شنبه ۱۱ شهریور ۱۴۰۲ - ۰۹:۳۹
3 کتاب پرخواننده کانون به گویش بندری چاپ می‌شود

هرمزگان- مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان هرمزگان از چاپ سه کتاب پرخواننده کانون به گویش بندری و ارائه خدمات کانون در حوزه کتاب با کتابخانه‌های ثابت، سیار، پستی و مکاتبه‌ای، خبر داد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در بندرعباس، پروین پشتکوهی در نشست خبری‌، پرورش استعداد و ذوق کودکان و نوجوانان در طراز انقلاب اسلامی را رسالت کلیدی کانون دانست و به ارائه گزارشی از عملکرد کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان هرمزگان پرداخت.

وی افزود: عملکرد فصل بهار امسال نسبت به سال قبل در بخش عضویت با رشد ۸۶ درصدی و در بخش امانت کتاب با رشد ۵۲۰ درصدی همراه بوده است.

وی اضافه کرد: فعالیت‌های عمومی سال ۱۴۰۱ نسبت به پارسال در بخش فعالیت‌های عمومی ۲۳ درصد، تعداد کارگاه‌های تخصصی ۱۰۵ درصد، امانت ۷۲۰ درصد و عضویت ۲۷۶ درصد رشد داشته است.

او ادامه داد: پیک امید نیز ۷۷ بار برای ۴۵ هزار نفر اجرا شده و سه هزار و ۳۴ بسته فرهنگی نیز توزیع شده است.

پشتکوهی با اشاره به وجود کتابخانه‌های ثابت، سیار، پستی و مکاتبه‌ای، گفت: کتابخانه‌های ثابت حداقل ۹ هزار جلد کتاب دارند و کتابخانه‌های سیار نیز با کتاب به درون محلات و روستاها می‌روند و کتابخانه‌های پستی نیز شکل دیگری از کتابخانه‌های کانون است که به وسیله پست کتاب را به دست بچه‌ها می‌رسانند و بخش مکاتبات واحد ادبی کانون نیز نوشتن خلاق را به بچه ها می‌آموزد.

این مدیر فرهنگی در بخش دوم صحبت‌هایش به تشریح برگزاری نخستین رویداد بازی‌های رایانه‌ای با همکاری سازمان فضای مجازی سراج در کانون هرمزگان پرداخت و افزود: نخستین رویداد بازی‌های رایانه‌ای کانون هرمزگان با میزبانی مرکز شماره یک بندرعباس با حضور ۳۱ شرکت کننده در بخش‌های آماتور و حرفه ای برگزار شد.

پشتکوهی با بیان اینکه این بازی‌ها در راستای ارتقای سواد رسانه‌ای نوجوانان برگزار می‌شود، عنوان کرد: پس از برگزاری بازی‌ها در مراکز، سپس لیگ بازی‌ها با شرکت همه مراکز برگزار خواهد شد.

مدیرکل کانون هرمزگان از برگزاری ویژه برنامه گردهمایی کودکان اربعینی و میهمانان کوچک امام حسین در تاریخ ۱۲ شهریور به مناسبت پیش رو بودن اربعین حسینی خبر داد و گفت: با هدف تعمیق آموزه‌های دینی و مذهبی به کودکان و نوجوانان این ویژه برنامه در سالن سینما کودک مجتمع آفرینش برگزار خواهد شد.

وی افزود: همچنین دست سازه‌های کارت پستالی کودکان ونوجوانان و مربیان کانون هرمزگان به عنوان هدیه به کودکان زائر عراقی در روز اربعین اهدا خواهد شد.

حضور کارشناس مسئول فرهنگی هنری و ادبی استان در تماشاخانه در مرز ایران و عراق، انتشار فراخوان پویش به وقت کتاب با معرفی کتاب «تشنه لبان» در ایام اربعین از ویژه برنامه‌های اجرایی در هفته جاری نام برد.

وی با ذکر این نکته که به زودی سه کتاب پرخواننده کانون به گویش بندری چاپ می‌شود، گفت: هفته گذشته مجوز انجام این کار توسط واحد آفرینش های ادبی کانون پرورش فکری هرمزگان دریافت شد.

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان هرمزگان از ثبت پنج عروسک به نام هرمزگان به عنوان بخش دیگری از اقدامات صورت گرفته در کانون یاد کرد و افزود: عروسک های «دختلوک» از شهرستان‌های بندرعباس و میناب و «کجوک» از سیریک و «بیدکی ۳ چوبه و ۵ چوبه و ۷ چوبه » از بستک به نام عروسک‌های هرمزگانی توسط کانون پرورش فکری هرمزگان به ثبت رسیده‌اند.

پشت کوهی، ارسال رایگان آثار کودکان به رقابت های بین المللی، اجرای طرح گذر کودک(پاتوقی برای بازی و سرگرمی بچه ها در روزهای آخر هر هفته)، طرح ملی کانون مدرسه، تجهیز یک مرکز الگو برای کودکان و نوجوانان، تهیه و تصویب سند راهبری مهندسی فرهنگی کانون در شورای فرهنگی استان، کسب مقام اول سرود، اختصاص یک قفسه از کتاب هایی با مضمون آداب و رسوم سنن هرمنطقه در کتابخانه هر شهرستان را بخش دیگری از عملکرد کانون ذکر کرد.

وی اضافه کرد: راه اندازی کتابخانه سیار جاسک و شماره دو بندرعباس، مبدع و مجری طرح یاسمن، برگزاری بیست و پنجمین جشنواره قصه گویی با شعار«با قصه لبخند بسازیم»، بارگذاری ۲ دفتر صوتی قصه گویی کودکان و نوجوانان و مربیان در سایت کانون، برگزاری جشنواره حرا با هدف آشنایی اعضا با گویش های مختلف استان، فراهم کردن امکان بازدید عموم یکشنبه های هر هفته از ساختمان مرکز علوم مجتمع آفرینش بندرعباس از دیگر اقدامات است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها