری زاهدان بر حضور کتاب در زندگی مردم چه به صورت خرید، امانی یا از طریق خوانش در کارگاه‌ها، اولین پله‌های صعود به قله توسعه فرهنگی را پله فرهنگ کتابخوانی خواند و گفت: سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری زاهدان به عنوان یکی از نهادهای اصلی متولی توسعه فرهنگ شهری، با استفاده از ظرفیت فرهنگسراهای تحت نظر خود و با محوریت محلات حاشیه شهر، سعی کرده از طریق تجهیز کتابخانه های موجود در این فرهنگسراها به ترویج امر کتابخوانی بخصوص بین کودکان و نوجوانان بپردازد.

حمیدرضا عابدی در ادامه افزود: کتابخانه‌های دو فرهنگسرای وحدت و انقلاب با دارا بودن حدود دو هزار جلد کتاب نقش مهمی در این رابطه داشته اند. در این فرهنگسراها سعی شده، رابطه مراجعان به کتابخانه فقط رابطه تکراری امانت گرفتن کتاب نباشد و افراد در فضایی دوستانه کتاب را به عنوان یک مرجع فرهنگی، دوست بدانند.

وی گفت: جلسات هفتگی کتابخوانی در فرهنگسرای وحدت به کودکان و نوجوانان می آموزد چه کتاب هایی را بخوانند، چگونه کتاب بخوانند و چگونه در ذهن خود از هر کتاب یک راهنمای راه بسازند. کتابخانه در گردش فرهنگسرای انقلاب با فضایی صمیمانه و بدون تکلف سعی دارد فرهنگ زیبای اهدای کتاب و نقش فردی در توسعه کتابخوانی را بیاموزد، قفسه های کتاب در راهروهای فرهنگسرای انقلاب پس از جذب مخاطب، او را به کتابخوانی دعوت می‌کنند و پس از اتمام مطالعه از مخاطب میخواهند آن کتاب را به دیگران هدیه دهند و حلقه ای از این زنجیره باشند.

رئیس سازمان فرهنگی شهرداری زاهدان در خصوص نحوه تامین کتاب و تشویق حاشیه نشینان به فرهنگ کتابخوانی به خبرنگار خبرگزاری کتاب در زاهدان گفت: دعوت از شهروندان برای اهدای کتاب‌های خود به کتابخانه های فرهنگسراها و همچنین استفاده از کتاب به عنوان جایزه و هدیه به هنرجویان و کارآموزان فرهنگسراها از دیگر فعالیت‌های این نهاد برای  ترویج فرهنگ کتابخوانی و افزایش سرانه مطالعه در بین شهروندان زاهدانی است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها