سه‌شنبه ۶ تیر ۱۴۰۲ - ۱۰:۳۷
غلامی: کیفیت بخشی به علوم انسانی هدف جشنواره فارابی است

رئیس پژوهشگاه مطالعات فرهنگی، اجتماعی و تمدنی گفت: کیفیت بخشی به علوم انسانی، ایجاد نشاط و سرزندگی در فضای علمی، کمک به ایجاد جو مثبت رقابتی و پاسداشت و تکریم اساتید و محققان نظریه پردازان و نوآوران از جمله کارکردهای جشنواره بین المللی فارابی به شمار می‌رود.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، جلسه شورای سیاست‌گذاری چهاردهمین جشنواره بین‌المللی فارابی به ریاست عبدالحسین کلانتری دبیر جشنواره و نماینده ویژه وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و حضور اعضای شورای سیاستگذاری برگزار شد. 

این جلسه با حضور حجت‌الاسلام رضا غلامی رئیس پژوهشگاه مطالعات فرهنگی، اجتماعی و تمدنی، مهدی عباس زاده دبیر کمیته علمی جشنواره بین‌المللی فارابی و عبدالحسین کلانتری دبیر جشنواره و نماینده ویژه وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، در محل پژوهشگاه مطالعات فرهنگی، اجتماعی و تمدنی وزارت علوم برپا شد.

در ابتدای این برنامه حجت‌الاسلام رضا غلامی بیان کرد: جشنواره بین‌المللی فارابی بی‌تردید مهمترین رویداد علمی دانشگاهی و حوزوی است که در هر سال در عالی‌ترین سطح برگزار می‌شود.

رئیس پژوهشگاه مطالعات فرهنگی، اجتماعی و تمدنی افزود: کیفیت بخشی به علوم انسانی، ایجاد نشاط و سرزندگی در فضای علمی، کمک به ایجاد جو مثبت رقابتی و پاسداشت و تکریم اساتید و محققان نظریه پردازان و نوآوران از جمله کارکردهای جشنواره بین‌المللی فارابی به شمار می‌رود.

غلامی ادامه داد: با عنایت به اینکه هر سال قریب به سه هزار اثر برای داوری در جشنواره ثبت‌نام می‌شود با جرئت می‌توان گفت عملیات داوری این آثار یا فرآیند داوری این آثار با شاخص‌های آکادمی که معتبر و با حضور شمار کثیری از داوران زبده، این امکان را به دبیرخانه دائمی جشنواره داده است که هرساله ارزیابی مستند و روشمندی را از وضعیت کیفیت علوم انسانی در کشور ارائه نموده و خلأها و ضعف ها را به مسئولان امر گوشزد کند.

رئیس پژوهشگاه مطالعات فرهنگی، اجتماعی و تمدنی وزارت علوم تحقیقات و فناوری گفت: سال گذشته وزیر علوم بر استفاده از ظرفیت جشنواره برای گسترش دیپلماسی علمی تاکید داشت. به نظر می‌رسد با تدابیری که آغاز شده و تدریجاً در حال اقدام است به زودی بتوان روی جشنواره بین‌المللی فارابی به عنوان پل ارتباطی میان دانشمندان ایرانی و دانشمندان غیر ایرانی حساب باز کرد.

 در ادامه مهدی عباس‌زاده دبیر کمیته علمی جشنواره بین‌المللی فارابی ضمن ارائه گزارش آماری از میزان و تنوع موضوعی آثار وارده به جشنواره، گزارشی جامع از نتایج داوری‌ها در ۱۶ گروه جشنواره را ارائه کرد و اعضای جلسه درباره این گزارش بحث و تبادل نظر کردند.

در پایان کلانتری دبیر جشنواره و نماینده ویژه وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ضمن تصویب نتایج مجموعه داوری ها و برخی مصوبات در جهت توسعه کمی و کیفی جشنواره ضمن قدردانی از دست‌اندرکاران برگزاری جشنواره به ویژه رؤسا و اعضای محترم ۱۶ گروه علمی جشنواره بر اراده وزارت علوم در جهت حمایت از جشنواره بین‌المللی فارابی و برگزیدگان آن تاکید کرد.

او افزود: جشنواره بین‌المللی فارابی نمایان کننده اهمیت فوق العاده صاحبان آثار برجسته به ویژه نظریه پردازان و نوآوران درجه یک در منظر نظام آموزش عالی ایران است. 

 کلانتری در ادامه گفت: اینکه در برخی رشته‌های علمی اثر حائز اهمیت معرفی نشده است از جهتی نشان دهنده دقت و بی طرفی در داوری‌هاست و از جهتی دیگر برای وضعیت رشته های مربوط نگران کننده است.

 دبیر جشنواره بین المللی فارابی در پایان افزود: جشنواره فارابی می‌تواند از حمایت دستگاه‌ها و مسئولان بیشتر بهره‌برداری کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها