چهارشنبه ۱۴ دی ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۱
نخستین نشست نقش زنان در نوآوری های فرهنگی برگزار شد

نخستین نشست نقش زنان در نوآوری های فرهنگی (کارابانو) با هدف شناسایی و حمایت از زنان خلاق و کارآفرین در حوزه های فرهنگی و هنری و ایجاد اقتصاد پویا در این عرصه برگزار شد، موضوعاتی از جمله توجه به نقش بانوان کارآمد در اقتصاد صنایع خلاق از سوی سخنرانان مورد تاکید قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، نخستین نشست نقش زنان در نوآوری های فرهنگی (کارابانو)، روز گذشته (سه شنبه 13 دی ماه) با حضور سیدمجید امامی دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور، مهدیه محمدتقی زاده مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، فاطمه یزدیان رئیس مرکز امور بانوان و خانواده دانشگاه تهران، فهیمه محمدزمانی دبیر کارگروه شرکت های خلاق معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و محمد رسولی رئیس هیات مدیره بنیاد خوارزمی در سالن شهید سلیمانی دانشگاه تهران برگزار شد.

این نشست که با هدف شناسایی و حمایت از زنان خلاق و کارآفرین در حوزه های فرهنگی و هنری و ایجاد اقتصاد پویا در این عرصه برگزار شد، موضوعاتی از جمله توجه به نقش بانوان کارآمد در اقتصاد صنایع خلاق از سوی سخنرانان مورد تاکید قرار گرفت.

حفظ همبستگی اجتماعی با رعایت نظم ارزشی امکان پذیر است
در بخشی از این نشست سیدمجید امامی دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور با اشاره به توانمندی های فرهنگی در حوزه کارآفرینی های فرهنگ و هنری بانوان، گفت: یکی از راه حل های نجات سبک زندگی و حفظ همبستگی اجتماعی، رعایت نظم ارزشی و روابط خانوادگی و رفع فاصله و گسست بین نسل جدید و قدیم است.

وی در عین حال تصریح کرد: اگر نظام و زنجیره صنایع خلاق و فرهنگی به درستی شکل بگیرد و نسبت آن با نظم ارزشی حفظ شود می توان به رفع مشکلات در این زمینه امیدوار بود.

امامی ادامه داد: طبقه خلاق در جامعه بانوان باید شناسایی شود و این طبقه در دنیا دارای ویژگی هایی هستند که معمولا استقرار ندارند، معمولا پایداری شغلی ندارند و معمولا معترض به وضع موجود در زمینه حوزه کاری خود هستند. بنابراین باید طبقه خلاق بانوان ایران را نیز بازشناسی کنیم چرا که آن ها با هنرشان به تولید کار و حل مساله کمک می کنند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به نقش قصه و قصه گویی در نظام آموزشی و سبک زندگی اشاره کرد و افزود: کشور ایران دارای میراث های بزرگ ادبی مانند شاهنامه است و از طریق هنر نقالی و قصه گویی می توان اقدامات مهمی انجام شده و زنان نقش به سزایی در این زمینه خواهند داشت.

امامی ادامه داد: زیست بومی که در حال شکل گیری است می تواند از طریق داستان آغاز شود و بر اساس آن شخصیت های داستانی شکل بگیرد و عکس آن شخصیت ها بر روی صنایع فرهنگی حک شود و با این روش می توان از طریق صنایع خلاق به کسب درآمد دست یافت و به اقتصاد صنایع خلاق کمک کرد.

حمایت از زنان خلاق در بازار توسعه و فروش ضروری است
در بخش دیگری از این نشست مهدیه محمدتقی زاده مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، با اشاره به اینکه حمایت از زنان خلاق در بازار توسعه و فروش همواره با افت و خیزهایی مواجه بوده گفت: حمایت از زنان خلاق در این عرصه ضروری است.

وی افزود: در مناطق آزاد کشور همواره با بانوانی مواجه هستیم که به عنوان مثال از مخلوقات دریا صنایع خلاق فرهنگی و هنری خلق می کنند می توان این افراد را به عنوان سفیران بی بدیل فرهنگی با نوآوری ها آشنا کرد.

مشاور وزیر فرهنگ در ادامه گفت: با توجه به این موضوعات در عرصه اقتضائات و نوآوری فرهنگی که اقتصاد پویا را تنظیم می کند، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی موضوع نوآوری و کارآفرینی بانوان را به عنوان یکی از سرفصل های ماموریتی خود قرار داده است.
 
وی افزود: در حوزه بانوان کارآفرین، با افراد خودسرپرست، سرپرست خانواده و دارای تحصیلات دانشگاهی که بازار کار متناسب با رشته تحصیلی خود ندارند، مواجه هستیم و آن ها در منزل به تولید آثار فرهنگی و هنری می پردازند. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این حوزه با توجه به سرفصل نوآوری و کارآفرینی بانوان در ماموریت های خود، بر آن شده تا این زنان را شناسایی و توانمندی های فرهنگی آن ها را پیگیری کند.

محمد تقی‌زاده ادامه داد: بر این اساس سلسله کارگاه های آموزشی با حضور اساتید مجرب فرهنگی و نوآور را برگزار کردیم تا از این طریق حمایت های لازم به این افراد صورت بگیرد. بخشی از این اقدام در تهران دنبال می شود و بخش دیگری هم در مناطق آزاد از جمله قشم، چابهار و ... پیگیری می شود.

گفتنی است در پایان این نشست بانوان خلاق و نوآور حاضر در این جلسه به طرح پرسش و دغدغه های خود در زمینه فعالیت فرهنگی و هنری خود پرداختند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها