یکشنبه ۵ دی ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۰
روایت زندگی مادر صدساله سه شهید/ «بانوی قرن» در مشهد رُخ نمود

کتاب «بانوی قرن» روایتگر زندگی حاج خانم «خدیجه طلعت» همسر شهید، مادر سه شهید و مادربزرگ یک شهید اهل مشهد مقدس امروز رونمایی شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در خراسان رضوی، در راستای پاسداشت مقام شامخ مادران معظم شهدا، آئین نقد و بررسی کتاب «بانوی قرن؛ روایت داستانی از حاجیه خانم خدیجه طلعت، مادر شهیدان حسن، عباس و امیر اسماعیل زاده» امروز با حضور نویسنده کتاب، خانواده‌های معظم شهدا و جمعی از مسئولان در مشهد برگزار شد.
 
حسینعلی یوسفعلی‌زاده، مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان خراسان رضوی گفت: کتاب خوب بهترین یار، همدم، مونس و مخزن الاسرار زندگی بشر از ابتدا تا انتها است و فرصتی شایسته برای ثبت و ضبط آنچه که می‌گذرد. در واقع کتاب بهترین ظرفیت برای به زنجیر کشیدن احساسات و خاطرات یک فرد و ملت است.
 
وی افزود: خوشبختانه در حوزه ثبت حماسه‌های همیشه جاوید دفاع مقدس چه در خطوط مقدم جنگ و چه در حوزه خانواده‌های شهدای گرانقدر جریان مثبت و موثری شروع شده است. نویسندگانی هستند که در این راستا انجام وظیفه می‌کنند و دین خود را به شهدای هشت سال دفاع مقدس ادا می‌نمایند.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان خراسان رضوی با اشاره به اینکه در زمان جنگ نوزاد پسر را رزمنده و دختر را رزمنده‌پرور می‌خواندند، گفت: اگر چه رزمنده‌ها در خطوط اول جنگ هستند اما رزمنده‌پرورها با شعور دینی، همسران و پسران خود را از کانون خانواده خارج و به جبهه‌های جنگ فرستاده‌اند تا افق بی‌نهایت خاک تا افلاک را طی کنند، به عبارتی در رسم زندگی شهدا نقش اول این حماسه رزمنده پرورها ایفا می‌کنند. کتاب «بانوی قرن» سیری در اعماق زندگی این شهیدان و مادرشان به عنوان کسانی است که روحیه حماسی و اراده قوی و آهنین را به نسل خود تزریق کرده اند.

وی افزود: در هر میدانی نقش زنان اگر بیشتر از مردان نباشد کمتر نیز نبوده است. خانواده کشوری کوچک است که اگر به درستی هدایت شود کشور بزرگ هم سامان می‌گیرد و ضرب آهنگ آبادانی آن علیرغم تمام تهاجمات فرهنگی دشمنان به قوت خود نواخته می‌شود و این به معنای «جهاد تبیین» در جامعه امروز است.یوسفعلی‌زاده با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه تولیدات ادبی در حوزه دفاع مقدس دارای ظرفیت 100 برابری آنچه که موجود است، از جامعه نویسندگان نوقلم و با تجربه دعوت کرد تا حماسه سازی جاودانه فرزندان رهبر کبیر انقلاب اسلامی، امام خمینی (ره) را همچنان و پیوسته ترویج دهند چراکه این مهم برای جلوگیری از تحریف و فراموشی نیاز به تعهد، توجه و ترویج دارد.
 
بیشترین کاربرد این آثار برای نسلی است که در آن دوران زندگی نکرده‌اند
حجت‌الاسلام محمدحسین ایزدی، رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه خراسان رضوی نیز در این مراسم گفت: بیشترین کاربرد این آثار برای نسلی است که در آن دوران زندگی نکرده‌اند و در جریان علل و روند وضیعت ایران از ابتدا تاکنون نبوده‌اند.
 
وی با اشاره به ویژگی‌های بارز خانواده‌های معظم شهدا، افزود: یکی از خصایص مشترک خانواده‌های شهدا ندیدن غیر از خدا است که اگر اینگونه نبود عزیزانشان را در راه شهادت هدیه نمی‌کردند. در واقع اینان الگوهای موفق اسلامی در جامعه امروز هستند. حضرت زینب (س) بعد از واقعه عاشورا جمله معروف «ما رأیتُ الّا جمیلاً» را گفتند و بعد از شهادت عزیزانشان با صبر و شکیبائی فضای آن زمان را مدیریت کردند.
 


رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه خراسان رضوی با بیان اینکه امام سجاد (ع) رمز موفقیت حضرت زینب (س) را در ترک نکردن نماز خود حتی نمازهای  مستحبی را در زمان اسارت می‌خوانند، عنوان کرد: بدون شک اولین خصیصه مادران شهید ارتباط نزدیک آنان با خداوند است، ارتباطی که باعث عظمت و دوری انسان از ذلت و خواری می‌شد. دومین خصیصه داشتن بصیرت است، توجه داشته باشید که بصر با بصیر تفاوت دارد، بصر چشم گِل است که در مقابل چشم دل قرار دارد. اما بدانید آنچه که مهم است این مسئله است که نباید کور دل باشیم چرا که چشم دل هرگز دروغ نمی‌گوید.
 
علت نامگذاری «بانوی قرن» صبوری این مادر صد ساله بود
در ادامه سعیده زراعتکار، نویسنده کتاب «بانوی قرن: روایت داستانی از حاجیه خانم خدیجه طلعت، مادر شهیدان حسن، عباس و امیر اسماعیل زاده» گفت: با وجود اشتغال در حوزه وکالت چند سالی است که به نگارش کتاب در حوزه دوران دفاع مقدس مشغول هستم.
 
وی در خصوص انگیزه نگارش کتاب«بانوی قرن» عنوان کرد: در خلال نگارش کتاب « از مشهد تا کاخ صدام» بارها از بانوی صبوری صحبت شد که در دوران دفاع مقدس در خطاب به فرزند خود گفته است«تا صدام را نکشی، برنگرد». این کتاب حاصل خاطرات صد ساله مادری است که راوی عینی داستان‌های واقعی تاریخ ایران از کشف حجاب رضاخان تا به امروز است و خوشحالم پیش از آنکه به سوگ این مادر صبور بنشینیم سعادت ثبت و ضبط خاطرات ایشان را در مدت یک سال و نیم داشته‌ام.
 
سعیده زراعتکار علت نامگذاری عنوان «بانوی قرن» بر روی کتاب را روایتگری و صبوری این مادر در طول صد سال زندگی ارزشمند خود خواند.
 
هدف از برگزاری این مراسم حرکت زیر پرچم اسلامی حضرت مهدی (عج) است
همچنین در این نشست حجت الاسلام علی‌اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی گفت: در آئین خوانش کتابی هستم که  به زندگی و ثبت خاطرت مادر سه شهید گرانقدر دفاع مقدس پرداخته است. به طور قطع خوانش این اثر باعث آشنایی با زندگی مادری می‌شود که نمونه ای بارز از هزاران مادر شهید دوران دفاع مقدس است، مادرانی که درس صبر، ایثار و از خود گذشتگی به ما می‌دهند.
 
وی افزود: شهدای دوران دفاع مقدس به حق در مکتب و محضر مادرانی بزرگ شده اند که سوای از ویژگی‌های فردی، سنگ بنای تربیت شهید گونه را در جامعه به وجود آورده‌اند. مادرانی که چشم و چراغ این سرزمین هستند.
 
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی ضمن قدردانی از سعیده زراعتکار، نویسنده کتاب «بانوی قرن» گفت: بی شک درک صحیح ایشان از ادبیات دفاع مقدس در کنار نگاه دقیق به زوایای زندگی شهیدان و کسانی که آنان را پرورش داده اند مانع از فراموشی رشادت‌ها و صبوری‌های این نسل می‌گردد.
 
علی اکبر سبزیان با اشاره به اینکه هدف از برگزاری این مراسم حرکت زیر پرچم اسلامی حضرت مهدی (عج) است، اظهار امیدواری کرد عنایت ویژه حضرت فاطمه زهرا (س) به برکات این مراسم اضافه کند.
 


شعرخوانی جمعی از شاعران همچون علیرضا خاکساری، بی بی طیبه ثابت، نوید اطاعتی و محمدرضا یعقوبی، رونمایی و امضای کتاب و  پوستر مراسم،  تقدیر از سعیده زراعتکار، نویسنده کتاب «بانوی قرن» و خانواده‌های معظم شهدای اسماعیل زاده از دیگر برنامه‌های این مراسم بود
 
کتاب «بانوی قرن» روایتگر زندگی حاج خانم «خدیجه طلعت» همسر شهید، مادر سه شهید و مادربزرگ یک شهید اهل مشهد مقدس است. بانوی صد ساله‌ای که با تقدیم همسر، سه پسر و یک نوه‌اش با شهامت و استقامت مثال‌زدنی در مقابل همه سختی‌ها ایستادگی کرد. بانویی که دوران حمله روس‌ها، دوران رضاخان و کشف حجاب زنان ایرانی را از سر گذراند.

اضافه می‌شود، کتاب «بانوی قرن: روایت داستانی از مادر شهیدان حسن، عباس و امیر اسماعیل‌زاده» به قلم سعیده زراعتکار توسط انتشارات روایت فتح در 144 صفحه به تیراژ 1100 نسخه در سال 1399 به چاپ رسیده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها