چهارشنبه ۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۱
فرسودگی ماشین‌آلات مهم‌ترین مساله چاپخانه‌داران آذربایجان غربی است

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان‌غربی در آیین تکریم و تجلیل از پیشکسوتان، دست‌اندرکاران و مدیران صنعت چاپخانه‌ها و صنایع وابسته گفت: بزرگترین مشکل صنعت چاپ استان آذربایجان‌غربی فرسودگی ماشین‌آلات است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا) در استان آذربایجان‌غربی، دوازدهمین آیین تکریم و تجلیل از پیشکسوتان، دست‌اندرکاران و مدیران صنعت چاپخانه‌ها و صنایع وابسته استان با حضور جواد کرمی، معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان‌غربی، علیرضا نوروز، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان‌غربی، مجید محبی، رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران استان و مدیران صنعت چاپ، سه‌شنبه(4 بهمن‌ماه)، در سالن شهید سلیمانی استانداری آذربایجان غربی برگزار شد.

علیرضا نوروزی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان‌غربی در ابتدای جلسه با بیان اینکه 419 واحد چاپی در استان آذربایجان‌غربی فعال هستند، گفت: چاپخانه‌های استان در زمینه‌های پیش از چاپ، چاپ و پس از چاپ و با انواع مختلف چاپ سنتی، افست، لیتوگرافی، فلکسو و روتوگراور، سیلک، دیجیتال و چاپ خاص در استان فعالیت دارند.

وی افزود: از این تعداد 211 چاپخانه در شهرستان ارومیه و 208 واحد در گستره ۱۷ شهرستان فعال هستند؛ اکنون چاپخانه‌های استان علاوه بر پاسخگویی به نیازهای چاپ و بسته‌بندی داخلی، سفارش‌های چاپی زیادی از استان‌ها و کشورها دارند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان‌غربی افزود: امروزه اهمیت و جایگاه صنعت چاپ برکسی پوشیده نیست و این صنعت در بطن خود ارتباط بسیار گسترده‌ای با هنر و فرهنگ دارد و این امر اهمیت آن را دوچندان می‌کند.

نوروزی با اشاره به اینکه صنعت چاپ، بسیار گسترده و وسیع است، گفت: این صنعت با اقتصاد، تولید، مصرف، صادرات، واردات، مواد اولیه و فناوری ارتباط دارد.

مدیرکل ارشاد آذربایجان‌غربی با تاکید بر اینکه باید صنعت چاپ در آذربایجان‌‌‌غربی احیا شود گفت: این استان مرزی که با چهار کشور همسایه دارد، دروازه ایران به اروپا است؛ بنابراین باید این فناوری در آذربایجان‌غربی مهیا باشد و ظرفیت‌ها و توانمندی‌های این حوزه را شناخت.

مجید محبی، رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران استان آذربایجان‌غربی نیز در این جلسه گفت: مشکل بیمه، مالیات، گرانی کاغذ و مواد اولیه، مساعدت اندک ادارات و بانک‌ها برای خرید، برون‌سپاری و سفارش از استان‌های دیگر،  را ازجمله مشکلات اصلی صنعت چاپ در استان آذربایجان‌غربی است.
 
وی افزود: ایجاد اتاق چاپ و بسته‌بندی، همکاری بانک‌ها در اعطای تسهیلات کم‌بهره برای نوسازی صنعت چاپ، ایجاد شهرک صنعتی چاپ در استان  ازجمله خواسته‌های فعالان این حوزه است.

الیاس سلیمانی، عضو هیئت‌مدیره اتحادیه چاپخانه‌داران استان آذربایجان‌غربی نیز در این جلسه با بیان اینکه حوزه چاپ از مشاغل مهم و تاثیرگذار جامعه است که موجب پویایی دیگر صنایع می‌شود، گفت: بزرگترین مشکل صنعت چاپ استان آذربایجان‌غربی فرسودگی ماشین‌آلات و تجهیزات است.

وی افزود: صنعت چاپ را نمی‌توان در حلقه توسعه استان نادیده گرفت، اگر بپذیریم چاپ یک صنعت پیشران و استراتژیک است، بررسی مسائل آن ضروری است.

عضو هیئت مدیره اتحادیه چاپخانه‌داران  استان آذربایجان‌غربی بیان کرد: امروزه  بسیاری از کارهای چاپی ادارات، سازمان‌ها و بانک‌ها و کارخانجات به واسطه سامانه ستاد به استان‌های دیگر سپرده می‌شود.

سلیمانی ادامه داد: با توجه به اشتغال‌زایی بالای این صنعت و زودبازده بودن سرمایه‌گذاری در این بخش، این صنعت می‌تواند نقش بسزایی در اشتغال پایدار ایفا کند.

وی افزود: اساس مشکلات این صنعت به سه مبحث کمبود نقدینگی، چالش‌های بیمه تامین اجتماعی و مشکلات مالیاتی مربوط می‌شود.
 

جواد کرمی، معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان‌غربی نیز در این جلسه گفت: صنعت چاپ در استان آذربایجان‌غربی مهم است؛ بنابراین باید معرفی این صنعت در اولویت باشد.

کرمی با بیان اینکه  یکی از مهمترین صنایعی که بتواند بر اشتغال و اقتصاد استان تاثیر داشته باشد صنعت چاپ است، ادامه داد: صنعت چاپ به‌عنوان یک صنعت پیشرو در جهان و به‌عنوان یکی از محورهای اشاعه فرهنگ، نقش کاربردی در جوامع دارد؛ به‌طوری که بشر توانست به وسیله انتشار کتاب، مجله‌های مختلف و با گردش اطلاعات و دانش به توسعه علمی و فرهنگی دست یابد.
 
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان‌غربی افزود: فعال کردن بازارچه‌های مرزی جزو سیاست‌های اول دولت سیزدهم است و وقتی این بازارچه‌ها فعال شوند در تهیه مواد اولیه مشکلات کمتری خواهد بود.

به گزارش ایبنا؛ در پایان این مراسم از فعالان حوزه چاپ و خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) تجلیل شد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها