سه‌شنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۰۸:۳۸
چرا افراد با استعدادهای مشابه پیشرفت و عملکرد یکسانی ندارند؟

چرا افراد با استعدادهای مشابه پیشرفت و عملکرد یکسانی ندارند؟ شاید بهتر باشد جواب‌ این سوال را در قالب سوال دیگر جویا شویم و آن‌ این سوال است که باور دانش آموز یا کودک نسبت به یادگیری چه تأثیری بر انگیزه و ظرفیت او برای موفقیت می‌گذارد؟ ‌اینجاست که‌این کتاب به کمک ما می‌شتابد. تفاوت بین ذهنیت ثابت و ذهنیت رشد و چگونگی پرورش و تقویت ذهنیت رشد در کودک!

راهبه یغمایی مترجم کتاب «ذهنیت رشد: کتاب کار برای کودکان» در گفت‌وگو با الهام عبادتی خبرنگار خبرگزاری کتاب‌ایران(ایبنا) درباره ‌این اثر بیان کرد: کتاب فوق تفاوت بین یک ذهنیت ثابت و یک ذهنیت رشد را به روشی جذاب ، علمی‌و کاربردی به بچه‌ها آموزش می‌دهد و شامل تمریناتی است که ذهنیت رشد را در کودکان پرورش می‌دهد. آنها یاد می‌گیرند به اشتباهات  و شکست به عنوان یک فرصت برای یادگیری نگاه کنند و از طرفی برای خود هدف تعیین کنند و از طریق رویکردهای متعدد به حل مشکلات بپردازند. از طرفی‌این کتاب به مربیان و والدین کمک می‌کند با دادن بازخوردهای مناسب و کاربردی به کودک به پرورش و تقویت ذهنیت رشد در آنها بپردازند.

او افزود: ممکن است برای والدین و مربیان ‌این یک سؤال باشد: چرا افراد با استعدادهای مشابه پیشرفت و عملکرد یکسانی ندارند؟ شاید بهتر باشد جواب‌ این سؤال را در قالب سؤال دیگر جویا شویم و آن‌ این سؤال است که باور دانش آموز یا کودک نسبت به یادگیری چه تأثیری بر انگیزه و ظرفیت او برای موفقیت می‌گذارد؟ ‌اینجاست که‌این کتاب به کمک ما می‌شتابد. تفاوت بین ذهنیت ثابت و ذهنیت رشد و چگونگی پرورش و تقویت ذهنیت رشد در کودک!

او با بیان ‌اینکه بسیاری از کودکان و دانش آموزان دچار ذهنیت ثابت هستند و چه بسا که والدین و معلمان و مربیان با نداشتن آگاهی لازم و کافی در خصوص نوع ذهنیت و تأثیر آن بر موفقیت، ناخواسته باعث تشدید ذهنیت ثابت در کودک می‌شوند افزود: ذهنیت ثابت‌این باور است که توانایی‌ها، مهارت‌ها و هوش و استعداد ثابت و تغییر ناپذیرند. پس اگر یک کودک یا دانش آموز در یک درس یا در یک ورزش و یا به طور کلی در کاری عملکرد ضعیفی داشت پس هرگز در آن موفق نخواهد شد و گاه ‌این عمکلرد ضعیف باعث تعمیم افراطی به سایر جنبه‌های زندگی کودک می‌شود. حتی یک کودک باهوش و با استعداد هم می‌تواند دچار ذهنیت ثابت باشد و‌این باعث می‌شود نتواند شکست و اشتباه کردن را بپذیرد و لذا با هر شکست یا اشتباهی ممکن است دچار ناراحتی‌های شدید روانی شود. چون همه ‌این افراد یک نگاه محدود و مشخص از هوش و مهارهایشان دارند و سعی در ارتقا دادن آنها یا افزودن به مهارت‌های خود ندارند.


به گفته یغمایی، با پرورش و تقویت ذهنیت رشد، کودک به‌این باور می‌رسد که با تلاش، پشتکار و آموزش مؤثر و کمک گرفتن از دیگران می‌تواند توانایی‌ها و استعدادهایش را پرورش دهد و یکی از وظایف والدین در پرورش ‌این ذهنیت، دادن بازخوردهای مناسب نسبت به تلاش کودک و فرایند انجام کار و نه نتیجه نهایی کار است که در‌این کتاب تمامی‌ این اهداف پوشش داده شده است. تغییر از یک ذهنیت ثابت به یک ذهنیت رشد آسان نیست.‌این امر شامل ریسک کردن است و از کودکان می‌خواهد که تلاش کنند و شکست بخورند و دوباره تلاش کنند. فراموش نکنیم که پرورش و تقویت ذهنیت رشد هم می‌تواند یک از اهداف فرزندپروری باکفایت باشد.

این مترجم با بیان اینکه تمرین‌های‌این کتاب مختص کودکان 8 تا 12 سال است اما مشاوران، والدین و معلمان و مربیان می‌توانند از ‌این کتاب برای پرورش ذهنیت رشد فرزندان و دانش آموزان کمک بگیرند عنوان کرد: کتاب تخصصی است اما به دلیل بیان سلیس و روان و داستان‌هایی که به عنوان نمونه بیان شده قابل استفاده برای عموم است و با توجه به جدید بودن محوریت موضوع کتاب اساتید روانشناسی من استقبال خوبی از ترجمه‌این کتاب کردند.

او یادآور شد: با معرفی و نشر بیشتر ‌این کتاب می‌توان ‌ایده‌ای نو در حوزه مشاوره کودک و نوجوان ارائه داد. در عین‌اینکه خواندن‌این کتاب و بهره گیری از فعالیت‌ها و تمرین‌های این کتاب برای اولیا و مربیان خالی از لطف نیست چرا که در تربیت و پرورش ذهن کودکان و راهنمایی آنها برای قرار گرفتن در مسیر موفقیت و طی کردن ‌این مسیر با وجود فراز و نشیب‌ها کمک کننده است و چه بسا ذهنیت رشد را در اولیا و مربیان نیز تقویت می‌کند.

یغمایی درباره ضرورت اصلی انتشار کتاب بیان کرد: این اثر برای عموم مردم به ویژه والدین و معلمان و مربیان است که وظیفه سنگین و پر چالش تعلیم و تربیت کودکان را به عهده دارند. چرا که‌این کودکان آینده سازان کشور محسوب می‌شوند. اگر ذهنیت رشد از همان کودکی شکل گرفته، پرورش یافته و تقویت شود فرزندانمان متوجه خواهند شد که مسیر موفقیت پر از دست انداز و مانع است ولی نتیجه درخشانی در انتظار آنهاست. آنها یاد می‌گیرند که به جای تمرکز بر مشکلات به موفقیتی که بعد از طی کردن‌این مسیر پر فراز و نشیب حاصل خواهد شد تمرکز کنند و از شکست و اشتباه نهراسند و برای رسیدن به موفقیت اهدافی را تعیین کنند و برای رسیدن به اهداف برنامه ریزی کنند. از طرف دیگر موضوعات جدید برگرفته از موضوع اصلی و مباحث درج شده در کتاب می‌تواند در عرصه تحقیقات و پژوهش‌های دانشگاهی و تخصصی مورد استفاده قرار گیرد.

کتاب «ذهنیت رشد: کتاب کار برای کودکان» نوشته پیتون کرلی با ترجمه راهبه یغمایی از سوی انتشارات ارجمند روانه بازار نشر شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها