سه‌شنبه ۳۱ مرداد ۱۴۰۲ - ۰۸:۳۰
سفرنامه برادران امیدوار بخشی از هویت مستند صلح دوستی و اشاعه فرهنگ ملی و بین‌المللی ایران است

سید حسین علوی، مدیر مجموعه سعدآباد گفت: موزه برادران امیدوار که اولین و تنها موزه گردشگری ایران است، می‌تواند پایه و اساسی برای توسعه گردشگری کشور باشد و سفرنامه برادران امیدوار بخشی از هویت مستند صلح دوستی و اشاعه فرهنگ ملی و بین‌المللی در حمایت از توسعه گردشگری کشور به شمار می‌رود.

سرویس تاریخ و سیاست خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا): با سفرنامه‌ها، رویای سفر را دنبال می‌کنیم و با خیال آنچه بدان می‌پردازند، با اماکن و نقاط مختلف دنیا آشنا می‌شویم. در سفرنامه اولین جهانگردان ایرانی، هم روایت وجود دارد و هم پژوهش، چیستی و چرایی هر پدیده‌ای حتی در دورترین و رازآلودترین نقاطی که به آن سفر کرده‌اند، مورد تحقیق و بررسی قرا گرفته است و به همین دلیل مورد توجه و تحسین دنیای سفر و جهانگردی قرار گرفته است. 

عیسی امیدوار در آیین رونمایی از ترجمه فرانسوی کتاب سفرنامه برادران امیدوار که با حضور ژآن لویی (Jean-louis Ozsvath) مترجم کتاب و مدیریت مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد و جمعی از علاقه‌مندان و گردشگران در محوطه موزه برادران امیدوار برگزار شد، به بیان دلایل و نحوه سفر ده ساله خود به دور دنیا پرداخت.

در این مراسم که با استقبال گسترده علاقه‌مندان به سفر و گردشگری برگزار شد، ژان لویی مترجم فرانسوی سفرنامه برادران امیدوار با اشاره و تاکید بر شعار جهانی این دو برادر با عنوان «همه متفاوت، همه خویشاوند» که با هدف گسترش صلح و دوستی میان تمام ملت‌ها و فرهنگ‌ها است، نحوه آشنایی و علاقه خود به سفر این دو برادر و سفرنامه ایشان را روایت کرد.

وی گفت: در یکی از سفرهای خود به ایران و بازدید از موزه برادران امیدوار با سفر اولین جهانگردان ایرانی آشنا شده که بسیار مورد توجه وی قرار گرفته است، در نتیجه پس از بازگشت به فرانسه تصمیم می‌گیرد کتاب سفرنامه این دو برادر را به زبان فرانسوی ترجمه کند. انگیزه او با بازگشت به ایران و ملاقات با عیسی امیدوار و هم چنین سفر به شیلی و ملاقات با عبداله امیدوار بیش از پیش شده و در نهایت در سال 2021 میلادی با همکاری مشترک دو ناشر فرانسوی و بلژیکی ترجمه فرانسوی این کتاب نشر می‌شود.

ژان لویی ادامه داد: هم اکنون نیز در این دو کشور جلسات سفرنامه خوانی این کتاب در کتابخانه‌ها و نشست‌های تخصصی سفر و گردشگری مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.  

سید حسین علوی، مدیر مجموعه سعدآباد گفت: باعث افتخار من است که در کنار بزرگمرد سفر هستم و موزه برادران امیدوار که اولین و تنها موزه گردشگری ایران است، می‌تواند پایه و اساسی برای توسعه گردشگری کشور باشد و سفرنامه برادران امیدوار بخشی از هویت مستند صلح دوستی و اشاعه فرهنگ ملی و بین‌المللی در حمایت از توسعه گردشگری کشور به شمار می‌رود.مهمترین کسانی که در زمان‌های خیلی دور گردشگری و جهانگردی حرفه‌ای را آغاز کردند، باید برادران امیدوار را نام برد. در نخستین سال‌های دهه 30، این دو برادر اقدام به سفر در کشورهای دنیا کردند. از این رو، مطالعه این کتاب اطلاعاتی را در مورد کشورها و قاره‌های مختلف را در اختیار شما قرار می‌دهد. نکته جالب اینکه علاوه بر مطالعه این کتاب می توانید از موزه برادران امیدوار در مجموعه سعد آباد نیز بازدید کنید و حتی در روزهای 1 شنبه که این دو برادر در موزه حضوره دارند با آنها گفتگو کنید. 

در نگارش سفرنامه آثار فاخری در ادبیات فارسی موجود است که شخص خاطرات سفرهای چندین ساله خود را به صورت مکتوب درآورده است و سفرنامه در نتیجه سیر و سیاحت‌های شخص یا اشخاصی به نگارش درآمده. اما سفر کردن برای نگارش یک سفرنامه، امری است حرفه‌ای و نیازمند پژوهش که در ایران برای اولین بار در دهه سی اتفاق افتاد.

عبدالله و عیسی امیدوار، دو برادر پژوهشگر و مستندساز ایرانی بودند که در پاییز سال 1337 نخستین سفر حرفه‌ای خود را با شعار «همه متفاوت همه خویشاوند» آغاز کردند. اولین مرکب سفر برادران امیدوار، موتورسیکلتی بود که با آن به طرف افغانستان رفتند و این وسیله به آنها اجازه می‌داد تا در مناطق صعب‌العبور به راحتی سفر کنند. با ادامه سفر از افغانستان و هند به طرف جنوب شرق آسیا و اقیانوسیه و عبور از اقیانوس آرام و سیاحت در آمریکای شمالی و جنوبی و سپس سفر به اروپا، مرحله نخست سفر آن‌ها به مدت هفت سال به طول انجامید و در این مدت توانستند با فیلمبرداری و نوشتن مقاله و فروش مقاله‌ها هزینه‌های لازم برای فاز دوم سفرهای خود به آفریقا را تامین کنند. در مرحله دوم سفر وسیله نقلیه دو برادر ون بود و از مرز ایران و کویت وارد این کشور و سپس عربستان سعودی و از آنجا به آفریقا رفتند.

نتیجه سال‌ها تلاش و سفر در اقصی نقاط کره زمین، پیدایش موزه برادران امیدوار، فیلم و مستند، مقالات و دست نوشته‌های معروف است و یکی از مهم‌ترین دستاوردها کتاب سفرنامه برادران امیدوار، داستان این سیر و سیاحت‌های آنان را به صورت حرفه‌ای و تخصصی در بردارد.

عیسی امیدوار (۱۳۰۸، تهران، دروازه دولاب) و عبدالله امیدوار (۱۳۱۰، تهران، دروازه دولاب) دو برادر جهانگرد، پژوهشگر، و مستندساز ایرانی هستند.شعار برادران امیدوار در سفرهایشان «همه متفاوت، همه خویشاوند» بود. در اردیبهشت ۱۳۹۴ یانگهون کواک دبیرکل سازمان شهروند جهانی (World Citizens Organization) از عیسی امیدوار به عنوان نخستین جهانگرد معاصر ایرانی که پیام صلح جهانی را با ایجاد دهکده‌ای جهانی برای مردم دنیا به ارمغان آورده است، تقدیر و چهارمین مدال شهروندی جهان را به او اهدا کرد.

بخش‌هایی از کتاب سفرنامه برادران امیدوار 

سال ۱۳۳۳، سال آغاز سفر پرخطر ما دو برادر بود، این سفر که ده سال به درازا کشید در زمانی انجام شد که امکانات سفر، قابل مقایسه، با جهان امروز نبود، بیشترین دوران سفرهای ما در شگفت انگیزترین مناطق پنج قاره جهان و در سخت‌ترین شرایط انجام گرفت. ما از مدار قطبی شمال آمریکا و کانادا تا سرزمین آتش را که در جنوبی‌ترین بخش قاره آمریکا قرار دارد در گذر نه سال زیر پا گذاشتیم و در این مدت، لحظه لحظه‌های زندگی مان را به دیدن، اندیشیدن و تجربه‌اندوزی گذراندیم و بیشتر از همه درباره نخستین بومیانی که در گذشته دور به آمریکا آمده و در آنجا ماندگار شده بودند به پژوهش پرداختیم، از شهرهای کوچک و بزرگ کشورهای دنیا که گذشتیم، در بسیاری از کالج‌ها و دانشکده‌های مهم، درباره آنچه در جاجای جهان دیده بودیم، سخنرانی کردیم و فیلم‌هایی را که با سخت جانی بسیار تهیه کرده بودیم برای آنان به نمایش گذاشتیم و این چنین بود که صدها مقاله مصور که چکیده تحقیقات ما بود در بزرگ‌ترین مجلات و روزنامه های کشورهای دنیا به چاپ رسید و نام ما به عنوان دو جهانگرد ایرانی بر سر زبان‌ها افتاد.

ما با بیشتر روسای جمهور، نخست وزیران، پادشاهان و شخصیت‌های فرهنگی کشورهای جهان دیدار و با آنان به صحبت نشستیم. در پایان این سفر درازمدت، برادرم عبدالله در کشور شیلی اقامت گزید و هم اکنون نه تنها سردبیری دو مجله سینمایی و سیاحتی را در شهر سانتیاگو برعهده دارد، بلکه او با پایه گذاری یکی از بزرگ ترین مراکز سینمایی، نام ایران را در آن دیار نیز پرآوازه ساخته است، اما من عیسی پس از بازگشت در میهنم ایران عزیز رخت اقامت افکنده و برای همیشه در اینجا خواهم ماند، اگرچه اندیشه‌هایم همواره در افق‌های دوردست و در سرزمین‌هایی در چرخش است که با نمادهای سحرآسای خود هر لحظه به امیدواران امیدهای تازه‌ای می‌بخشند. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها