شنبه ۱ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۲
انتشار کتابی برای روایت سرگذشت سرداران ایران‌زمین

کتاب «سرداران ایرانی؛ از کوروش تا سلیمانی» در چهار بخش: 1) ایران باستان، 2) ایران پس از اسلام، 3) ایران بعد از انقلاب اسلامی و 4) جمهوری اسلامی ایران و پدیده داعش، تقسیم شده است.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، جلد اول کتاب «سرداران ایرانی؛ از کوروش تا سلیمانی» از سوی شرکت چاپ و نشر بین‌الملل روانه بازار شد.

سرزمین وسیع ایران به‌واسطه موقعیت خاص خود، در طول سده‌ها و هزاره‌های گذشته، مورد هجوم مهاجمان بزرگ و کوچکی قرار داشته که موجب ویرانی‌های عظیمی چون حمله‌های اسکندر، چنگیزخان و عثمانیان به این کشور گردیده و صدمات و لطمات جبران‌ناپذیری به فرهنگ و تمدن و مآثر ملی وارد آورده است. اما نکته شگرف آنکه در همان حال که پادشاهان بزرگی در برابر مهاجمان، شکست‌های سختی متحمل می‌شدند و سلسله‌های پادشاهی سقوط می‌کرده و سرزمین ایران، آماج تاخت‌وتاز قرار می‌گرفته، مردان گمنامی به دفاع از آب‌وخاک اجدادی خویش قد علم کرده‌ند و بار دیگر مجد و عظمت گذشته را به این سرزمین بازگردانده‌اند.

بازشناسی انگیزه‌ها، زندگی و خدمات این مـردان نامدار که استقلال سیاسی، فرهنگی و دینی کشور منوط به همت آنان بوده، نویسنده را بر آن داشت تا به معرفی برخی از چهره‌های تاریخی ایران‌زمین و گروهی از رزمندگان و مدافعان برجسته و گمنام نظام اسلامی بپردازد.

کتاب «سرداران ایرانی؛ از کوروش تا سلیمانی» در چهار بخش: 1) ایران باستان، 2) ایران پس از اسلام، 3) ایران بعد از انقلاب اسلامی و 4) جمهوری اسلامی ایران و پدیده داعش، تقسیم شده است. ترتیب زندگی‌نامه‌های بخش 1 و 2، برحسب توالی تاریخی و بخش 3 و 4، به ترتیبِ حروف الفبای نام خانوادگی است. در این کتاب، سعی شده تا زندگی‌نامه شهدای بزرگوار، کوتاه و مختصر ولی جامع و مفید بوده و از مطالب حاشیه‌ای و کم‌اهمیت به دور باشد و تا حد امکان، سرگذشت رزمندگانی که کمتر در مقالات و کتاب‌ها از آنان نامی برده شده، گنجانده شود.
 

نویسنده در ابتدای کتاب یادآور شده است: «مبارزات چهره‌هایی از بزرگان و دلاوران تاریخ کشورمان، از قبیل پادشاهان، امیران و سرداران، هرچند به معنی تأیید کامل عملکرد آنان نیست، اما به‌سبب مقابله افتخارآمیز آنها با دشمن و حفظ کشور از لوث وجود بیگانگان در مواقع بحرانی و خطرآفرین، بیان شده است.»

جلد اول «سرداران ایرانی؛ از کوروش تا سلیمانی»، تألیف محمدباقر رجبی دوانی، در 367 صفحه و با شمارگان 1000 نسخه از سوی شرکت چاپ و نشر بین‌الملل منتشر شده است. در این جلد به سرگذشت سرداران، از کوروش هخامنشی تا بی‌بی مریم بختیاری پراخته شده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها