پنجشنبه ۲۲ تیر ۱۴۰۲ - ۲۳:۰۰
اگر مسائل داستان حل نشود داستان قفل می‌شود

قم- یک داستان‌نویس با تاکید بر طراحی داستان، بیان کرد: نویسندگان باید در نظر داشته باشند که اگر مسائل داستان را حل نکنند، داستان قفل می‌شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، حمیدرضا داداشی پنجشنبه در دومین‌ روز از دوره آموزش شعر و داستان کودک و نوجوان «قاصدک» در کارگاه «عناصر داستان»، گفت: اگر مسائل داستان حل نشود داستان قفل می‌شود. کسی که برای داستانش طراحی خوب کرده باشد می‌داند چه اتفاقی در داستان خواهد افتاد. قلم راه خودش را می‌رود، آن قسمت از دست نویسنده خارج است اما نوشتن همه داستان  اینگونه نیست.

وی افزود: طرح و شخصیت باید واضح باشند چرا که شخصیت برای داستان شما کارکرد دارد. یک مهندس ناظر، یک کارگر  و یک معمار هر کدام یک وظیفه‌ای برای ساختن ساختمان دارند، ما هم برای داستان باید تقسیم وظیفه کنیم.

داداشی ادامه داد: یک نویسنده نمی‌تواند حواسش به همه داستان نباشد، چراکه در غیر این صورت داستان دچار ابهام می‌شود و لنگ می‌زند.

این نویسنده تصریح کرد: بعضی وقت‌ها نویسنده دلی می‌نویسد اما گاهی برای داستان از همان ابتدا باید طراحی کند. وقتی یک ایده اولیه دارید شروع کنید به نوشتن، داستان راه خودش را پیدا می‌کند اما در ادامه حتماً سراغ طراحی داستان بروید تا بتوانید قصه خوب و بدون ابهامی را روایت کنید.

داداشی توضیح داد: طراحی کردن داستان، ربطی به طولانی و کوتاه بودن داستان ندارد. برای رمان و داستان کوتاه نیاز به طراحی داستان داریم.

وی یادآور شد: هیچ چیزی به اندازه مطالعه و تمرین به نویسنده کمک نمی‌کند. این دو موضوع باعث می‌شود که داستان نویس ایده پیدا کند. یکی از راه‌های یادگیری طراحی، مهندسی معکوس داستان‌های نوشته شده است. یک داستان مهم را بخوانید و از طریق مهندسی معکوس طرح آن را روی کاغذ بنویسید. این به شما کمک می‌کند که بتوانید از ایده طرح بسازید.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها