شنبه ۲۴ دی ۱۴۰۱ - ۱۷:۰۱
عکس‌های گمشده به کتابفروشی‌ها رسید

رمان «عکس‌های گمشده» نوشته مریم زمانی با موضوع تحول، قصاص و بخشش منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، وقتی صحبت از قصاص است، تا دم آخر امید به بخشش و رضایت وجود دارد، محکومین معمولا بخشش می‌خواهند؛ گاهی بخشیده می‌شوند و گاهی درخواست‌شان فایده‌ای ندارد.

اما تا به حال محکومان زیادی طعم شیرینی بخشش را چشیده‌اند، تا به حال اولیای دم زیادی بزرگوارانه از خون عزیز خویش گذشته‌اند و احساسات عمومی را به غلیانی مثبت انداخته‌اند. اینها معلمان بخشش و مهربانی‌اند؛ کسانی که پیرو این آموزه دینی هستند که قصاص حق ولی دم؛ اما بخشش بهتر از انتقام است.

رمان «عکس‌های گمشده» داستان مادری است که پسرش حسین را در یک نزاع خیابانی از دست داده؛ پسری که از سید الشهدا (ع) هدیه گرفته است. او در ماه محرم باید به عزای پسرش بنشیند و بزرگ‌ترین تصمیم زندگی اش را بگیرد، تصمیمی که یک طرفش مرگ و طرف دیگرش زندگی ایستاده است.

مادر در جست‌وجوی حقیقت به محله‌های حاشیه شهر که عکس‌هایش را حسین نشانش داده بود، می‌رود. حسین دانشجوی رشته عکاسی بوده که برای انجام پروژه عکاسی از روضه‌های قدیمی به آنجا می‌رفته و همان جا درگیر یک ماجرای عاشقانه شده و به قتل رسیده است.

جوانی که به جرم قتل دستگیر شده ادعا می‌کند بیگناه است و حسین را شخص دیگری به قتل رسانده است و مادر حسین می‌خواهد قاتل اصلی را پیدا کند.

«عکس‌های گمشده» داستان تحول است، روایت یک زندگی که به برکت اهل بیت (ع) و روضه‌های امام حسین(ع) شکل گرفته و پابرجا مانده است. این رمان خواندنی مخاطب را به گذشته آدم‌هایی می‌برد که حالا هیچ نشانی از گذشته خود ندارند و عوض شده‌اند.

برشی از کتاب:
«بلند می‌شود می‌رود توی حیاط در را که باز می‌کند هوای دم‌کرده اتاق عوض می‌شود. خنک می‌شوم. می‌دانم که برمی‌گردد ول کن که نیست تا به خواسته‌اش نرسد می‌رود یک نقشه دیگر بکشد... راضی نمی‌شوم قول می‌دهم حسین جان آبروی تو آبروی من و منصور هم هست. آبروی این خانه. آبروی این روضه‌ها که این همه سال به نیت تو گرفتیم. حالا اگر کسی گفت پس کو آن نذری که فکر می‌کردید ... واقعا فکر می‌کردم این روضه‌های هر هفته می‌تواند سرنوشتت را تغییر بدهد؟ دلم نمی‌خواهد درباره‌ات این طور فکر کنم. اما انگار مجبورم که آن همه رفتی و آمدی و عکس گرفتی از روضه‌های به قول خودت مشتی‌ها همه‌‌اش برای خط و ربطت با آن دختر همکلاسی‌ات بوده با خواهر سیاوش. توی شماره‌های گوشی حسین می‌گردم پیام‌هاش زیاد نیست. بیشترین تماس را با حاج اسفند داشته، با گوشی حسین بهش پیام می‌دهم می‌نویسم پسرم را از راه به در کردید کاش می‌شد نه فقط سیاوس، همه‌تان را بالای دار کرد.»

انتشارات کتاب جمکران، رمان «عکس‌های گمشده» به قلم مریم زمانی را در 110 صفحه و بهای 40 هزار تومان عرضه کرده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها