دوشنبه ۲۹ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۸:۲۸
«مفهوم رضایت در اندیشه امام خمینی(س)» منتشر شد

«مفهوم رضایت در اندیشه امام خمینی(س)» تألیف جلیل عظیمی از سوی موسسه چاپ و نشر عروج روانه بازار نشر شد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، این کتاب در پنج فصل به تبیین «چارچوب مفهومی»، «منشأ فرمانروایی سیاسی و ضرورت تشکیل دولت اسلامی از دیدگاه امام خمینی(س)»، «رضایت توافقی در اندیشه سیاسی امام خمینی(س)»، «رضایت تأییدی در اندیشه سیاسی امام خمینی(س)»، «رضایت عضویتی(رضایت شهروندی)» می‌پردازد.
 
در نظریه‌های سیاسی مدرن، رضایت و توافق مردم در تشکیل حکومت و انتخاب نوع حاکمیت، نه تنها به رسمیت شناخته شده، بلکه بر آن تأکید شده است، بر این اساس تنها راه مشروعیت حکومت مقبولیت آن از سوی مردم قلمداد شده است. از نظریه قراداد اجتماعی تا نظریه‌های مبتنی بر دموکراسی، به نوعی رضایت مردم در سپردن امور و نظم اجتماعی به‌دست هیأت حاکمه لحاظ شده است.
 
در نظریه سیاسی شیعه هم هرچند که امام برمبنای اصل نصب از جانب خداوند مشروعیت الهی دارد لیکن تحقق عینی حکومت او منوط به پذیرش مردم است. نمونه عینی این مدعا در سیره امام علی(ع) به وضوح مشهود است، آن حضرت برای احقاق حق امامت خود به معنای تصدی امر حکومت هیچگاه به زور و اجبار متوسل نشد تا آن هنگام که مردم و یا امت خواهان تصدی حکومت از سوی آن حضرت شدند، این معنا در اندیشه و سیره عملی امام خمینی(س) به‌وضوح آشکار است، چنانچه آن حضرت به منظور تشکیل حکومت به خشونت متوسل نشد تا زمانی‌که زمینه رضایت عمومی به منظور تشکیل حکومت اسلامی فراهم آمد و با نظرخواهی از مردم در رفراندوم عمومی تأئید و رضایت اکثریت قریب به اتفاق مردم را به منظور تحقق نظام جمهوری اسلامی ایران اخذ کرد و سپس مبادرت به تشکیل حکومت کرد.
 
موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) در راستای تبیین و ترویج اندیشه‌های بلند امام، همواره کوشیده است تا هر آنچه را که می‌تواند در کندوکاو مکتب فکری و سیره عملی حضرت امام گره‌گشا باشد، مشمول حمایت‌های خود قرار دهد. بدین جهت موسسه تصمیم به نشر کتاب مفهوم رضایت در اندیشه امام خمینی(س) اثر محقق و نویسنده محترم جناب آقای جلیل عظیمی گرفت.
 
انتشار اثر حاضر از سوی موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) به منظور ارائه یافته‌های پژوهشگران در موضوعات مرتبط با انقلاب اسلامی و اندیشه امام خمینی انجام یافته و الزاما نباید به عنوان دیدگاه موسسه تلقی شود، بلکه انتشار اینگونه پژوهش‌ها بستری برای بازخوانی و نقد مستمر اندیشه‌های متنوع صاحبنظران است. به امید گسترش و تعمیق اندیشه‌های نورانی حضرت امام(س) در سطوح مختلف جامعه و تحقق خواسته‌های ملت بزرگ ایران که در گفتار و نوشتار امام خمینی(س) تبلور یافته است.
 
نخستین چاپ کتاب «مفهوم رضایت در اندیشه امام خمینی(س)» به بهای 79 هزار تومان از سوی موسسه چاپ و نشر عروج وابسته به موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) منتشر شده است.
http://shop.imam-khomeini.ir/

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها