جمعه ۷ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۱
چاپ چهارم کتاب «رفیق الزائر»

چاپ چهارم کتاب «رفیق الزائر» (راهنمای عربی در سفر) اثر سید محمدرضی مصطفوی‌نیا، رسول دهقان‌ضاد و اسعد کعبی در دانشگاه باقرالعلوم (ع) تهیه و به همت مؤسسه بوستان کتاب در ۲۱۶ صفحه منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، چاپ چهارم کتاب «بررسی معیار امامت و رهبری در قرآن» اثر سید محمدرضی مصطفوی‌نیا، رسول دهقان‌ضاد و اسعد کعبی است که در دانشگاه باقرالعلوم (ع) تهیه و به همت مؤسسه بوستان کتاب در ۲۱۶ صفحه منتشر شد.

کتاب حاضر به‌منظور کمک به مسافران و زائران کشورهای عربی به‌ویژه کشور عراق در دو بخش تألیف شده است؛ در بخش اول، لغات و اصطلاحات پرکاربرد مورد نیاز مسافران در موقعیت‌های مختلف به دو شکل عربی فصیح و قابل استفاده در تمام سرزمین‌های عربی است و به لهجه عراقی آمده است تا مسافر و زائر بتواند مطالب و خواسته‌های خود را منتقل کند، همچنین سخن مخاطب خود را بفهمد.

بخش اول به مکالمه‌های مختلف به لهجه عراقی اختصاص دارد به‌گونه‌ای ماهرانه تنظیم شده است. در اولین گام عبارت‌های تعارف و احوالپرسی ذکرشده که کاملاً مشابه کتاب‌های معتبر مکالمه به زبان‌های مختلف از جمله انگلیسی است.

در این بخش، فرد بعد از یادگیری عبارت‌های احوالپرسی ضمایر و اسم‌های اشاره را می‌آموزد که در معرفی خود و افراد همراهش در یک محیط خارجی دچار مشکل نشود. زبان‌آموز پروسه یادگیری خود را با فراگرفتن عبارت‌های پرسشی ادامه می‌دهد و سپس می‌آموزد چطور در مورد محل قرار گرفتن اماکن مختلف همچنین زمان سوالاتی را از مخاطب خود بپرسد. مخاطبین این کتاب می‌توانند نام وسایل و ادوات مختلف منزل را فرابگیرد تا هنگام خرید، مشکلی برای انتقال مفاهیم نداشته باشد یا اینکه این مشکل حداقل برسد.

در گام بعد خواننده می‌تواند با تابلوهای مختلف آشنا شود تا مبادا ناآشنایی با این علائم برای فرد دردسرآفرین شود، ضمن آشنایی با این علائم می‌تواند به فرد برای طراحی چهره مناسب از فرهنگ و تمدن ایرانی کمک کند. بعد از آشنایی و تابلوها، نوبت به رزرو بلیت در دفاتر جهانگردی و سپس ورود به فرودگاه می‌رسد. در این بخش کلیدی‌ترین و کاربردی‌ترین عبارت ذکرشده است. ضمناً دو حالت «خروج از مرزهای هوایی» و «ورود به مرزهای هوایی» مورد بررسی قرار گرفته است.

بعد از فرودگاه، نوبت به ایستگاه قطار می‌رسد که فرد در این بخش می‌تواند عبارت‌های مخصوص خرید بلیت و سوال در مورد زمان رسیدن قطار، شماره کوپه و واگن را فراگیرد.
یکی دیگر از موقعیت‌هایی که مسافران با آن مواجه می‌شوند، حضور در هتل است. فرد در این بخش عبارت‌های مخصوص به اجاره کردن یک اتاق و مسائل مربوط به آن را فرامی‌گیرد.

از دیگر موضوعاتی که در این کتاب مورد بحث قرار گرفته است می‌توان به کرایه کردن تاکسی، حضور در رستوران و سفارش دادن غذا، حضور در بازار و خرید سوغات، حضور در میوه‌فروشی و سوپرمارکت نیز اشاره کرد.

قسمت مکالمه‌ها که در این کتاب شامل دو بخش است که در نخستین بخش سوالات مشتری و در بخش دوم پاسخ‌های احتمالی متصدی آمده است.

در بخش دوم نیز تلاش شده است جایگاه‌های زیارتی-سیاحتی کشور عراق مخاطب شناسانده شود و زائران و مسافران با مطالعه آن بتوانند با شناخت بیشتری به این مناطق سفر کنند. در این بخش شهرهای مهم کشور عراق از جمله نجف اشرف، کوفه، کربلا، بغداد، کاظمین، سامرا، حله، کفل و بصره معرفی شده است.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها