سه‌شنبه ۱۵ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۵:۲۱
برگزیدگان ادبی ضد نژادپرستی معرفی شدند

برندگان جوایز ادبی انیسفیلد وولف 2023 در بخش ادبیات داستانی، غیرداستانی و شعر معرفی شدند. این جایزه ویژه آثاری است که به مقابله با نژادپرستی و با احترام به تنوع خلق می‌شود.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از آسوشیدتدپرس، رمان‌های جرالدین بروکس، لان سامانتا چانگ و مجموعه شعر سعید جونز از جمله برندگان امسال جوایز کتاب انیسفیلد وولف 2023 هستند. همچنین شارلین هانتر گالت، روزنامه‌نگار به‌خاطر یک عمر دستاورد هنری، از سوی بانیان این جایزه مورد تجلیل قرار گرفت.

امسال «اسب» نوشته جرالدین بروکس، «آشوب خانوادگی» اثر سامانتا چانگ و «زنده در انتهای جهان» نوشته سعید جونز، در بخش ادبیات داستانی جایزه انیسفیلد را گرفتند و در بخش ادبیات غیرداستانی، «نیمه آمریکایی: داستان مبارزه آمریکایی‌های آفریقایی‌تبار در جنگ جهانی دوم، درون و بیرون کشور» اثر متیو اف. دلمونت، برنده این جایزه شد.

هنری لوئیس گیتس جونیور، رئیس هیات داوران جایزه انیسفیلد، روز دوشنبه در بیانیه‌ای گفت: «این کتاب‌های قابل توجه بینش‌های پیشگامانه‌ای در مورد نژاد و تنوع ارائه می‌دهند. امسال، ما از یک رمان عمیق و خنده دار با عنوان «آشوب خانوادگی» با محوریت یک رستوران چینی، یک داستان درخشان با عنوان «اسب» درباره اسب‌دوانی قرن نوزدهم و مجموعه شعری خیره‌کننده که انسان معاصر را به تصویر می کشد، و نیز تاریخ دقیقی که درک ما از جنگ جهانی دوم را به چالش می‌کشد، قدردانی می‌کنیم.»

او افزود: «همچنین از یک عمر فعالیت حرفه‌ای شارلین هانتر گالت قدردانی می‌کنیم که این کشور را با شجاعت و گزارش‌های دقیق خود، دوباره ساخته است.»

جوایز انیسفیلد وولف که در سال 1936 توسط شاعری اهل کلیولند به همین نام در آمریکا راه‌اندازی شد، به آثاری تعلق می‌گیرد که نقش مهمی در درک صحیح مسائل مربوط به نژادپرستی و همچنین نکوداشت فرهنگ‌های متنوع بشر داشته‌اند.

از جمله برندگان پیشین این جایزه می‌توان به مارتین لوترکینگ جونیور، تونی موریسون، نادین گوردیمر و زادی اسمیت اشاره کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها