شنبه ۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۵
ارتقاء سرانه کتابخانه‌های عمومی در دیواندره ضروری است

فرماندار دیواندره بر لزوم ارتقاء سرانه مطالعه در این شهرستان تاکید کرد و گفت: شاخص سرانه زیربنای کتابخانه‌های عمومی در دیواندره پایین است و باید آن را افزایش داد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، به نقل از روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان کردستان، سید‌طاهر حسینی در جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان دیواندره که با حضور مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان کردستان و اعضای حقیقی و حقوقی انجمن برگزار شد، اظهار کرد: وجود تنها یک باب کتابخانه عمومی نهادی در دیواندره در شان این شهرستان نیست.

وی عنوان کرد: تنها کتابخانه عمومی شهرستان دیوانداره قدیمی‌ترین کتابخانه عمومی در استان کردستان است که در سال 1346 هجری شمسی تاسیس شده و این مهم نشان از پیشینه  فرهنگی شهرستان دارد.

حسینی با اشاره به اینکه شهرستان دیواندره مهد بزرگان و اندیشمندان بزرگی است، بیان کرد: این امر لزوم توسعه زیرساخت‌های فرهنگی به‌ویژه کتابخانه‌ها را بیش از پیش عیان می‌سازد و باید به این مهم توجه بیشتری صورت گیرد.

فرماندار دیواندره بیان کرد: تاسیس کتابخانه در شهرهایی مانند زرینه، هزارکانیان و همچنین روستاهای پرجمعیت امری ضروری است و شوراهای اسلامی، شهرداری‌ها و دهیاری‌ها باید در این زمینه همکاری‌های لازم را با کتابخانه‌های عمومی داشته باشند.

وی همچنین تاسیس کتابخانه عمومی سیار را از راهکارهای مهم در ترویج فرهنگ کتابخوانی ارزیابی کرد و گفت: تلاش‌های لازم برای اختصاص خودرو به منظور ایجاد کتابخانه سیار صورت می‌گیرد تا بتوان فضای مطالعاتی را در روستاهای این شهرستان گسترش داد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کردستان نیز در این جلسه اظهار کرد: خوشبختانه فضای حمیت و همکاری به‌منظور اجرای برنامه‌های فرهنگی و توسعه فعالیت‌های کتابخانه‌ای در شهرستان دیواندره وجود دارد و این امر مهم و نویدبخش است.

محمد مخدومی بیان کرد: تاسیس کتابخانه در روستاهای با جمعیت بالای یک‌هزار و 500 نفر از سیاست‌های نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور است و همکاری مسئولان و خیرین با کتابخانه‌های عمومی به منظور نیل به این مهم ضروری است.

وی نقش شهرداری‌ها در توسعه و ترویج فعالیت‌های کتابخوانی را مهم عنوان کرد و افزود: مطابق قانون شهرداری‌ها موظف به پرداخت نیم‌درصد از درآمدهای خود به انجمن کتابخانه‌های عمومی هستند تا این اعتبار در حوزه کتاب و کتابخوانی هزینه شود.

مخدومی ادامه داد: شهرداری دیواندره از سال 1385 تا‌کنون در حدود 4 میلیارد ریال به انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان بدهکار است و باید با تعامل و توجه بیشتر نسبت به پرداخت این بدهی اقدام کند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان کردستان ادامه داد: ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی و ارتقاء سرانه مطالعه به نفع جامعه و کشور است و موجب ارتقاء سطح بصیرت و آگاهی و در نتیجه توسعه فرهنگی می‌شود.

رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان دیواندره نیز در ادامه جلسه عنوان کرد: این شهرستان در حال حاضر، دارای یک باب کتابخانه عمومی نهادی با یک‌هزار و 300 عضو فعال است.

محمد فلاح اظهار کرد: تعداد منابع موجود در کتابخانه عمومی شهید بهشتی دیواندره 25 هزار نسخه است و علاقه‌مندان می‌توانند با حضور در این نهاد فرهنگی از منابع موجود بهره‌مند شوند.

وی اضافه کرد: خوشبختانه فرماندار دیواندره و مسئولان شهرستان نگاه ویژه‌ای به مقوله کتاب و کتابخوانی دارند و این می‌تواند نویدبخش آینده‌ای روشن در  ارتقاء شاخص‌های کتابخوانی باشد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها