شنبه ۲۸ آبان ۱۴۰۱ - ۲۳:۰۰
«دوربرگردان» روایتگر برهه‌ای از تاریخ شفاهی دفاع از حرم است

کتاب «دوربرگردان» که اخیرا توسط نشر جام جم منتشر شده روایت زندگی آقا سلیمان، یک مجاهد افغان از نبرد سوریه است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، سیدزهیر مجاهد، نویسنده «دوربرگردان»، متولد محله گلشهر است که محله‌ای حاشیه‌نشین در مشهد محسوب می‌شود. وی که رفاقت شش ساله با آقا سلیمان داشته در این اثر به روایت زندگی این مجاهد افغانی که در دفاع از حرم فداکاری‌های زیادی کرده پرداخته است.

نویسنده در مقدمه هدف خود را از نگارش اثر ثبت حضور و جانفشانی افغانستانی‌ها در سوریه عنوان کرده است. وی در آغاز سال 1394 به عنوان مستندساز عازم سوریه و در همان روزهای اول با سلیمان یعنی عبدالصمد علی‌زاده آشنا شد که فرمانده یگان تک تیراندازان فاطمیون بود. آهسته آهسته رفاقت بیان آنها شکل گرفت تا اینکه یک شب سلیمان به وی گفت که دوست دارد سرگذشت زندگی‌اش کتاب وشد تا برای نسل بعدی مفید باشد.

سلیمان خود سیدزهیر مجاهد برای روایت سرنوشت زندگیش انتخاب می‌کند که «دوربرگردان» بعد یک شش سال طی سفرهای سلیمان به ایران به نگارش و چاپ درمی‌آید.

این کتاب 32 فصل دارد و با اولین معجزه که سلیمان به آسمان پرستاره المیادین نگاه می‌کند و به عنوان رزمنده در آستانه چهل سالگی نیروی ویژه حاج قاسم سلیمانی شده و قرار است در سرنوشت جهان تاثیر بگذارد شروع می‌شود و با اولین پایان که حاج قاسم در 30 آبان 1396 پایان داعش را اعلام می‌کند و روایت رفاقت و عکس یادگاری گرفتن سلیمان با سلیمانی به پایان می‌رسد.

سلیمان در پایان کتاب اشاره کرده که تا ابتدای سال 1401 همچنان فرمانده تیپ امام حسین(ع) است و لشکر فاطمیون در سوریه به عنوان نیروی پشتیبان حضور دارد. وی هنوز راه طولانی در پیش دارد و نمی‌داند چه سرنوشتی در انتظارش است و آیا تا پااین عمر با همین اعتقادات و در همین راه می‌ماند؟

در بخشی از این کتاب می‌خوانیم:
«دوست داشتم با حاج قاسم عکس یادگاری می‌گرفتم، نه برای پزدادن و نه برای اینکه به پلیس‌هایی که مدارک مهاجرین را در ایران چک می‌کنند، نشان بدهم. می‌خواستم از اولین دیدارم با این مرد بزرگ خاطره‌ای بماند. ماشین در حال سرسره‌بازی روی گل‌ولای جاده بود. صدای سوت آشنایی به گوشم رسید. مغزم سریع پیام داد که این سوت خمپاره 81 است که تا ثانیه‌ای دیگر در همین نزدیکی فرودمی‌آید... چند خمپاره اطراف ماشین اصابت کرد و همه‌جا تاریک و سرد شد... حتما شهید شدم. یک عکس هم با حاج قاسم نگرفتم تا بعد شهادتم بنر بشود و روی دیوار چهارراه کاشانی نصب کنند.»

کتاب «دوربرگردان» اخیرا در 280 صفحه و بهای 88 هزار تومان توسط «جام جم» منتشر شده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها