یکشنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۰ - ۱۴:۳۵
شعر عاشورایی در گستره بلاغت شاعران پارسی‌گوی جایگاه بلندی دارد

محمد‌مهدی اسماعیلی در پیام به چهاردهمین کنگره شعر عاشورایی قروه نوشت: «عاشورا مبدأ تاریخ ایثار و از خودگذشتگی است و شعر عاشورایی در گستره ادب و فصاحت و بلاغتِ شاعران پارسی گوی، جایگاهی بلند دارد.»

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا)، به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در پیام محمدمهدی اسماعیلی به این کنگره آمده است:
 
«عاشورا مبدأ تاریخ ایثار و از خودگذشتگی است و شعر عاشورایی در گستره ادب و فصاحت و بلاغتِ شاعران پارسی گوی، جایگاهی بلند دارد. از سوی دیگر پشتیبانی فرهنگی و معنوی امامان معصوم‌(ع) نسبت به شاعران متعهد و اثربخشی عميق شعر در روح و روان انسان‌های پاک فطرت انگیزه‌ای دوچندان شد که خیل عظیمی از شاعران بکوشند تا با زبان رسای نظم، روشنی راه دیانت و حقایق پنهان در بلندای حماسه منبعث از احساس مسئولیت را به آیندگان منتقل سازند.

در تاریخ طولانی شعر پارسی، رستخیز عظیم کربلا و حماسه‌ی رفیع عاشورا، نقطه پرگار شاعران، ادیبان و سخنوران گردید تا آن‌جا که اساس و پایه «مکتب و شعر عاشورایی» در شعر شاعران فارسی‌زبانِ شیعه و سنی تجلی عینی یافت.
 
یک بررسی اجمالی حکایت از آن دارد که این مکتب شورانگیز، اگرچه از آغاز شکل گیری تا به اکنون، تطورات بسیاری به خود دیده، لیکن همواره پیوند ناگسستنی خود را با حماسه ماندگار عاشورا مستحکم نگاه داشته است .
 
آموزه‌های مکتب سرخ تشیع که عرفان و حماسه شور و شعور حسینی را می‌سازند، ملهم از آموزه‌های اصیل حسینی(ع) هستند و در باطن خود فراتر از شور، در خود نشانی از شعور دارد و این، میراثی است که در رگ‌های شعر انقلاب اسلامی حیات آن از سرگرفته می‌شود.
 
هرگاه سخن از شعر عاشورایی می‌شود نمی‌توان از کردستان عزیز یادی نکرد؛ سرزمین مجاهدت‌های خاموش با تنوع زیبای فرهنگی، قومی و مذهبی که از مناطق ویژه ایران اسلامی در حوزه شعر عاشورایی محسوب می‌شود. شعرا و اُدبای این سرزمینِ پر افتخار در این عرصه ، مراثی و اشعاری ماندگار و نامی جاودان از خویش به یادگار گذاشته‌اند.
 
شاعران این خطه نیز چون شاعران دیگر نقاط ایران زمین، برای دوام و بقای شعر عاشورایی، گام‌های سترگی برداشته و آثاری فاخر آفریده‌اند، به گونه‌ای که شعر آیینی در مناطق کردنشین، درخششی قابل توجه داشته است و تلاش‌ها و کوشش‌های چندین ساله شاعران و ادیبان عاشوراییِ این خطه، مؤید این حقیقت است.
 
ارادت مردمان خونگرم، قهرمان و مرزدار کردستان به حضرت اباعبدالله الحسین(ع) انکارناپذیر است و منابع وکتاب‌های نویسندگان و اشعارشعرای این منطقه به زبان‌های فارسی، کردی و عربی نشان از ارادت بی پایان دیار وحدت و یکدلی شیعه و سنی به اهل بیت پیامبر (ص) به ویژه حضرت امام حسین (ع) دارد.
 
کنگره شعر عاشورایی قروه اینک پس از چهارده سال، از نهالی کوچک به درختی تنومند بدل شده و توجه بسیاری از شاعران صاحب سبکِ ایران اسلامی را به خود جلب نموده و با گرد آوردن شاعران آیینی ایران زمین، کمک شایانی به ماندگاری شعر فارسی در غرب کشور کرده است.
 
در پایان وظیفه خود می‌دانم از مردم شریف کردستان به ویژه قروه، «دشت خدا» و «شهر تاریخ و فرهنگ و حماسه» و تمامی دست‌اندرکاران این حرکت فرهنگی در راه ترویج فرهنگ عاشورا قدردانی کنم. از درگاه یگانه هستی بخش مسألت دارم که این کنگره چونان شعر بلیغ عاشورایی، بر دل و جان همگی ما بنشیند و همه ما را در پیمودن مسیری که اباعبدالله الحسین (ع) و یاران باوفایش سیر کردند، یاری رساند.»

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها