شنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۲ - ۱۳:۴۹
گرفتن المثنی انحصار وراثت چگونه است؟

برای بسیاری از افراد این اتفاق پیش آمده است که گواهی اصلی و معتبر انحصار وراثت آن‌ها گم شده است. جای نگرانی وجود ندارد چون می‌توان با طی کردن فرآیندهای مختلف مجددا برای گواهی المثنی اقدام کرد.اگر برای شما نیز چنین مشکلی پیش آمده با ما در ادامه همراه شوید تا اطلاعات بیشتری را در خصوص شیوه گرفتن این گواهی از گروه وکلای پارسای در اختیارتان بگذاریم.

خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)؛ برای بسیاری از افراد این اتفاق پیش آمده است که گواهی اصلی و معتبر انحصار وراثت آن‌ها گم شده است. جای نگرانی وجود ندارد چون می‌توان با طی کردن فرآیندهای مختلف مجددا برای گواهی المثنی اقدام کرد. مراحل انحصار وراثت المثنی کار سختی نبوده و به راحتی امکان‌پذیر می‌باشد. علت آن این امر بوده که اکثر پرونده‌های مورد نیاز وراث و همچنین فردی که فوت شده در دادگاه وجود دارد. اگر برای شما نیز چنین مشکلی پیش آمده با ما در ادامه همراه شوید تا اطلاعات بیشتری را در خصوص شیوه گرفتن این گواهی از گروه وکلای پارسای در اختیارتان بگذاریم.
 
شیوه گرفتن المثنی انحصار وراثت
برای گرفتن انحصار وراثت المثنی در مرتبه اول باید از مکانی که از طریق آن گواهی اصل را دریافت کرده‌اید مطلع شوید. از طریق این مکان شما می‌توانید المثنی را نیز دریافت کنید. حضور تک تک وارثین برای گرفتن این گواهی لازم می‌باشد. هر یک از این افراد باید درخواست خود را مبنی بر صادر کردن کپی برابر اصل انحصار وراثت تنظیم نمایند. وارثین می‌تواند با تنظیم این مورد و ارائه آن به دادگاه برای انجام مراحل بعدی اقدام کنند.
 
علت گرفتن گواهی انحصار وراثت المثنی چیست؟
به احتمال بسیار زیاد برای بسیاری از افراد این سوال ایجاد شده که در صورت گم شدن گواهی انحصار وراثت چه نیازی به گرفتن المثنی آن است. همانطور که می‌دانید پس از فوت فرد وارث خواهان فروش اموال و همچنین به نام زدن آن هستند. در صورتی که گواهی انحصار وراثت المثنی و اصل آن وجود نداشته باشد به هیچ عنوان نمی‌توانند این مراحل را به صورت رسمی انجام دهند.

با استفاده از این گواهی که به صورت قانونی صادر شده هر کدام از وراث می‌توانند اقدام به فروش سهم خود کنند و همچنین آن را به نام خود و یا شخص دیگری بزنند. در این گواهی تمامی مواردی که مهم بوده به صورت واضح مشخص شده است. از جمله این موارد می‌توان به اسم تمامی افرادی که وارث هستند و همچنین سهم هر کدام از آن‌ها به صورت مجزا اشاره کرد.
 


گرفتن گواهی انحصار وراثت المثنی بدون شناسنامه
در برخی از مواقع به دلیل اختلافاتی که پیش آمده همه وراث با یکدیگر همسو نیستند تا گواهی انحصار وراثت المثنی را دریافت کنند. برای مثال یکی از آن‌ها با عدم ارائه شناسنامه خود سعی در کارشکنی در این زمینه دارد. در این موضوع فردی که می‌خواهد برای گرفتن گواهی اقدام کند می‌تواند روش‌های دیگری را به کار برد. یکی از این روش‌ها این بوده که از دادگاه مربوطه خواهان استعلام اطلاعات هویتی از طریق ثبت احوال شود.
در موارد دیگری پیش آمده که به دلیل گذشت زمان بسیار زیادی از فوت، شناسنامه فرد متوفی نیز گم شده است. این مسئله نیز قابل حل بوده اما نیاز به انجام فرآیندهای مربوط برای صدور حکم دادگاه دارد. در صورتی که دادگاه حکم کند به سادگی می‌توانند شناسنامه المثنی را برای فردی که فوت شده دریافت نمایند. بعد از گرفتن این شناسنامه نیز می‌توانند کارهای دیگر را به راحتی و بدون هیچ مشکلی انجام دهند.
 
مدارک مورد نیاز برای گرفتن المثنی انحصار وراثت
گرفتن این گواهی به مدارکی نیازمند بوده که وراث باید آن را به همراه داشته باشند. تمامی مدارکی که توسط این افراد تهیه و تنظیم شده به دادگاه مربوطه ارجاع داده می‌شود. دادگاه و کارشناسان بعد از اینکه تمامی مدارک را بررسی کردند در صورتی که هیچ مشکلی وجود نداشته باشد برای صدور انحصار وراثت المثنی اقدام می‌نمایند. باید بدانید که علاوه بر روش حضوری به شکل اینترنتی نیز می‌توان برای گرفتن این گواهی اقدام کرد.
مدارکی از متوفی که باید ارائه دهید شامل شناسنامه و همچنین گواهی فوت او می‌شود. تمامی افرادی که وارث هستند نیز باید شناسنامه خود را به همراه داشته باشند. در صورتی که متوفی وصیت نامه را تنظیم کرده نیز ارائه آن به دادگاه لازم است. استشهاد نامه و همچنین عقدنامه نیز باید در کنار این مدارک به دادگاه مربوطه ارائه شود.
 
مراحلی که برای گرفتن المثنی انحصار وراثت طی می‌شود؟
پس از تهیه و تنظیم تمامی مدارک مورد نیاز برای گرفتن انحصار وراثت المثنی در دادگاه نیز مراحل مختلف ادارای برای صدور این گواهی طی می‌شود. داشتن فرم استشهاد نامه برای یکی از مدارک مهم است. همانطور که می‌دانید برای استشهاد نامه باید شاهد نیز حضور داشته باشد. ابتدا باید فرم استشهاد نامه را که در دفاتری همچون دفتر ثبت اسناد رسمی وجود دارد را گرفته و به پر کردن آن اقدام کنید. در انتها نیز شاهدان خود را که حداقل باید سه نفر باشند به دفتر آورده تا با امضای خود مراحل را تکمیل نمایند.

بعد از گذشت زمان مورد نیاز دفتر ثبت اسناد رسمی در صورت وجود تمامی مدارک و تایید آن‌ها استشهاد نامه را به دفتر الکترونیک خدمات قضایی صادر می‌کند. با مراجعه به دفتر خدمات قضایی می‌توان دادخواستی که در آن خواهان صدور انحصار وراثت المثنی هستید را تنظیم کرده تا پس از این تمامی کارها از طریق شورای حل اختلاف پیگیری شود.

مسئله‌ای که وجود دارد این است که باید آخرین محلی که متوفی در آن زندگی کرده نیز مشخص شود. شورای حل اختلاف با توجه به محل سکونت متوفی از این مسئله که به جز افراد خواهان فرد دیگری به عنوان ذی نفع نیست اطمینان حاصل پیدا می‌کند. این موضوع با استفاده از روش‌های مختلف انجام می‌شود. برای مثال مخصوصا در زمانی که متوفی در روستا زندگی کند آگهی را از طریق روزنامه در میان افراد آن روستا منتشر می‌نمایند. در صورتی که پس از گذشت یک ماه همچنان فقط همان افراد خواهان صدور انحصار وراثت المثنی باشند و هیچ ذی نفع دیگری پیدا نشد گواهی صادر می‌شود.
 


بهترین روش گرفتن انحصار وراثت المثنی
با وجود تمامی مواردی که گفته شده باید بدانید که صدور گواهی انحصار وراثت المثنی در برخی از مواقع اصلا ساده نبوده و بسیار پیچیده است. داشتن اطلاعات کافی و لازم در هر مرحله امری بسیار مهم و حیاتی محسوب نمی‌شود.

در صورتی که احساس می‌کنید دانش کافی را برای گرفتن این گواهی ندارید پیشنهاد می‌شود که این کار را به افراد حرفه‌ای و قدر بسپارید. گروه وکلای پارسای در خدمت شماست و در تمامی زمینه‌های حقوقی شما را به بهترین شکل ممکن هدایت می‌کند. کافیست تمامی مراحل کار را به این مجموعه قدر بسپارید تا در کم‌ترین زمان ممکن و با صرف هزینه‌های کم گواهی مورد نظر را دریافت کنید.
09127923611-09128909893

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها