شنبه ۶ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۶:۰۷
تاسیس نخستین «کتابخانه چین» در دانشگاه علامه طباطبائی

دانشگاه علامه طباطبائی، سفارت چین در ایران و دفتر مطبوعات شورای دولتی چین با هدف تاسیس مشترک «کتابخانه چین» در دانشگاه علامه طباطبائی تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، عبدالله معتمدی، رئیس دانشگاه علامه طباطبائی در آیین انعقاد قرارداد راه‌اندازی مشترک «کتابخانه چین» در دانشگاه علامه طباطبائی گفت: با توجه به سیاست‌های جمهوری اسلامی برای گسترش فعالیت‌های خود با کشورهای شرقی و به طور خاص با کشور چین، راه‌اندازی کتابخانه چین در این دانشگاه برای ما فرصتی مغتنم است تا فعالیت‌های علمی خود را با کشور چین بیش از پیش گسترش دهیم.
 
رئیس دانشگاه علامه طباطبائی افزود: علاقه‌مند هستیم که ارتباطات علمی بیشتری با دانشگاه‌های چین داشته باشیم تا بتوانیم دانش موجود در دانشگاه‌های چین و همین‌طور دانشی که در دانشگاه علامه طباطبائی وجود دارد را در قالب تعاملاتی همچون تبادل استاد و فعالیت پژوهشی و آموزشی به اشتراک بگذاریم.
 
وی با بیان اینکه ما در دانشگاه علامه طباطبائی رشته زبان چینی داریم و دانشجویان ما در مقطع کارشناسی، دانشجویانی علاقه‌مند، مستعد و باانگیزه برای یادگیری زبان چینی هستند، بیان کرد: علاقه‌مند هستیم با کمک استادان زبان چینی دوره‌های کارشناسی ارشد و دکتری زبان چینی را نیز در ایران راه‌اندازی کنیم. همین‌طور علاقه‌مند هستیم به گسترش زبان فارسی در چین کمک کنیم و آمادگی داریم که با دانشگاه‌های چین نیز تعاملاتی برای گسترش و راه‌اندازی زبان فارسی در کشور چین داشته باشیم.
 
رئیس دانشگاه علامه طباطبائی با اشاره به افتتاح مرکز چین‌شناسی در این دانشگاه در سال‌های پیش، افزود: این مرکز ظرفیتی برای ارتباط نزدیک‌تر ما با کشور چین است. راه‌اندازی کتابخانه چین نیز در دانشگاه علامه طباطبائی، فرصت بسیار خوبی است که ما به عنوان مرکز فعالیت‌های علمی مربوط به چین در میان دانشگاه‌های ایران مرکزیت پیدا کنیم تا کسانی که علاقه‌مند به آشنایی با ادبیات، تاریخ، سیاست و فرهنگ چین هستند با مراجعه به این کتابخانه، به هدف خود دست پیدا کنند. البته ما نیز آمادگی داریم تا در دانشگاه‌های چین، کتابخانه‌های زبان فارسی را تجهیز کنیم تا به محققان و علاقه‌مندان چینی برای آشنایی با زبان فارسی کمک کنیم.
 
وی گفت: دبیرخانه بخش دانشجویی جاده ابریشم یکی دیگر از نهادهایی است که در ارتباط با تعامل بین چین و ایران در دانشگاه علامه طباطبائی فعال است و امیدوارم در آینده بتوانیم این مناسبات را گسترش دهیم و همه تصمیمات عملیاتی شود.
 
 در ادامه سفیر چین در ایران با ابراز خرسندی برای حضور در آیین امضای تفاهم‌نامه راه‌اندازی مشترک کتابخانه چین به نمایندگی از دفتر مطبوعات شورای دولتی چین و سفارت چین، گفت: نزدیکی کشورها در نزدیکی دل‌های مردمان آن کشورها است. با گذشت بیش از پنجاه سال از شروع رابطه چین و ایران، با وجود هرگونه تغییرات در جامعه بین‌المللی، ما همواره کنار هم ایستاده‌ایم.
 
وی تاکید کرد: در سال‌های اخیر رابطه چین با ایران در همه زمینه‌ها، به‌ویژه در زمینه‌های فرهنگی و اجتماعی پیشرفت خوبی داشته و تعاملات چشمگیر و قابل ملاحظه‌ای را بر جای گذاشته است. در فوریه سال جاری، رئیس‌جمهور ایران در سفر خود به چین، با همتای چینی خود، بیانیه مشترکی امضا کردند که در این سند به همکاری ایران و چین در همه زمینه‌ها به‌ویژه زمینه‌های آموزشی و فرهنگی اشاره شده است. امضای این تفاهم‌نامه نشانه و حرکت خوبی در جهت عملیاتی سازی بیانیه بین دو کشور است.
 
وی با اشاره به اینکه برای سومین بار است که در دانشگاه علامه طباطبائی حضور پیدا کرده‌ام، ادامه داد: توانایی و ظرفیت آموزشی و تحقیقاتی این دانشگاه در رشته‌های انسانی، اجتماعی و فرهنگی برای من بسیار تاثیرگذار است. امیدوارم تاسیس این کتابخانه بتواند پنجره‌ای باشد برای علاقه مندان ایرانی، که بتوانند چین و فرهنگ چینی را بیشتر بشناسند و درک کنند. همچنین امیدوارم با استفاده از این ظرفیت‌ها و فرصت‌ها، دانشگاه علامه طباطبائی دانشجویان خوبی در رشته زبان چینی پرورش دهد تا این دانشجویان بتوانند در آینده، برای تقویت رابطه بین چین و ایران و خدمت کردن به روابط مشترک راهبردی جامعه چین و ایران، ایفای نقش کنند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها