شنبه ۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۸:۴۹
6 باور غلط درباره پول/ پول با قدرت برابر نیست

کتاب «هارمونی پول»، نوشته اولیویا ملان و شری کریستی است که توسط سیدمحمدباقر غروی نخجوانی، ترجمه شده و نشر یزدا آن را به چاپ رسانده است.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، این کتاب مجموعه‌ای از ایده‌های مختلف درخصوص رفتار با پول است. طبق دسته‌بندی کتاب، 6 مدل مختلف رفتاری و شخصیتی در مقابل پول وجود دارد که هر کدام از ما به یک دسته ممکن است نزدیک‌تر باشیم. محتکر، ولخرج، زاهد، پول‌گریز، مال‌اندوز و دلواپس، 6 مدل شخصیتی در رفتار با پول هستند. به باور نویسنده کتاب، تعالیم دینی در کودکی می‌توانند آموزه‌های به شدت اثرگذاری درباره پول و معانی آن پدید آورند.مانند انجیل که می‌گوید علاقه به پول، ریشه همه پلیدی‌هاست؛ هرچند می‌توان اینطور استنباط کرد که این گزاره، یک هشدار علیه حرص و طمع است، نه خود پول.

کتاب‌ به باورهای مختلف غلط درباره پول اشاره می‌کند. پول یعنی خوشبختی، یکی از شایع‌ترین باورهای غلط است از این جهت که مردم فکر می‌کنند باید مداوم پول روی پول جمع کنند اما با این کار و عقده‌گشایی پنهان در آن، کم کم خوشبختی‌ای را که می خواستند برای خود فراهم کنند، نابود می‌کنند.

باور غلط دوم درباره پول این است: پول برابر است با عشق. این باور، بیشتر در خریداری الماس و جواهر برای معشوقه؛ یا خرید اتومبیل برای فرزند نمود پیدا می‌کند. اما سومین باور غلط، مربوط به ارتباط پول با قدرت است که نمود آن را می‌توان در دستمزدها و حقوق‌های بالای مدیران و رتبه‌بندی شدن میزان دریافتی پاداش‌ها، مشاهده کرد.

پول برابر است با آزادی؛ باور غلط دیگر است. ما خودمان را توجیه می‌کنیم که اگر پول بیشتری داشتم، آزادانه‌تر عمل می‌کردم.مثلا می‌توانستم نقاشی بکشم یا سفر دور دنیا بروم. برای رهایی از این باور غلط، کافیست به هزاران سرمایه‌دار و پولداری که آزادی‌های لازم را ندارند نگاه کنیم.

باور غلط پنجم این است: پول برابر است با عزت نفس. این باور غلط زمانی نمود پیدا می‌کند که درباره اینکه بابت کارمان چه مقدار باید به ما پول داده شود فکر می‌کنیم. رهایی از این باور نیز، به مشاهده زندگی افرادی برمی‌گردد که بدون داشتن پول، عزت نفس کافی را دارا هستند.

پول مساوی است با امنیت؛ باور غلط ششم است. معمولا نیز زمانی متوجه آن می‌شویم که درباره آینده و میزان پولی که باید جمع کرده باشیم فکر می‌کنیم. آیا نگران هستیم؟ اگر جواب این سوال بله باشد یعنی ما به اینکه پول امنیت می‌آورد، باور پیدا کرده‌ایم. کتاب مسیرهای مختلفی را ایجاد می‌کند برای آنکه باورهای غلط ما کمرنگ و کمرنگ‌تر شوند تا جایی که بتوانیم رفتاری واقعی و درست در مقابل پول داشته باشیم.

کتاب «هارمونی پول»، اثر اولیویا ملان و شری کریستی، با ترجمه سیدمحمدباقر غروی نخجوانی، در 288 صفحه و با قیمت 105هزارتومان، از سوی نشر یزدا، به بازار کتاب عرضه شد.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها