چهارشنبه ۱۵ دی ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۳
جلد نخست کتاب میراث‌فرهنگی غیر منقول ایران منتشر شد

جلد نخست کتاب میراث‌فرهنگی غیر‌منقول ایران نوشته محمد‌حسن طالبیان، مصطفی پور‌علی و سعید خاصی‌پور توسط مرکز معرفی فرهنگی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری چاپ و منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، آثار تاریخی- فرهنگی ثبت شده در فهرست آثار ملی ایران از تاریخ 24/6/1384تا آخر 1398 در این کتاب آمده است.

جلد نخست کتاب میراث‌فرهنگی غیر‌منقول ایران شامل فهرست آثار غیر‌منقول ثبت شده به تفکیک استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، البرز، اصفهان، ایلام، بوشهر، تهران، چهارمحال و بختیاری، خراسان جنوبی،خراسان رضوی، خراسان شمالی، خوزستان، زنجان،سمنان، سیستان و بلوچستان و فارس است.

ثبت مواریث تاریخی –فرهنگی و طبیعی و ناملموس کشور با مستند کردن مشخصات ویژگی‌های ارزشمند آثار، ضمن مهیا کردن امکانات لازم برای ارتقای شناخت ارزش‌های تاریخی، فرهنگ و طبیعی آثار، پشتوانه‌ای قانونی و حقوقی برای حفاظت پایدار ثبت شده در فهرست آثار ملی و فهارس ذیربط را فراهم می‌آورد.

این اقدام همچنین آغازگر تکمیل مطالعات پژوهشی درباره آثار ثبت شده و نیز مهیا کردن این آثار برای ثبت در فهرست‌های میراث‌جهانی است. تا کنون  34985 اثر تاریخی و فرهنگی منقول و غیر منقول، 755 اثر طبیعی،2372 عنصر فرهنگی ناملموس در فهرست آثار ملی و فهارس ذیربط و همچنین تا کنون 24 اثر فرهنگی-تاریخی و طبیعی و 14عنصر فرهنگی ناملموس کشور در فهرست میراث‌جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

مجموعه 5جلدی پیش‌رو که به تبیین فرایندهای اجرایی امور مربوط به ثبت آثار تاریخی-فرهنگی تعیین حریم آثار و همچنین انتشار فهارس مرتبط با آثار ثبت شده در فهرست آثار ملی و حرایم آن می‌پردازد فارغ از جنبه‌های علمی و پژوهشی آن امری مهم در شفاف‌سازی اقدامات وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها