دوشنبه ۸ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۹:۳۳
بن‌سعود؛ جنگجوی صحرا و معمار پادشاهی عربستان/ نگاهی به تاثیر سیاسی عربستان در خاورمیانه

مایکل دارلو و باربارا بری در «بن سعود؛ جنگجوی صحرا و معمار پادشاهی عربستان» ضمن پرداختن به تحولات حکومتی یکی از کشورهای مهم منطقه، عربستان سعودی، همزمان به تاثیرات سیاسی این کشور بر سایر کشورهای منطقه نیز پرداخته‌اند.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، کتابسرای تندیس «بن سعود؛ جنگجوی صحرا و معمار پادشاهی عربستان» نوشته مشترک مایکل دارلو و باربارا بری با ترجمه کیهان بهمنی را به پیشخان کتابفروشی‌ها فرستاد. 

خاورمیانه در مقام کانون منازعات دیرینه، همواره جایگاه ویژه‌ای در مناسبات سیاسی جهان ایفا کرده است و این جایگاه ویژه تا حد زیادی به دلیل موقعیت ژئوپلتیک این منطقه است. نگاهی گذرا به تاریخ صد سال گذشته نشان می‌دهد چگونه این منطقه به دلیل موقعیت جغرافیایی‌اش نه تنها درگیر جدال‌های سیاسی و نظامی بوده است، بلکه بار سنگین جنگ‌ها و رقابت‌های سیاسی فرامنطقه‌ای را نیز به دوش کشیده است. از سوی دیگر آشنایی با تاریخ تحولات منطقه‌ای بدون آگاهی از تمامی عناصر سیاسی و اجتماعی منطقه امری غیرممکن است. اثر حاضر ضمن پرداختن به تحولات حکومتی یکی از کشورهای مهم منطقه، عربستان سعودی، همزمان به تاثیرات سیاسی این کشور بر سایر کشورهای منطقه نیز پرداخته است.

عربستان سعودی و خاندان سعودی، که تاریخی ریشه‌دار در این کشور دارند در عین پیشرفت‌های ظاهری در معدلات منطقه‌ای همواره در جهت اهداف خود و هم‌پیمانان غربیشان به ویژه آمریکا عمل کرده‌اند. سعودی‌ها که از ابتدای پیدایش نفت در این کشور همواره نیازمند نیروهای خارجی بوده‌اند، به رغم گذشت سالیان بسیار از کشف و استفاده از نفت، به دلیل عدم خودباوری نیازمند این بوده‌اند که در زیر سایه قدرت‌های فرامنطقه‌ای بمانند.  

کتابسرای تندیس «بن سعود؛ جنگجوی صحرا و معمار پادشاهی عربستان» نوشته مشترک مایکل دارلو و باربارا بری با ترجمه کیهان بهمنی در 664 صفحه به بهای 460 هزار تومان را به پیشخان کتابفروشی‌ها فرستاد. 

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها