دوشنبه ۱۳ دی ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۴
نادر ابراهیمی به «قرار با ستاره» رسید

سری جدید مجموعه‌ کتاب‌های «قرار با ستاره»، کتابی درباره‌ نادر ابراهیمی، به نویسندگی و گردآوری سعید کیائی، منتشر می‌شود.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، مجموعه کتاب‌های «قرار با ستاره» با موضوع آشنایی نوجوانان با چهره‌های ادبی و فرهنگی منتشر می‌شود و تا کنون دو دوره از آن‌ها منتشر شده است. در دوره‌های قبلی به شخصیت‌هایی نظیر «عباسی شریفی نمین»، «حسین منزوی»، «صمد بهرنگی»، «احمد محمود»، «پروین اعتصامی»، «هوشنگ گلشیری»، «کیومرث صابری فومنی»، «صادق چوبک»، «بزرگ علوی» و «سهراب سپهری» پرداخته شده است.

سعید کیائی، نویسنده و پژوهشگر، که پیش از این اخباری درباره‌ی انتشار شناخت‌نامه‌ نادر ابراهیمی توسط او در رسانه‌ها منتشر شده است، کتاب ویژه‌ نادر ابراهیمی را در مجموعه‌ «قرار با ستاره» نوشته و گردآوری کرده تا در سری جدید این مجموعه در کنار کتاب‌هایی از زندگی بزرگانی چون «توران میرهادی»، «میرزا حسن رشدیه»، «جبار باغچه‌بان»، «علی اشرف درویشیان» و «سوسن طاقدیس»، منتشر شود.

کیائی درباره‌ی این کتاب گفت: این کتاب صرفاً قرار است یک معرفی از نادر ابراهیمی و جریان زندگی و فراز و فرودهای دوره‌ کاری و فکری او باشد و با شناخت‌نامه تفاوت دارد. 

وی اضافه کرد: با توجه به رویکردی که مجموعه‌ «قرار با ستاره» داشت، کتاب سه فصل کلی دارد و در بخش نخست آن به زندگی و جهان زیسته‌ی ابراهیمی پرداخته شده است تا مخاطب نوجوان‌و‌جوان ببیند نویسنده‌ای مثل نادر ابراهیمی چه تجربیاتی را پشت سر گذاشته است.

این نویسنده درباره دشواری‌های خلق چنین کتابی برای نوجوانان ادامه داد: اساساً نوشتن برای این گروه سنی، کار سختی است، برخی از این نسل تازه قرار است کتابخوان شوند، برخی کتاب‌خوانند و عده‌ای هم به دلایل مختلف از اساس ارتباط چندانی با مطالعه ندارند. چنین کتاب‌هایی باید بتوانند هر کدام از این دسته‌ها از مخاطبان را یک درجه بالا ببرند. یعنی تازه کتابخوان‌ها، کتابخوان جدی شوند، کتابخوان‌ها، سوق پیدا کنند به کتاب‌های نویسندگان مطرحی مثل نادر ابراهیمی، گلشیری، احمد محمود و ... و عزیزانی که چندان ارتباطی با کتابخوانی نداشته‌اند، در مواجهه با چنین کتاب‌ یا کتاب‌هایی به مطالعه ترغیب شوند. طبیعتاً همه‌ی وظایف تولید چنین کتاب‌هایی با نویسنده نیست و طراحی محتوایی مجموعه، ناشر، گرافیک و حتی ویراستاری متن، بسیار مهم است. من فکر می‌کنم شرایط خوبی برای تولید این مجموعه‌ کتاب‌ها فراهم شده است و برای هر دسته از مخاطبان مفید باشد.

مجموعه کتاب‌های «قرار با ستاره» توسط نشر گویا در دو مرحله تا کنون منتشر شده است و مجموعه‌ جدید آن نیز در دست انتشار است. از دیگر نویسندگان این مجموعه کتاب‌ها می‌توان به سیدعلی کاشفی‌خوانساری، منوچهر اکبرلو، مریم جلالی، جمیله سنجری، یاشار هدایی، مریم شیرازی و تهمینه حدادی اشاره کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها