شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۹:۱۰
تاریخ دفاع مقدس را در این دو غرفه ببینید، بشنوید و بخوانید!

«مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس» و «موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس» دو غرفه‌ای هستند که در این روزها با دست پر به نمایشگاه آمده‌اند تا علاقه‌مندان به تاریخ انقلاب اسلامی را با آثار مختلف مکتوب و تصویری سیراب کنند.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، با گذشت سه روز از برپایی نمایشگاه بین‌المللی کتاب، ناشران مختلف در جای خود مستقر شده‌اند و در روزهای پنج‌شنبه و جمعه ناشران تقریبا همه پتانسیل خود را برای نمایشگاه عرضه کردند و جای امیدواری است که در روزهای آینده هم نمایشگاه پرشور و حرارت ادامه پیدا کند.
 
در این بین ناشران حوزه دفاع‌مقدس هریک با رویکرد خاص خود تلاش می‌کنند یادی از آن دوران را در ذهن و خاطر بینندگان زنده کنند که البته تلاش انتشارات موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس با توجه به رسالت‌های ذاتی که این دو مجموعه دارند در زنده کردن خاطرات آن زمان از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است.
 
حال و هوای شهدایی در غرفه موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس
موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در شبستان اصلی راهروی 23 قرار گرفته (جنب ستون 103) آثار در این غرفه به شکل ویترینی و باز چیده شده تا مخاطب بتواند با خیال راحت روی آنها چشم بچرخاند. دکوراسیونی با رنگ سبز در زمینه سفید (خاکستری) حال و هوایی آرام بخش در این غرفه ایجاد کرده است.
 
انتشارات سرو از ناشران نزدیک به موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس هم در نمایشگاه با حال و هوای متفاوتی حاضر شده است. این مجموعه تلاش کرده در راستای عمل به سخنان مقام معظم‌رهبری در موضوع جهاد تبیین عمل کند.


در راستای عمل به منویات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در جبهه جهاد تبیین؛ این مجموعه در تلاش است با بیش از 100 عنوان کتاب در زمینه ادبیات انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران حضور پررنگی داشته باشد. این مجموعه هم قریب به 100 کتاب در حوزه انقلاب اسلامی و دفاع‌مقدس به نمایشگاه آورده که در مجموع در کنار غرفه موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس دست پر به نظر می‌رسند.

البته اگر مخاطبان بخواهند بازهم در زمینه دفاع‌مقدس کتاب‌های بیشتری ببینند غرفه‌های مرکز حفظ و نشر ارزش‌های دفاع مقدس (نشر شاهد) و نشر صریر هم به آنها کمک خواهد کرد.

 

یک غرفه باب دل پژوهشگران و محققان...
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس هم یکی دیگر از ناشرانی است که حضور در غرفه آنها یاد دوران دفاع مقدس را زنده می‌کند. ضمن اینکه در این غرفه کتاب‌ها بیشتر رویکردی پژوهشی دارند و برای محققان حوزه جنگ تحمیلی کمک بسیاری خواهند کرد.
 
این مجموعه که چند سالی است فعالیت جدی و چشمگیری را در حوزه دفاع مقدس پی گرفته است تلاش کرده با تولید آثار فاخر و با کیفیت پاسخگوی نیاز مخاطبانش در زمینه اطلاعات مرتبط با جنگ تحمیلی باشد.
 
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس هم تلاش کرده تا در دوره سی‌و‌سوم نمایشگاه کتاب آثار مناسبی را برای قشر جوان عرضه کند. امسال مرکز مذکور با 216 جلد کتاب به نمایشگاه آمده که اگر انتشارات مرز و بوم را به‌عنوان یک انتشارات نزدیک به این مرکز اضافه کنیم بالغ بر 260 اثر خواهد شد. ضمن اینکه این مرکز 50 کتاب‌ صوتی هم به نمایشگاه رسانده است.

 

اگر خواستید به غرفه مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس سر بزنید در شبستان اصلی وارد راهرو 22 بشوید و از غرفه 8 (غرفه این مرکز شماره ۸۴۱ رو به روی ستون ۹۵ قرار دارد.) بازدید کنید. از جمله کتاب‌های جدید این انتشارات در سال جدید «پدافند هوایی سپاه پاسداران»، «اطلس جبهه میانی»، «شناسنامه لشکر ۳۱ عاشورا»، «اطلس نقش کرمان در دوران دفاع مقدس»، «شناسنامه لشکر ۱۱ امیرالمؤمنین»، روزشمارهای ۳۴ و ۱/۴۸ و «تاریخ شفاهی مرحوم زارعی»، کتاب «نبرد ماووت»، «تاریخ تحلیلی دفاع مقدس» با ویراست جدید، پنج‌جلدی «سیری در جنگ» با ویراست جدید هستند.

یکی از برنامه‌های این انتشارات در ایام نمایشگاه حضور دو نفر از راویان دوران دفاع مقدس است که قرار است برای پاسخگویی به سوالات و ابهامات بازدیدکنندگان فعالیت کنند و در روزهای سپری شده از نمایشگاه این برنامه در غرفه مذکور ادامه داشت.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها