شنبه ۳۰ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۷
یازدهمین دوره مسابقه کتابخوانی «کتاب و زندگی» در حال برگزاری است/ مغز کودک من؛ مهم‌ترین دارایی زندگی

یازدهمین دوره مسابقه کتابخوانی «کتاب و زندگی» با همکاری مرکز رسانه‌ای شیرازه، شبکه پویا، شبکه نهال و انتشارات مهرسا با محوریت مجموعه کتاب «مغز کودک من» در حال برگزاری است.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، مغز ارزشمندترین هدیه الهی به انسان است به گونه‌ای که تکامل و رشد کودک در سیر زمان، به میزان زیادی با تحول مغز او مرتبط است. نقش طلایی مادر و اطرافیان در دوران بارداری و سال نخست بعد از تولد در تکامل مغز کودک انکارناپذیر است.

کتاب «مغز کودک من؛ از بارداری تا یک سالگی» جلد اول از مجموعه‌ای است که مسیر رشد مغز کودک شما را از قبل از تولد تا بلوغ بررسی می‌کند و به صورت اختصاصی قصد دارد به تحولات مغزی نوزاد از دوران جنینی تا پایان 12 ماهگی بپردازد.

در بخش اول کتاب، تحول مغز در دوران جنینی و وظایف مادر در این دوران، شرح داده می‌شود. همچنین تاثیر عواملی مانند استرس مادر، نوع رژیم غذایی او و مصرف سیگار در جنین نیز بررسی خواهد شد. سپس در بخش دوم، به تکامل مغز نوزاد و شکل‌گیری توانایی‌های وی تا یک سالگی اشاره شده، همچنین پیشنهادهایی برای بهینه کردن رشد مغز نوزاد به والدین ارایه می‌شود. در بخش آخر این کتاب نیز بیماری‌هایی معرفی می‌شوند که ممکن است رشد مغز کودک را دچار چالش کنند.

کتاب «مغز کودک من؛ از یک سالگی تا چهار سالگی» جلد دوم از همین مجموعه است که تلاش می‌کند با زبانی ساده، والدین را با پیچیدگی‌ها و شگفتی‌های مغز کودک آشنا و راهکارهایی را ارایه کند تا والدین رفتارهای خودشان را متناسب با آنها تنظیم کنند.

آگاهی از مغز شگفت‌انگیز و در حال رشد کودکان، به‌ویژه برای کسانی که در ارتباطی نزدیک با آنها قرار دارند، مساله‌ای مهم و حایز اهمیت است و تلاش برای کسب این آگاهی افراد را با مسایلی پرسش‌آفرین و چالش‌برانگیز مواجه می‌سازد.

نویسندگان این کتاب به منظور هموارتر ساختن این مسیر با زبانی ساده و صمیمی، مفاهیم پیچیده مغز و ویژگی‌های خاص مغز کودکان یک تا چهار سال را بیان می‌کنند و از چگونگی ارتباط‌گیری با آن‌ها مطابق با مفاهیم ارایه‌شده سخن می‌گویند.

آنچه در این اثر ارایه شده، زمینه رشد و آگاهی را فراهم می‌آورد و در نتیجه، به شکل‌گیری روابطی شایسته میان بزرگسالان و کودکان می‌انجامد و در نهایت این آگاهی، فرزندپروری صحیح و باکیفیتی را به دنبال می‌آورد.

به طور کلی، مغز کودکان در سال نخست زندگی، بیشترین اثرپذیری را از محیط خود دارد؛ اما تنها سال نخست زندگی کودک برای رشد مغز او مهم نیست. بلکه مغز وی در سال‌های بعد، به‌ویژه تا پنج سالگی نیز همچنان در حال رشد و تکامل است.

نقش طلایی دوران بارداری و سال نخست بعد از تولد در تکامل مغز کودک انکارناپذیر است و تعامل بین ژن‌های به‌ارث‌ رسیده و تجارب محیطی، ساختار مغز را شکل می‌دهند.

یازدهمین دوره مسابقه کتابخوانی «کتاب و زندگی» با همکاری مرکز رسانه‌ای شیرازه، شبکه پویا، شبکه نهال و انتشارات مهرسا و با محوریت مجموعه کتاب «مغز کودک من» ویژه والدین، از پانزدهم دی‌ماه ۱۴۰۰ شروع به‌کار کرده است. جوایز این دوره از پویش پویا، ۱۰۰ میلیون ریال جوایز نقدی است که با قرعه‌کشی به برگزیدگان اهدا خواهد شد.

علاقه‌مندان برای تهیه کتاب و سوالات مسابقه می‌توانند عدد ۳ را به ۵۰۰۰۵۴۶۰ ارسال کرده، یا با مراجعه به کتاب‌فروشی‌های سراسر کشور آن را تهیه کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها