پنجشنبه ۲ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۳:۳۳
«اکتشاف در ایران» روایت یک آمریکایی از ایران دوره قاجار و اوایل پهلوی

نشر سنگلج کتاب «اکتشاف در ایران؛ روایت‌های تصویری فردریک گاردنر کلپ(از سال 1927 تا 1938.م)» با پژوهش نرگس صالح‌نژاد در 136 صفحه به بهای 140هزار تومان به چاپ رساند. گاردنر در طول اقامت در ایران تصاویری تهیه کرده است که گذشته از تنوعی از زندگی ایرانی، از سبک و روش زندگی تا طبیعت و صنعت ایران را شامل می‌شود.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، نشر سنگلج کتاب «اکتشاف در ایران؛ روایت‌های تصویری فردریک گاردنر کلپ (از سال 1927 تا 1938.م)» را با پژوهش نرگس صالح‌نژاد منتشر کرد. 

با تاسیس شرکت نفت آمریکایی سی‌بورد در ایران، زمین‌شناسی آمریکایی مامور اکتشاف در صفحات شرقی ایران شد. فردریک گاردنر کلپ طی یک دوره ده ساله (از 1927 تا 1938) سه مرتبه به ایران سفر کرد که اغلب بخش‌های را در برمی‌گرفت. او در پایان ماموریت خود شرحی از گزارش خود را در کتابچه کوچکی به نام «اکتشافات اخیر در شرق ایران» به چاپ رساند. منطقه بررسی شده از نگاه او همچون یک خط قوس انتخاب شده بود و از بندر شاهی در ساحل دریای خزر، جنوب شرقی راه‌های دامغان، جندق و نقاط نزدیک به راور تا ایرافشان در نزدیکی مرز بلوچستان انگلیس دربرمی‌گرفت. تصاویری که او از ایران تهیه کرده است گذشته از تنوعی از زندگی ایرانی، از سبک و روش زندگی تا طبیعت و صنعت ایران را شامل می‌شود. از تاریخ ثبت شده بر تصاویرش می‌توان پی برد که برخی از مناطق مورد توجه خاص او بوده و چندین بار از آنها دیدن کرده است.

او تمام تحقیقات خود را بعد از مرگ به موسسه فناوری ماساچوست اهدا کرد. خوشبختانه آلبوم‌های عکس و نگاتیوهای آنها در آرشیو دانشگاه ویسکانسین میلواکی موجود است که منابع اولیه این کتاب را تشکیل می‌دهد. این تصاویر از کیفیت خوبی برخوردار هستند و می‌تواند منبع درخوری برای تحقیقات مرتبط با فعالیت‌های نفتی آمریکایی‌ها در ایران باشد.
 
فردریک گاردنر کِلَپ (۱۸۷۹ – ۱۹۴۴) زمین‌شناس آمریکایی و نماینده شرکت نفت آمریکا بود. او در سال ۱۹۲۷ میلادی (۱۳۰۵ هـ.ش) مشاور نفت دولت ایران شد و به‌مدت ده سال در ایران اقامت داشت. کِلَپ در طول زندگی یکی از فعالیت‌های جانبی خود را عکسبرداری از زندگی و طبیعت و معماری کشورهایی که در آنها کار می‌کرد قرار داده بود. عکس‌های او از ایران با توجه به حرفه‌ای نبودن وی در عکاسی، بازگوکننده شرایط فرهنگی، اجتماعی و حتی معماری اواخر دوره قاجار و اوایل دوره پهلوی است. همین امر باعث می‌شود این عکس‌ها برای محققان و پژوهشگران جذاب باشد.

نشر سنگلج کتاب «اکتشاف در ایران؛ روایت‌های تصویری فردریک گاردنر کلپ(از سال 1927 تا 1938.م)» با پژوهش نرگس صالح‌نژاد در 136 صفحه به بهای 140هزار تومان به چاپ رساند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها