چهارشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۷:۵۷
منتقدان از «دوران داوری» می‌گویند

نخستین نشست از سلسله نشست‌های «سه‌شنبه‌های کتاب» فرهنگستان علوم از سوی کتابخانه و مرکز اسناد این فرهنگستان برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از اداره روابط عمومی و اطلاع‌رسانی فرهنگستان علوم، نشست نقد کتاب «دوران داوری» با حضور محمدرضا زائری، رئیس اندیشگاه کتابخانه ملی، احمد بستانی استادیار دانشگاه خوارزمی، مالک شجاعی جشوقانی، عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، عبدالجواد موسوی شاعر و روزنامه‌نگار و همچنین حامد زارع، نویسنده کتاب برگزار می‌شود.

این کتاب شامل وقایع‌نگاری فرهنگی و فکری ۸۹ سال زندگی رضا داوری اردکانی است. به دلیل مواجهات و مباحثات داوری با چهره‌های پرشماری از تاریخ اندیشه معاصر ایران از دهه چهل خورشیدی تا به امروز، «دوران داوری» را می‌توان دربردارنده داستان روشنفکران و فیلسوفان ایرانی در قرن گذشته دانست.

داستانی که اگر چه داوری نقش اول آن را بر عهده دارد، اما روایت‌گر شخصیت، فردیت و موقعیت‌های مهم فکری و فرهنگی در دهه‌های گذشته است. سال‌هایی که جلال آل‌احمد و احمد فردید روشنفکرش، حسین نصر و داریوش شایگان آکادمیسینش، غلامحسین صدیقی و مظفر بقایی سیاستمدارش، مصطفی رحیمی و غلامحسین ساعدی نویسنده‌اش و علی شریعتی و عبدالکریم سروش سخن‌سرایش بوده‌اند. در این کتاب به همه این چهره‌ها پرداخته شده و داستان مواجهه داوری با آنان در قالب داستانی پرهیجان، اما مستند روایت شده است. در واقع «دوران داوری» ناداستانی برای درک یک روایت است: روایت مواجهه و چه بسا مبارزه روشنفکری با خرد فلسفی.

همچنین، این نشست، سه‌شنبه ۳۰ خردادماه ساعت ۱۱ صبح برگزار می‌شود و ورود برای عموم آزاد است. علاقه‌مندان به حضور در این نشست می‌توانند به نشانی: میدان ونک، بزرگراه حقانی، ورودی کتابخانه ملی ایران، فرهنگستان علوم، طبقه همکف، تالار دکتر رضا داوری اردکانی مراجعه کنند.

نشست یاد شده، به صورت زنده از طریق اسکایپ به نشانی: www.skyroom.online/ch/ias/dr.davari پخش خواهد شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها