جمعه ۲۳ تیر ۱۴۰۲ - ۱۴:۴۹
آینده ادبیات کودک و نوجوان روشن است

قم- یک داستان‌نویس با تشریح وضع موجود و تاکید بر حمایت دست‌اندرکاران از حوزه کتاب کودک، آینده ادبیات کودک و نوجوان را روشن ارزیابی کرد.

عباس قدیرمحسنی در حاشیه برگزاری دوره آموزش شعر و داستان کودک و نوجوان «قاصدک» در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در قم، گفت: فکر می‌کنم این دوره‌ها لازم است. از این زاویه که داستان نوشتن یک امر یاد گرفتنی است و ما باید در زمینه آموزش داستان تلاش کنیم. به ویژه داستان کودک و نوجوان که خیلی کمتر کار شده است. به نظرم از این زاویه اگر به ماجرا نگاه کنیم به شرطی که این دوره‌ها تداوم داشته باشد و این بچه‌ها رها نشوند و دوره‌های تکمیلی را با اساتید متنوعی ببینند، نتیجه بهتری خواهد داد.
 
این نویسنده کودک و نوجوان بیان کرد: اگر در نهایت از سوی جمع این هنرمندان چند نویسنده تازه کار، قوی و خوش نفس وارد بازار کتاب شوند کفایت می‌کند و فکر می‌کنم این دوره آموزشی به اهداف خودش رسیده باشد.
 
قدیرمحسنی تصریح کرد: الان سیطره کتاب‌های ترجمه‌ای‌ مختلف از کشورهای گوناگون مشهود است. ما در حوزه تالیف ضعیف عمل کرده‌ایم. اصلاً نمی‌توانیم رقابت کنیم. ناشرها تمایلی به چاپ کارهای تالیفی ندارند چرا که هم سخت است و هم باید هزینه بیشتری بپردازند.
 
این داستان‌نویس یادآور شد: مخاطب هم ذائقه‌اش به سمت کتاب‌های ترجمه رفته است از این رو بازار مناسبی وجود ندارد و تعادلی در بازار نیست. امیدوارم به سمت تعادل کتاب‌های تالیفی و ترجمه‌ای در بازار حرکت کنیم.
 
وی در پایان با اشاره به اینکه ادبیات کودک و نوجوان آینده روشنی خواهدداشت، گفت: به شرط اینکه توجه بیشتری به دست‌اندرکار، ناشران، کتابفروشان، نویسنده‌ها و تصویرگرهای کتاب کودک شود، به نظرم ادبیات کودک و نوجوان آینده روشنی خواهد داشت.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها