دوشنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۰:۵۰
نمایشگاهی چشم‌نواز برای گردشی علمی در دنیای علوم دقیقه در تاریخ

کتابخانه و موزه ملی ملک، دوستداران، پژوهشگران و دانشجویان رشته‌های گوناگون علمی را به تور ویژه بازدید «تالار علوم در ایران اسلامی» در بزرگ‌ترین موقوفه فرهنگی ایران فرامی‌خواند.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از روابط عمومی مؤسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، وقف‌شده بر آستان قدس رضوی، «تالار علوم در ایران اسلامی» با هدف معرفی بخشی از میراث گران‌سنگ دانش در تمدن اسلامی و مطالعه در سیر تاریخی علوم دوره اسلامی طراحی شده است. کتابخانه و موزه ملی ملک، این تالار را برپایه آثار تاریخی و نسخه‌های خطی در گستره دانش‌های گوناگون ایرانی- اسلامی در گنجینه بنیان گذاشته است تا گوشه‌هایی از دستاوردهای عصر زرین دانش‌ها و علوم ایران دوره اسلامی را از چشم‌انداز آثار این گنجینه بزرگ به نمایش بگذارد.

«تالار علوم در ایران اسلامی» برپایه طبقه‌بندی دانش‌ها در تمدن اسلامی- ایرانی، به همراه معرفی دانشمندان ایرانی مسلمان و بازشناسی گوشه‌هایی از دستاوردهای آنان در زمینه علوم دقیقه، نمایی جذاب و چشم‌نواز از تاریخ علم در ایران دوره اسلامی به نمایش می‌گذارد.

طبقه‌بندی علوم در ایران اسلامی، از گستره‌های جذاب این تالار است. علوم و دانش‌های رایج در دوره‌های گوناگون تاریخی همچون اُسطُقُسّات (معرفت هندسه)، حساب، جبر و مقابله، حِیَل، کیمیا، مناظر، نورشناسی (ابصار)، مسالک و ممالک، جانورشناسی، گیاه‌‌داروشناسی، اَسطَرُنومیا (ستاره‌شناسی)، احکام نجوم، فلاحت، النبات (گیاهان و رستنی‌ها)، کانی‌شناسی و پزشکی، در کنار علوم جدید که در سده‌های متاخر تاریخ ایران در این سرزمین رواج یافتند، گستره‌هایی در زمینه دستاوردهای دانشمندان ایرانی مسلمان در علوم و دانش‌هایی به شمار می‌آیند که آثار آن‌ها در این تالار به نمایش درآمده است.

دوستداران علم و تاریخ به ویژه استادان، پژوهشگران و دانشجویان حوزه‌های گوناگون علمی و تاریخ علم، با هماهنگی پیشین و تماس با شماره تلفن 66751291-021 (روابط عمومی) می‌توانند از خدمات تور ویژه بازدید از تالار علوم در ایران اسلامی بهره بگیرند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها