چهارشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۲
دومین سمپوزیوم مطالعات میان رشته‌ای در علوم پزشکی برگزار می‌شود

دومین سمپوزیوم (مجازی) مطالعات میان رشته‌ای در علوم پزشکی، ۲۹ و ۳۰ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ با همکاری دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زنجان و مؤسسه مطالعات فرهنگی و اجتماعی برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از روابط عمومی مؤسسه مطالعات فرهنگی و اجتماعی، علاقمندان به مشارکت در این سمپوزیوم تا ۲۸ اسفندماه سال جاری فرصت دارند آثار خود را در قالب‌های مختلف اعم از مقاله، گزارش پروژه، گزارش سیاستی، پوستر و … به دبیرخانه سمپوزیوم ارائه کنند.
 
پرویز قزلباش، رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان و رئیس سمپوزیوم در نشست مشترکی که به صورت آنلاین با حضور رئیس و معاون پژوهشی مؤسسه مطالعات فرهنگی و اجتماعی و معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی زنجان و دبیر همایش برگزار شد، اظهار داشت: دانشگاه علوم پزشکی زنجان با توجه به عهده‌دار بودن مأموریت اجرای کلان پروژه «ارائه الگوی گسترش دانش های میان رشته‌ای» در قالب طرح تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی در نظر دارد با هدف گسترش شبکه کشوری اندیشمندان حیطه میان رشته‌ای، شناسایی استادان و گروه‌های فعال و همگرایی کشوری در راستای ارائه یک الگوی شایسته برای توسعه متوازن و پایدار علمی کشور در بخش میان رشته‌ای علوم پزشکی، دومین سمپوزیوم کشوری مطالعات میان رشته‌ای در علوم پزشکی را به صورت برخط (آنلاین) برگزار کند.

وی تاکید کرد: نخستین دوره این سمپوزیوم که بهمن ماه سال گذشته با استقبال خوب اندیشمندان و صاحبنظران این حوزه در تهران برگزار شد نشان داد که وجود چنین الگویی برای توسعه نظام‌مند دانش‌های میان رشته‌ای در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور تا چه حد اهمیت دارد و عزم ما را در رسیدن به همزبانی در این حوزه و ارائه و پیگیری مدلی مشخص در این زمینه به عنوان گفتمان غالب در سطح دانشگاه، کلان منطقه شش آمایشی و نهایتاً در سطح کشوری و بین‌المللی جزم تر کرد.

قزلباش با اشاره به اهمیت فرهنگ‌سازی، ساختارسازی و سیاست‌گذاری منسجم در زمینه گسترش دانش‌های میان رشته‌ای گفت: بر این اساس، سمپوزیوم اول بر ارزیابی سیاست‌ها و راهبردهای کلان بین المللی منطقه‌ای و ملی آموزش‌های بین رشته‌ای در علوم پزشکی، مطالعه تطبیقی الگوهای توسعه میان رشته‌ای و تجارب جهانی، تحلیل تجارب ملی مطالعات میان رشته‌ای با رویکرد آینده پژوهی، ارزیابی مدل‌های مختلف توسعه دانش‌های میان رشته‌ای و برنامه‌های آموزشی میان رشته‌ای متمرکز بود که پس از دو روز بحث و تبادل نظر صاحبنظران این حوزه، جمع بندی و نتایج بحث‌ها در قالب گزارش سیاستی به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ارائه شد.

وی افزود: همکاری با مؤسسه مطالعات فرهنگی و اجتماعی که با نگاهی تخصصی و فراتر از حیطه علوم پزشکی به مطالعات میان رشته‌ای توجه دارد فرصت خوبی برای ما بود که با همکاری یکدیگر و با قدرت بیشتر در این مسیر حرکت کنیم و امیدوارم در سمپوزیوم دوم بتوانیم با نگاهی اجرایی و کاربردی‌تر به این حوزه، محصولات کارآمدتری را ارائه کنیم.

حسین میرزائی، رئیس مؤسسه مطالعات فرهنگی و اجتماعی هم با ابراز خرسندی از تداوم سمپوزیوم مطالعات میان رشته‌ای در علوم پزشکی که نشان از دوراندیشی و عزم جدی دانشگاه علوم پزشکی زنجان و مجموعه وزارت بهداشت و درمان برای رسیدن به الگوی گسترش دانش‌های میان رشته‌ای در سطح دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور دارد، اظهار داشت: مؤسسه مطالعات فرهنگی و اجتماعی به عنوان فوکال پوینت وزارت علوم در حوزه مطالعات میان رشته‌ای ضمن ایجاد دبیرخانه طرح‌های میان رشته‌ای و تدوین حدود ۲۱۹ رشته بین رشته‌ای، از سال ۸۷ نسبت به انتشار ۴۷ شماره فصلنامه علمی – پژوهشی مطالعات میان‌رشته‌ای در علوم انسانی اقدام کرده و علاوه بر این آثار متعددی را در قالب تألیف و ترجمه در این حوزه منتشر کرده است.

وی تصریح کرد: به دلایل عدیده، خصوصاً در نیم قرن اخیر، غفلت از کلیت کار و اشکالاتی که تخصص گرایی ایجاد کرده بود باعث شد که در حوزه‌های مختلف علمی به میان رشته‌ای‌ها توجه شود تا جایی که امروز از علوم همگرایی صحبت می‌شود که از NBIC فراتر رفته و علوم اجتماعی را هم در بر گرفته است (NBICS).

میرزائی با بیان این که سمپوزیوم مطالعات میان رشته‌ای می‌تواند محملی برای فعالیت مستمر در این حوزه باشد و در کنار سمپوزیوم باید نسبت به ترجمه آثار درخشان مطالعات میان رشته‌ای و سیاستگذاری‌ها و آثار سیاستی در این حوزه اقدام شود، گفت: باید بپذیریم که در این حوزه خیلی عقب هستیم و امیدوارم با تشکیل دبیرخانه دائمی مطالعات میان رشته‌ای، فرصتی برای غنی‌سازی این حوزه فراهم شده و چه بسا کارگروه‌هایی تشکیل شود تا مشخصاً معلوم شود که چه باید کرد.

مهدی قائمی، معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی زنجان و مسئول دبیرخانه کلان‌ منطقه ششم کشوری وزارت بهداشت و درمان هم در سخنان خود به مرور روند اجرای کلان پروژه «ارائه الگوی گسترش دانش‌های میان رشته‌ای» پرداخت و گفت: طرح تحول در آموزش پزشکی با هدف تحول در دانشگاه‌ها و تربیت نیروی انسانی به دانشگاه‌های علوم پزشکی ابلاغ شد. در همین راستا، مأموریت‌های ویژه‌ای به هر یک از کلان منطقه‌ها محول شد که مأموریت تدوین الگوی دانش میان رشته‌ای به کلان منطقه شش و دانشگاه ما محول شد و کارگروه‌هایی را در دانشگاه تشکیل دادیم تا مسیر آینده دانشگاه را در این راستا مشخص کنیم.

وی خاطرنشان کرد: در ادامه برای استفاده از دیدگاه‌های صاحبنظران و پیشگیری از موازی کاری‌ها پیشنهاد برگزاری یک سمپوزیوم کشوری را دادیم که نتایج خوبی داشت. همچنین برای بررسی همه جانبه این مسأله از همه ابعاد از مؤسسه مطالعات فرهنگی اجتماعی دعوت کردیم که در برگزاری این همایش مشارکت داشته باشد.

قائمی با اشاره به برگزاری دومین دوره این سمپوزیوم در اردیبهشت ماه سال آینده اظهار داشت: در این سمپوزیوم تلاش می‌کنیم با جمع‌بندی مباحث ارائه شده، الگوی گسترش دانش‌های میان رشته‌ای را نهایی کنیم و بعد از آن آموزش‌های دانشگاهیمان را براساس این الگو پیش ببریم.

وی خاطرنشان کرد: یکی از پایه‌های پیشرفت کشورها همین دانش‌های بین رشته‌ای است و برای این که چندان از کشورهای پیشرفته عقب نمانیم باید این مسیر را پیش بگیریم.

قائمی با بیان این که راه‌اندازی رشته‌های بین رشته‌ای در کشور، اغلب غیرسیستماتیک و براساس تجارب و سلایق شخصی صورت می‌گیرد، نیازسنجی در داخل کشور، استفاده از تجربیات کشورهای دیگر و آینده نگری را سه رکن توسعه اصولی میان رشته‌ای عنوان و ابراز امیدواری کرد که با همکاری دانشگاه علوم پزشکی زنجان و مؤسسه مطالعات فرهنگی و اجتماعی در قالب سمپوزیوم مطالعات میان رشته‌ای در علوم پزشکی بتوان این مأموریت را هر چه بهتر پیش برد.

رضا ماحوزی، معاون پژوهشی و آموزشی مؤسسه مطالعات فرهنگی و اجتماعی هم اظهار داشت: سمپوزیوم مطالعات میان‌ رشته‌ای فرصت خوبی است که تجربه چهار دهه گذشته که به تعبیری چهار دهه جدایی وزارت بهداشت و درمان از مجموعه وزارت علتف بوده است را مرور کرده و ببینیم چه گام‌هایی باید در این مسیر برداریم تا فرایند توسعه علمی در کشور تسریع شود.

وی با اشاره به همکاری مؤسسه مطالعات فرهنگی و اجتماعی در برگزاری این سمپوزیوم، اظهار داشت: پاندمی اخیر نشان داد که مهار بحران‌هایی اینچنین با اتکای صرف به علم یا علومی خاص و بدون مشارکت همه کنشگران علم و فناوری از رشته‌های مختلف میسر نیست. امیدوارم این همکاری مشترک در درازمدت برای نظام علم و فناوری، تکه‌های دورافتاده دانش و فناوری را در کشور به هم متصل کند و برای کشور مایه خیر و برکت باشد.

حسینی مقدم، عضو هیئت علمی مؤسسه مطالعات فرهنگی و اجتماعی هم با بیان محورهای سمپوزیوم مطالعات میان‌ رشته‌ای در علوم پزشکی که شامل اجماع ملی برای توسعه میان رشته‌ای‌ها در مؤسسات علم و فناوری کشور، فرهنگ سازی برای توسعه میان‌رشته‌ای‌ها در علوم پزشکی، آینده‌اندیشی برای هدایت کارکردهای دانشگاه‌های علوم پزشکی به سوی میان رشته‌ای‌ها و نقش بخش خصوصی در توسعه میان رشته‌ای در علوم پزشکی است، اظهار داشت: از نقاط عطف سمپوزیوم دوم، توجه به بخش خصوصی است؛ مثلاً باید دید بخش خصوصی از تلفیق داروسازی و فناوری نانو چه انتظاراتی دارد. در کنار آن باید به تحولات جهانی و مطالعات آینده نگرانه در این حوزه هم توجه کرد.

مهرداد حمیدی، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی زنجان و دبیر دومین سمپوزیوم مطالعات میان رشته‌ای در علوم پزشکی هم اظهار داشت: مهمترین دستاورد دوره اول سمپوزیوم، ایجاد شبکه‌ای از متخصصان و طرح جدی موضوع برای خود ما بود. با مطالبی که در این سمپوزیوم ارائه شد مشخص شد که تجربه کشور در زمینه راه‌اندازی میان رشته‌ای‌ها اغلب چندان نظام‌مند نبوده است و در مواردی دانشگاه‌ها در راه‌اندازی میان رشته‌ای‌ها مسابقه می‌گذاشتند! خوشبختانه وزارت بهداشت هم به خوبی ضرورت وجود مدل واقع بینانه و الگوی توسعه این میان رشته‌‌ای‌ها براساس نیازها و واقعیت‌های امروز را دریافته است.

وی با بیان این که میان رشته‌ای، خلق یک رشته جدید نیست بلکه خلق یک زمین بازی جدید است که ممکن است در قالب یک کلان پروژه یا یک گروه تحقیقاتی موقت دنبال شود اظهار داشت: میان رشتگی را نه یک هدف که باید یک وسیله ببینیم که راهگشای نیازهای متعدد و متنوع زیست اجتماعی ما است. در سمپوزیوم دوم تلاش داریم از شناختن نظریه‌ها به زمینه‌های عملی و اجرایی نزدیک شویم و حتی الامکان نشست‌هایی در زمینه ابعاد عملی میان رشته‌ای‌ها داشته باشیم.

حمیدی با بیان این که خروجی دومین سمپوزیوم مطالعات میان رشته‌ای در علوم پزشکی به عنوان دومین گزارش سیاستی به وزارت بهداشت عرضه خواهد شد و سعی می‌شود این سمپوزیوم سالانه به عنوان یک رویداد واقعی و منتج به نتیجه در فضای علمی کشور معرفی شود اظهار داشت: افقی که دانشگاه علوم پزشکی زنجان از برگزاری این سری سمپوزیوم‌ها می‌بیند، تأسیس انستیتو مطالعات دانش‌های میان رشته‌ای در علوم پزشکی با همکاری مؤسسه در دانشگاه است و یکی از بندهای توافق نامه اولیه با مؤسسه هم ایجاد همین انستیتو بوده که به عنوان موطن این سمپوزیوم برای پیگیری دغدغه‌های آن فعالیت کند.

وی در پایان فرصت ارسال مطالب محققان و علاقه‌مندان به موضوع سمپوزیوم را ۲۸ اسفندماه سال جاری اعلام داشت. علاقه‌مندان می‌توانند اطلاعات مربوط به این سمپوزیوم و جزئیات محورهای پیشنهادی را در سامانه همایش به آدرس www.idsymp.ir ،سامانه دانشگاه علوم پزشکی زنجان به آدرس www.zums.ac.ir و همچنین در سامانه مؤسسه مطالعات فرهنگی و اجتماعی به آدرس /سمپوزیوم-مطالعات-میان‌رشته‌ای-۲/http://iscs.ac.ir  مشاهده کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها