چهارشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۲:۲۰
یادنامه استاد سیدعبدالله انوار با عنوان «آسمان معرفت» تدوین می‌شود

سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به منظور تجلیل از مقام علمی استاد عبدالله انوار؛ یادنامه وی را در قالب کتاب و با عنوان «آسمان معرفت» به قلمِ چهره‌های فرهیخته و فرهنگی کشور منتشر خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، غلامرضا امیرخانی مشاور رئیس سازمان و گردآورنده مجموعه مقاله‌های مرتبط با استاد انوار، در توضیح جزئیات این یادنامه گفت: استاد انوار از چهره‌های فرهیخته و شاخص عرصه فرهنگ کشور بود که اواخر سال گذشته چشم از جهان فروبست. به منظور پاسداشت مقام علمی این چهره درخشان فرهنگ و تمدن ایرانی – اسلامی بنا شد یادنامه‌ای با مشارکت اهالی علم و فرهنگ و ادب در دستور انتشار قرار گیرد. 

وی افزود: با توجه به شخصیت علمی و جایگاه ارزنده استاد انوار و گستره فعالیت‌های علمی وی از جنبه‌های مختلف و همچنین نقش پررنگ او در حیات علمی کتابخانه ملی ایران، تصمیم گرفته شد به مناسبت نخستین سالگرد درگذشت وی در اسفند سال جاری، مجموعه نگاشته‌های نامداران عرصه علم و فرهنگ و همچنین شاگردان وی، توسط سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران منتشر شود.
 
امیرخانی با اشاره به انتخاب نام «آسمان معرفت» برای این یادنامه بیان کرد: عنوان «آسمان معرفت» از این بیت صائب تبریزی گرفته شده است: 
می‌توان رفتن به پای علم بر بام خرد/ آسمان معرفت را نردبان دیگر است

عضو هیئت علمی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با اشاره به موضوعات یادنامه گفت: استاد انوار شخصیتی ذی فنون و جامع‌الاطراف داشت که مجموع محورهای پیشنهادی بر پایه  آثار و تألیفاتی است که از وی بر جای مانده است. از همین رو محورهای این یادنامه شامل: نسخه‌شناسی، تصحیح متون و فهرست‌نگاری نسخ خطّی، تاریخ ایران به ویژه تاریخ قاجاریه، فلسفه و منطق (در هر دو حوزه فلسفه اسلامی و فلسفه غرب)، فقه شیعه با تأکید بر آثار شیخ مرتضی انصاری و آخوند خراسانی، دانشنامه‌نگاری، فرهنگ‌نویسی، واژه‌شناسی و دستور زبان و ادبیات فارسی، تاریخ فرهنگ و تمدن اسلامی به ویژه در حوزه ریاضیات،‌ نجوم و موسیقی، تهران‌شناسی و تاریخ کتابخانه و کتابداری در ایران خواهد بود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها