یکشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۵:۲۱
ویژه‌برنامه‌های بزرگداشت فردوسی در نمایشگاه کتاب برگزار می‌َشود

محمود شالوئی، رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در نشست رسانه‌ای بازشناسی نقش شاهنامه فردوسی در هویت ملی از تدارک ویژه برنامه‌های مشترک بزرگداشت فردوسی با همکاری خانه کتاب و ادبیات ایران در ایام برگزاری نمایشگاه کتاب تهران خبر داد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، محمود شالوئی در این نشست که امروز، هفدهم اردیبهشت با هدف معرفی برنامه‌های همایش «بازشناسی نقش شاهنامه فردوسی در هویت ملی» به میزبانی انجمن آثار و مفاخر فرهنگی برگزار شد، در پاسخ به خبرنگار ایبنا عنوان کرد: از فرصت فراهم شده در نمایشگاه کتاب 1402 برای برگزاری نشست‌ها و برنامه‌های فرهنگی متعدد کتاب‌محور با همکاری خانه کتاب و ادبیات ایران استفاده می‌کنیم.

شالوئی در این نشست با اشاره به ریشه داشتن شاهنامه فردوسی در اصالت ایرانیان، افزود: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در دولت مردمی با اهتمام زیاد بزرگداشت مفاخر به‌ویژه در قلمرو حوزه تمدنی را در دستور کار دارند. فردوسی در این میان از اهمیت بسیاری برخوردار است و امسال در صدمین سال تأسیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی مفتخریم که در برگزاری مراسم بزرگداشت فردوسی تنها به توس و خراسان اکتفا نشده و در تهران و سایر شهرها و نیز سایر کشورها برنامه‌های مختلفی تدارک دیده شده است.

رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی از اعطای دو نشان در سطح ملی و بین‌المللی فردوسی به مناسبت سالروز بزرگداشت این شاعر بزرگ ایرانی و نیز اعطای جایزه جهانی فردوسی در رشته‌های مختلف، عنوان کرد: سال گذشته یک نشان را در حوزه شاهنامه پژوهی به مرحوم حسن ذوالفقاری اعطا کردیم، در حوزه حماسه‌سرایی نیز نشانی به افشین علا، سراینده سربازنامه دادیم و نیز نشانی به عنوان قهرمان ملی به سازنده واکسن برکت اعطا شد. علاقه داریم مفاخر کشورمان را در سطح ملی و جهانی معرفی کنیم و یکی از برنامه‌های اصلی ما انتشار آثار این مفاخر در کنار شناسایی و معرفی مفاخر متعلق به مناطق دور از پایتخت است.

وی با بیان اینکه پیام اصلی شاهنامه، صلح، مهربانی و وفای به عهد است، گفت: افرادی چون مولانا، نظامی و فردوسی خود را فارسی زبان دانسته‌اند و در حکایات و داستان‌های خود به قلمرو ایران زمین توجه کرده‌اند. ما نیز از اجرای برنامه‌های مشترک بزرگداشت این مفاخر با همراهی کشورهایی که تعلق خاطری به این شاعران دارند استقبال می‌کنیم؛ چراکه زبان و فرهنگ اینان فارسی است که قابل مصادره نیست.

انتشار مقاله‌های همایش بزرگداشت فردوسی در دو کتاب
همچنین در این نشست، محمد حسین‌زاده، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی در سخنانی با اشاره به اینکه این همایش دارای محوریت علمی است، گفت: این همایش با همکاری نهادهای مختلف از جمله انجمن آثار و مفاخر فرهنگی،‌وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، میراث فرهنگی و افرهنگستان زبان و ادب فارسی برگزار می‌شود و شعار منتخب برای آن «فردوسی پاسدار هویت ملی ایرانیان» است.

وی تأکید کرد: 24 اردیبهشت این همایش در دانشگاه فردوسی آغاز می‌شود و در دو روز فعال خواهد بود. عصر 24 اردیبهشت نیز مراسم بزرگداشت مردمی در آرامگاه فردوسی برگزار می‌شود.

رئیس ستاد بزرگداشت حکیم فردوسی با اشاره به اینکه از 24 اردیبهشت به مدت 10 شب در آرامگاه فردوسی تئاتر «بازی‌‌نامه باستان» اجرا می‌شود، گفت:همچنین از 24 تا 28 اردیبهشت جشنواره شعر از توس تا نیشابور را از آرامگاه فردوسی تا آرامگاه خیام برگزار می‌کنیم.

وی در معرفی دیگر برنامه‌های بزرگداشت فردوسی به برپایی اختتامیه جشنواره داستان‌های ملی و حماسی، اختتامیه مهرواره قصه‌گویی کودکان و نوجوانان، تولیدات صورتی و تصویری و برنامه‌های ویژه در رادیو تاجیک، همچنین اکران شهری اشعار برگزدیه فردوسی اشاره کرد و گفت: از 25 اردیبهشت تا سوم خرداد امسال ویژه برنامه‌های مختلفی برای بزرگداشت فردوسی در مشهد و توس برگزار می‌شود.

حسین‌زاده همچنین با اشاره به ارسال 110 عنوان مقاله به دبیرخانه همایش افزود: دو کتاب از این مقالات یکی در تیر ماه همزمان با سالروز بازدید  رهبر معظم انقلاب اسلامی از آرامگاه فردوسی و دیگری در شهریور همزمان با روز گرامیداشت شعر و ادب فارسی رونمایی و منتشر خواهد شد.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها