جمعه ۱۹ آذر ۱۴۰۰ - ۱۴:۴۷
کتاب گویای «بررسی مواضع نظامی امام خمینی (ره) در جنگ ایران و عراق» منتشر شد

کتاب گویای «بررسی مواضع نظامی امام خمینی (ره) در جنگ ایران و عراق» روی پایگاه کتاب گویای ایران صدا در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، کتاب گویای «بررسی مواضع نظامی امام خمینی (ره) در جنگ ایران و عراق» به نویسندگی رسول افضلی و امیر محسن‌زادگان و صداپیشگی و روایت علی صديق در 523 دقیقه تهیه و روی پایگاه کتاب گویای ایران صدا در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است.
 
این کتاب مواضع نظامی و دیدگاه‌های امام خمینی (ره) را از منظر صاحب‌نظران داخلی بررسی کرده است. رسول افضلی و امیر محسن‌زادگان در کتاب «بررسی مواضع نظامی امام خمینی (ره) در جنگ ایران و عراق» ابتدا نگاهی بر این پدیده انداخته‌اند و لایه‌های مختلف این جنگ را بررسی کرده‌اند. با این بررسی‌ها نمی‌توان نقش امام خمینی (ره) و نظراتشان را نادیده گرفت. به‌ این‌ترتیب در این کتاب فلسفه‌، منطق، سیاست‌ها، راهبردها و مواضع نظامی ایشان بررسی می‌شود؛ اما مهم این است که ما به‌عنوان پژوهشگر فلسفه‌‌ی این جنگ را دریابیم و آن را با جنگ‌های مشابه دیگر مقایسه کنیم تا بتوانیم پاسخی منطقی بر پرسش‌های مطرح‌شده داشته باشیم.
 
کتاب «بررسی مواضع نظامی امام خمینی (ره) در جنگ ایران و عراق» در هفت فصل در تلاش برای واکاوی ابعاد مبانی مدیریت نظامی امام خمینی در زمان جنگ تحمیلی عراق علیه ایران است. یافته‌های مؤلفان نشان می‌دهد که مدیریت نظامی امام خمینی در جنگ عراق علیه ایران دارای دو بُعد کاریزماتیک و نظام‌مند بوده است.

بُعد کاریزماتیک این مدیریت معطوف به تأثیر جنبه‌های شخصیتی و حب درونی جامعه نسبت به امام بوده است که پنج حوزه اصلی مشروعیت و مقبولیت عمومی جنگ با عراق، روحیه جنگاوری، روحیه مقاومت و استقامت، نظام سازمانی جنگ و نیروی انسانی جنگ را تأمین می‌کرد؛ و بُعد نظام‌مند مربوط به جنبه‌های مدیریت مستقیم و حرف‌های ایشان در پیشبرد امور جنگ بوده است که ابعاد عملی و واقع‌گرایانه مدیریت نظامی امام را در جنگ در دوره‌های مختلف مدیریت و با توجه به معیارهای حاصل از شاخص‌های مطالعاتی در سه سطح استراتژی سیاسی جنگ، استراتژی نظامی و تاکتیک نظامی نشان می‌دهد.
 
هفت فصل کتاب عبارتند از: کلیات؛ مواضع نظامی امام خمینی (ره) از آغاز جنگ تا فتح خرمشهر؛ مواضع نظامی امام خمینی (ره) از فتح خرمشهر تا پایان جنگ؛ شخصیت و اندیشه‌‌ی سیاسی نظامی امام خمینی (ره) از نگاه صاحب‌نظران؛ دیدگاه صاحب‌نظران درباره‌‌ی مواضع نظامی امام از آغاز جنگ تا فتح خرمشهر؛ دیدگاه صاحب‌نظران درباره‌‌ی مواضع نظامی امام در مقطع پایانی جنگ؛ رویکرد رسانه‌های خارجی به مواضع نظامی امام خمینی (ره) در جنگ.
 
همچنین در بخش پیوست کتاب مصاحبه‌هایی با «محسن رضایی»، «محسن رفیق‌‌دوست» و «آیت‌الله هاشمی رفسنجانی» آورده شده است.
 
کتاب «بررسی مواضع امام خمینی (ره) در جنگ ایران و عراق» در سال 1399 از سوی انتشارات مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس چاپ و راهی بازار نشر شد.
 
برای دریافت کتاب گویای «بررسی مواضع امام خمینی (ره) در جنگ ایران و عراق» اینجا را کلیک کنید.
 
برای تهیه نسخه چاپی کتاب گویای «بررسی مواضع امام خمینی (ره) در جنگ ایران و عراق» اینجا را کلیک کنید.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها