جمعه ۱۹ آذر ۱۴۰۰ - ۰۷:۴۷
چهره‌گشایی از سكوی سنگی نفیس آرامگاه بایزید بسطامی؛ به‌زودی

مدیر پایگاه میراث فرهنگی مجموعه بسطام و خرقان گفت: سنگ جدید آرامگاه بایزید بسطامی به مجموعه تاریخی بسطام رسید و مصطبه (سکوی) سنگی نفیس آرامگاه این عارف والامقام به‌زودی رونمایی می‌شود.

به‌گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در سمنان، حامد عادل افزود: در صورت ابلاغ اعتبارات پایگاه، عملیات جمع‌آوری سکوی موجود انجام و زمینه عملیات اجرایی پروفیل‌های فلزی و سکوی سنگی و نفیس جدید فراهم می‌شود.
 
مدیر پایگاه میراث فرهنگی مجموعه بسطام و خرقان گفت: پس از چیدمان سنگ‌ها در محیط کارخانه و کنترل نهایی و رفع معایب، تمامی سنگ‌ها کُدگذاری شده و طبق نقشه برای اجرای نهایی به مجموعه تاریخی بسطام ارسال شد.

وی ادامه داد: ابعاد سکوی سنگی جدید طبق طرح، 3*5 مترمربع و به ارتفاع 40 سانتی‌متر است که بر اساس طرح و به شکل ستاره‌های هشت‌پر با برش‌های هندسی منظمی از جنس سنگ گرانیت فیروزه‌ای ساخته شده است.

عادل گفت: ضخامت سنگ‌های میانی 8 سانتی‌متر و ضخامت سنگ‌های محیط بیرونی سکو 40 سانتی‌متر است.

وی افزود: محل عبور پروفیل‌های فلزی که نقش سازه میانی را ایفا می‌کنند در سنگ‌های 40 سانتی‌متری تعبیه شده که این جزئیات اجرایی با ظرافت و دقت بالایی انجام و پس از اجرای سکوی سنگی و پوشش پروفیل‌ها با مصالح چوبی و برنزی باعث شکل‌گیری طرح معماری نفیسی خواهد شد.

مدیر پایگاه میراث‌فرهنگی مجموعه بسطام و خرقان یادآور شد: طرح اولیه مزار بایزید بسطامی در سال 1389 تهیه شد که عمده مصالح به‌کاررفته در طرح اولیه برنز با سکوی سنگی بود که مقرر شد برای تائید نهایی تغییراتی در طرح اعمال شود.

وی یادآور شد: پس از دستور حذف اِلِمان موجود مزار بایزید بسطامی توسط رئیس وقت سازمان میراث فرهنگی و تشکیل پایگاه میراث فرهنگی بسطام و خرقان در سال 1396 پیگیری بازنگری طرح برای اجرایی شدن در دستور کار قرار گرفت.

عادل گفت: پس از تشکیل جلسات متعدد در اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان و دفتر امور پایگاه‌های وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و اخذ مجوزهای لازم مقرر شد طرح در سه بخش جداگانه از نظر تنوع مصالح برای اجرایی شدن در لیست پروژه‌های استان سمنان قرار گیرد.

وی اضافه کرد: طرح در حال اجرا به سه بخش تفکیک می‌شود که شامل سکوی سنگی، پوشش چوبی، بخش فلزی شامل سازه فولادی و قسمت‌هایی تزئینی از مس و برنز است.

مدیر پایگاه میراث‌فرهنگی مجموعه بسطام و خرقان گفت: با توجه به اهمیت مجموعه تاریخی بسطام و آرامگاه بایزید بسطامی و ضرورت اجرای طرحی نفیس و در خور شأن این مجموعه و شخصیت والای بایزید بسطامی اجرای این طرح با دقت بالایی در حال اجراست و به همین دلیل زمان‌بر شده است.

به گزارش ایبنا، شهر بسطام در فاصله ۶ کیلومتری شمال شرقی شاهرود در استان سمنان قرار گرفته و مجموعه آثار تاریخی باقی‌مانده در این شهر از دوره سلجوقی به بعد است و در کنار آن آرامگاه متعلق به «ابو یزید طیفور بن عیسی بن سروشان بسطام» ملقب به «سلطان العارفین» و از عرفای نامی و مشهور ایران در قرن سوم هجری قمری قرار دارد.

مجموعه تاریخی بایزید بسطامی شامل خانقاه بایزید، رواق صفوی، منار بسطام، مسجد بایزید بسطامی، مسجد بسطام، امامزاده محمد، برج کاشانه، گنبد غازان خان و مدرسه شاهرخیه است.

بایزید بسطامی عارف و فیلسوف برجسته ایرانی با شهرتی فراگیر در جهان است که فلسفه «وحدت وجود و موجود» اولین بار توسط بایزید بسطامی مطرح شد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها