دوشنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۱:۵۱
شعر و ادبیات فارسی با پیروزی انقلاب به ساحل امن رسید

معاون رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس گفت: شعر و ادبیات فارسی به رغم تمام تلاش‌هایی که دشمنان در تمام قرن‌ها داشتند، به‌خاطر وجود بزرگانی همچون فردوسی ، نظامی، رودکی، خیام، حافظ و سعدی دربرابر تندبادهای دشمنان ایستادگی کرده است و با پیروزی انقلاب اسلامی به یک ساحل امنی رسیده است. حقیقتا انقلاب اسلامی یک ساحل امنی برای شعر و ادبیات برقرار کرده است.

سرویس فرهنگ مقاومت خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا): ‌علی‌اصغر جعفری، معاون رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، در مراسم رونمایی از پوستر بیست و پنجمین کنگره سراسری شعر دفاع مقدس و مقاومت، گفت: سپهر شعر دفاع مقدس مرهون زحمات شعرایی همچون شهریار، حمید سبزواری، استاد اوستا، طاهره صفارزاده، نصرالله مردانی، حسن حسینی، قیصر امین‌پور، سلمان هراتی، سپیده کاشانی و شهید احمد زارعی است.

سردار جعفری در ادامه گفت: ما شورایی به نام شورای گام داشتیم که بزرگان شعر در آن حضور داشتند. در آن شورا از ده نفر از شعرا بنام تجلیل شد و برای هر کدام شعری سروده شده که در کتاب «راویان صبح» گردآوری و منتشر شد. برای هر کدام از این‌ها کار مستند تولید شده و از تلویزیون پخش شده است.

وی افزود: ما خوشحالیم که در جمع بزرگان شعر هستیم و من بر این باور هستم که شعر یکی از گونه‌های فاخر و ارزشمند است. گوهر شعر به همان میزان که شورآفرین است، اگر به دست نااهلان بیفتد قطعا مخرب است. شعر و ادبیات فارسی به رغم تمام تلاش‌هایی که دشمنان در تمام قرن‌ها داشتند، به‌خاطر وجود بزرگانی همچون فردوسی ، نظامی، رودکی، خیام، حافظ و سعدی دربرابر تندبادهای دشمنان ایستادگی کرده است و با پیروزی انقلاب اسلامی به یک ساحل امنی رسیده است. حقیقتا انقلاب اسلامی یک ساحل امنی برای شعر و ادبیات برقرار کرده است.

معاون رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، من اعتقادم این است که انقلاب اسلامی مسبب تجدید حیات و اعتلای شعر و ادبیات و سرود و داستان و تئاتر شد. دفاع مقدس هم که بخشی از این کتاب انقلاب است و به نوعی سهم ویژه‌ای در شعر دارد. جواد محقق می‌گفت: «دفاع مقدس درونمایه شعر معاصر را متحول کرد.» من هم باورم این است که دفاع مقدس زبان شعر را گشود و دریچه‌های حماسه را باز کرد. بیشترین تأثیر دفاع مقدس بر روح و جان شعر فارسی بود. شعر دفاع مقدس پرچمدار حماسه و علم افتخار هشت سال ایستادگی است. بخش عمده‌ای افتخارات و پیروزی‌های ما مدیون این حماسه‌سرایی‌هاست. به‌خصوص زمانی که با موسیقی همراه می‌شد و به سرود تبدیل می‌شد.

وی گفت: با همه توصیفاتی که داشتم و زحماتی که دوستان در این ادوار شعر دفاع مقدس کشیدند، امروز به لطف خدا و شهدا در نقطه خوبی ایستاده‌ایم و انس جوانان و شاعران با دفاع مقدس بیشتر شده است. اما احساس می‌کنم اتمسفر جامعه از شعر فاخر خالی شده و به نسبت گذشته از عطر و بوی آن کاسته شده است و نیاز به یک تغییر بزرگ دارد.

سردار علی‌اصغر جعفری در ادامه گفت: به نسبت ضرورت‌ها و مسائل فرهنگی و اجتماعی، چشم و گوش جامعه نیازمند این است که از این مضامین فاخر بهره‌مند شود. ما چقدر در سطح جامعه چشممان به مفاخر شعر و ادب دفاع مقدس روشن می‌شود؟ چقدر گوشمان این اشعار و نواها را می‌شنود؟ متأسفانه فضا به گونه‌ای شده که جامعه را از این مسائل دور نگه داشته‌اند. مدیران فرهنگی باید جامعه را از این غفلت تاریخی بیرون بیاورند. ما هم در بنیاد حفظ ارزش‌ها و آثار دفاع مقدس جزیی از این وظیفه را بر عهده داریم. ما باید جان مردم را از این نعمت بهره‌مند کنیم.

وی با اشاره به اینکه بحث تجلیل از پیشگامان شعر و ادبیات دفاع مقدس نباید فراموش شود، گفت: همه ما تکلیف داریم که به فکر این عزیزان باشیم. امیدوارم در این کنگره‌ها از این پیشکشوتان و پیشگامان تقدیر شود و یاد و خاطره رفتگان گرامی داشته شود.

جعفری مطرح کرد: حضور علیرضا قزوه در صداوسیما غنیمت بزرگی است و باید از این ظرفیت استفاده کرد. همه ما باید کمک کنیم با ظرفیت‌سازی‌هایی که انجام می‌شود، برنامه‌های شعر و ادب در حوزه دفاع مقدس بیشتر شود.

معاون رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، گفت: در حوزه موضوعات و مفاهیم، کنگره شعر باید تحول‌آفرین باشد و از حال خطی دربیاید. ما مفاهیمی داشتیم که در کلام مقام معظم رهبری وجود داشت. برخی از این مفاهیم مانند بحث ایران و پرچم و هویت که امروز دشمن این‌ها را هدف گرفته و نسل جوان ما باید بیشتر ارتباط بگیرد. این کار باید از طریق هنر صورت بگیرد. همین‌طور در بحث ولایت، ایمان و امید جامعه آسیب‌پذیر شده است و اگر از آن غافل شویم، سقوط خواهد کرد. 
 

وی در ادامه افزود: همچنین در بحث الگوی سوم زن مسلمان ایرانی که نه شرقی است و نه غربی و از سوی جمهوری اسلامی معرفی شده است، زنی که با همه ویژگی‌ها و توانایی‌هایش قله‌ها موفقیت و معنویت را کسب می‌کند و دشمن نمی‌خواهد این الگو دیده شود. امیدوارم در این کنگره‌ای که برگزار می‌شود این الگوها و ظرفیت‌ها دیده شوند.

سردار علی اصغر جعفری در پایان با آرزوی موفقیت برای بیست‌وپنجمین کنگره شعر و ادبیات دفاع مقدس، گفت: امیدوارم بتوانیم روح جدید، هوای تازه و  امید مضاعف را به جامعه تزریق کنیم و این مهم نیازمند کار بهتر و بیشتر در حوزه شعر ادبیات است.

در ادامه این مراسم محمدحسین انصاری‌نژاد، دبیر علمی کنگره شعر دفاع مقدس، گفت: افتخار برگزاری چهار دوره از این کنگره به عهده ما و در استان فارس بود. سال گذشته سعی کردیم رویکرد متفاوت‌تری داشته باشیم و از بین شاعران شایسته استان، یک شورای علمی معرفی کردیم. در هر استان سه داور معرفی شد و سروده‌ها با نظارتی که از دبیرخانه مرکزی بود به مراحل بعد رفت. حدود هشت هزار سروده رسیده بود که حدود پانصد اثر به آثار درخشان راه پیدا کردند. از برگزیدگان استانی هم تقدیر صورت گرفت و از شاعران و پیشکسوتان تجلیل به عمل آمد.
 

انصاری‌نژاد در ادامه گفت: با حوادثی که در سال گذشته در کشور رخ داد، دو محور ایران قوی و مسئله شاه‌چراغ افزوده شد که در این دو محور هم آثار خوبی به دبیرخانه رسید، همین‌طور بحث شهدای روحانیت و شهدای مدافع امنیت. امسال هم در هر محور کنگره دو داور تعیین شد. در مجموع بیست داور از پیشکسوتان و بزرگان که شناسنامه دفاع مقدس هستند که در کنگره امسال کار داوری را انجام می‌دهند. 

وی افزود: یکی از پیشنهادهای امسال، تولید نماهنگ و فیلم شعرخوانی اشعران پیشکسوت دفاع مقدس است. همچنین تهیه مستنداتی از پیشکسوتان شعر و ادبیات دفاع مقدس است.

 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها