چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۱:۰۶
«خاتون و قوماندان» به کتاب و زندگی رسید

پانزدهمین دوره از پویش کتابخوانی «کتاب و زندگی» از دهم خرداد آغاز می‌شود.

 به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، پانزدهمین دوره از پویش کتابخوانی «کتاب و زندگی» از دهم خرداد به جریان افتاد. این دوره از پویش با همکاری مرکز رسانه‌ای شیرازه و انتشارات ستاره‌ها، «خاتون و قوماندان»، کتاب تحسین‌شده توسط رهبر انقلاب را برگزیده است.

«خاتون و قوماندان» نوشته مریم قربان‌زاده، روایت زندگی ام‌البنین حسینی، همسر شهید علیرضا توسلی معروف به (ابوحامد)، فرمانده لشکر فاطمیون است.

علیرضا توسلی ۱ مهر ۱۳۴۱ در افغانستان به دنیا آمد و ۹ اسفند ۱۳۹۳ در شهر درعای سوریه شهید شد. او فرمانده و بنیانگذار لشکر فاطمیون بود. ابوحامد با شروع جنگ ایران و عراق به کردستان رفت و بیش از یک سال در آن منطقه حضور داشت. وقتی جنگ ایران و عراق به پایان رسید، برای جنگ با ارتش شوروی به افغانستان رفت و دوباره در سال ۷۴، زمانی که نیروهای طالبان در افغانستان روی کار آمده بودند، دوباره به افغانستان رفت.

وقتی بحران سوریه، آغاز شد، او در تاریخ ۲۲ اردیبهشت ماه ۱۳۹۲ راهی سوریه شد و یک سال بعد در نبرد با جبهه النصره شهید شد. آرامگاه او در مشهد است.

چندی پیش رهبر انقلاب تقریظی بر این کتاب نوشتند که در اردیبهشت ماه سال جاری رونمایی شد و متن آن به این شرح است:

بسمه تعالی
ـ سلام خدا بر شهید عزیز، علیرضا توسّلی، مجاهد مخلصِ فداکار و بر همسر پرگذشت و صبور و فرزانه‌ی او، خانم امّ‌البنین.
حوادث مربوط به مهاجران افغان را که در این کتاب آمده است از هیچ منبع دیگری که به این اندازه بتوان به آن اطمینان داشت دریافت نکرده‌ام. برخی از آنها جداً تاثرانگیز است؛ ولی از سوی دیگر، حرکت جهادی فاطمیون افتخاری برای آنها و همه افغان‌ها است.
دی ۱۴۰۲
 
علاقه‌مندان برای شرکت در این مسابقه کتابخوانی می‌توانند عدد ۶ را به سامانه پیامکی 90009825 ارسال یا کتاب را از کتابفروشی‌های سراسر کشور تهیه کنند.

گفتنی است این دوره از پویش همراه با پانصدمیلیون ریال جوایز نقدی خواهد بود.
 
 
 
 

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها